Slovenski študent naj bi razkrinkal pošiljatelja groženj šolam: ne boste verjeli, od kod so prišla sporočila!

28. 1. 2025, 16:55 | Vir: STA
Deli

Pristojno ministrstvo bo podalo navodila policiji o izobraževanju šol o varnostnem protokolu.

Slovenski študent računalništva naj bi posredoval videoposnetek poštnega nabiralnika, iz katerega naj bi bile v ponedeljek šolam poslane grožnje. Šlo naj bi za začasni poštni predal, ki naj bi bil ustvarjen v Rusiji.

Policija je ob tem poudarila, da ob vsaki naznanjeni potencialni grožnji nemudoma izvede vse nujno potrebne ukrepe za zagotavljanje varovanja življenja in premoženja ljudi, hkrati pa zbira tudi dokaze z namenom odkritja storilcev. Zaradi interesa preiskave podrobnih informacij ne morejo podati.

Podobne grožnje so v zadnjem času večkrat zabeležili tudi v sosednjih in bližnjih državah, med drugim na Madžarskem. Tudi tam so mediji nedavno poročali, da naj bi mladoletnik vdrl v račun, iz katerega naj bi bile poslane grožnje. Ustvarjen naj bi bil v Rusiji. 

Slovenski strokovnjaki vlado pozivajo, naj telefone v šolah in vrtcih omeji

Dogajanje pritegnilo pozoronost Sove

Dogajanje je po neuradnih informacijah pritegnilo tudi pozornost obveščevalne skupnosti. V Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji (Sova) so sicer tem odgovorili le načelno, da Sova "v skladu s svojimi zakonsko določenimi pooblastili pozorno spremlja tveganja in grožnje za slovenske varnostne, politične in gospodarske interese".

Spomnimo ...

Več kot 200 osnovnih in srednjih šol je v ponedeljek zjutraj po elektronski pošti prejelo generične grožnje, ki so med drugim navajale, da je na šoli eksplozivno sredstvo, smo poročali. Policija, ki po navedbah Generalne policijske uprave primer še preiskuje, je v ponedeljek zagotovila, da so šole varne.

Trdijo, da so šole varne – a ministrstvo bo podalo navodila policiji o izobraževanju šol o varnostnem protokolu

Ministrstvo za notranje zadeve bo podalo obvezne usmeritve in navodila policiji, da pristopi k izobraževanju zaposlenih na šolah o uporabi protokola v primeru povečanih varnostnih tveganj, je na seji državnega zbora dejal minister Boštjan Poklukar. Medtem policija nadaljuje preiskavo elektronskih groženj šolam, so povedali na Generalni policijski upravi.

"Narediti moramo vse, da bomo znali ukrepati pravilno, hitro in učinkovito," je na seji državnega zbora ob obravnavi predloga novele zakona o nalogah in pooblastilih policije dejal minister Poklukar. "Živimo v nekem čudnem svetu, kjer nam asimetrične grožnje, hibridne grožnje dnevno napadajo podsisteme države. Nenazadnje je to nek drug čas, na katerega se moramo prilagoditi," je dodal minister.

Boštjan Poklukar

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar

Nebojša Tejić/STA

Ministrstvo za notranje zadeve je v sporočilu za javnost zapisalo, da morajo biti policisti pri izvajanju svojih nalog še posebej obzirni do ranljivih skupin, kot so otroci in mladoletniki. Zaradi vse pogostejših zaznanih groženj v šolskih okoliših morajo biti poleg policistov tudi pedagoški delavci ustrezno usposobljeni za izvajanje prvih nujnih ukrepov ob zaznanih grožnjah, so zapisali.

Pristojni zagotavljajo, da so ukrepali skladno s protokolom v primeru obveščanja in ukrepanja v primeru povečanih varnostnih tveganj na šolah. Skladno s tem je policija stopnjo ogroženosti ocenila kot nizko in o tem obvestila ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, ki je izdalo okrožnico šolam. Gre za protokol, ki so ga pristojni ministrstvi in policija uskladili lani.

Željo po spremembi protokola glede komunikacije je izrazila tudi predsednica Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije Mojca Mihelič. "Ob izrednih razmerah nimamo časa brati elektronskih sporočil. Predlog je, da ministrstvo za vzgojo in izobraževanje ali policija z nami komunicirata preko službenih telefonov," je pojasnila.

Sama je v imenu združenja ta predlog posredovala že v ponedeljek državni sekretarki ministrstva Janji Zupančič. "Bilo bi dovolj obvestilo 'smo seznanjeni, da so posebne razmere, preučujemo, brez panike', kar bi pomirilo marsikoga med nami," je dodala.

Miheličeva je sicer pojasnila, da so se po ponedeljkovem lažnem preplahu v šolah danes stvari vrnile v ustaljene tirnice, kot da ni bilo nič posebnega. Izpostavila je, da je policija odigrala svojo vlogo tako, kot je treba, saj so ravnatelji po njenih navedbah pri policiji dobili informacije, ki so jih pomirile.

Glede morebitnega nadomeščanja pouka v šolah, kjer je v ponedeljek zaradi grožnje odpadel, je Miheličeva pojasnila, da so šolski dnevi predpisani, hkrati pa so tudi možne izjeme zaradi izrednih razmer. O tem bo moralo odločiti ministrstvo.

Moški, rojeni v teh 3 astroloških znamenjih, so težki kot kamen: nikar se ne poročite z njimi

Novo na Metroplay: Zemlja omogoča, da se zgodi čarovnija | N1 podkast s Suzano Lovec