R. K. | 13. 11. 2023, 16:14
Kdo je kriv, da niso odstranili trhlega drevesa, ki je na martinovanju padlo na starejšo občanko in jo ubilo?
Po hudi nesreči, ki je pretresla Slovenijo, se mnogi sprašujejo, ali bi bilo tragični dogodek mogoče preprečiti.
V petek se je med martinovanjem na trgu Ivana Roba v Šempetru pri Gorici zgodila nepredstavljiva tragedija, v kateri je na starejšo občanko padlo drevo, zaradi česar je ženska kasneje v bolnišnici umrla. Drevo, ki je padlo tako rekoč samo od sebe, je bilo v občini že več let predmet pogovorov. Nekateri so menili, da je stara lipa nevarna, drugi pa drevesa, ki je imelo tudi simbolno vrednost, niso želeli posekati, piše N1.
O usodi lipe že leta 2021 na občinski seji
Občina je leta 2022 pridobila strokovno mnenje, v skladu s katerim približno 10 metrov visoko drevo ni predstavljalo nevarnosti, zato ga niso posekali. So pa stanje po besedah župana Milana Turka budno spremljali. "Če bi prej vedel to, kar sem izvedel v petek zvečer, bi šel sam tja in drevo posekal," je povedal za omenjeni medij. Stoletna lipa, ki je tam stala že pred prvo svetovno vojno, je bila sicer med občani priljubljena točka zbiranja.
Debato o tem, kaj storiti s trhlo lipo, so že decembra 2021 sprožili na seji občinskega sveta. Član občinskega sveta Stanislav Rijavec je takrat predlagal posek in zamenjavo lipe z novo, vendar župan Turk temu ni bil naklonjen in je predlagal, da občina naroči arborista, ki bi podal oceno stanja. Predlagal je tudi, da bi o zadevi odprli javno razpravo, saj se o usodi drevesa sam ni želel odločiti. Tako si je februarja 2022 lipo ogledala izvedenka za horikulturo.
Izvedensko mnenje ni zahtevalo poseka
Izvedenka je nato aprila 2022 izdala poročilo, iz katerega je izhajalo, da drevesa (še) ni treba posekati, ga bo pa teba sčasoma zamenjati. Ker iz poročila po županovih besedah ne izhaja, da je bila lipa nevarna, se je občinska oblast odločila, da je ne bodo posekali, saj je imela za prebivalce poseben pomen. Kot je dejal, so drevo ves čas podrobno spremljali, ogledovali so si ga tudi po katastrofalnih poletnih nevihtah z močnim vetrom.
Nazadnje so stanje drevesa ocenili le nekaj dni pred nesrečo, ko je znova pihal močan veter, po drugi strani pa, tako župan, na dan nesreče ni bilo niti sapice. "Vsi smo šokirani zaradi dogodka," je za N1 povedal župan in družini pokojne še enkrat izrekel sožalje.
Načrt za odstranitev drevesa imeli pripravljen
Iz besed župana Turka sicer izhaja, da občina v prevetivni posek ni šla predvsem zaradi nasprotujočega večinskega javnega mnenja. "Ljudje bi se znesli, v preteklosti smo že imeli tudi verbalne napade, ob poseku in obrezovanju se vedno najde kdo, ki izvajalcem javnih del otežuje delo," je potarnal župan in dodal, da sploh ne bi razmišljal, če bi vedel, da bo drevo kar tako padlo.
Občina je sicer imela načrt za postopno odstranitev drevesa že pripravljen, vendar javnih del še ni naročila. Pripravljena so imeli dva scenarija. Po prvem bi drevo takoj posekali in zasadili novo lipo, po drugem pa bi ob lipi najprej posadili novo drevo in staro lipo posekali šele po določenem času, so še povzeli pri navedenem mediju.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču