Bar Tchin Tchin v mestu Bordeaux na jugozahodu Francije je med turisti veljal za izjemno priljubljeno destinacijo pokušanja vin in dobre kulinarike. Na spletnem portalu Tripadvisor so mu obiskovalci namenili celo najboljšo oceno, danes pa so njegova vrata do nadaljnjega zaprta.
Zaradi uživanja okuženih sardel, ki so jih konzervirali in stregli v lokalu samem, je umrla 32 letna ženska, 12 drugih ljudi je na zdravljenju. Šlo naj bi za okužbo, imenovano botulizem. Državljanstvo mrtve ženske še ni znano, med zdravljenimi pa naj bi bili irski, ameriški, kanadski, nemški in španski državljani.
Mesto Bordeaux, priljubljena turistična destinacija, je trenutno še posebej zasedeno, saj je eno od devetih francoskih mest, ki gostijo tekme svetovnega pokala v ragbiju. Samo konec minulega tedna ga je obiskalo na tisoče irskih ljubiteljev ragbija, ko je Irska igrala uvodno tekmo proti Romuniji.
Irsko veleposlaništvo v Parizu je na družbenih omrežjih zapisalo: "Irskim državljanom, ki so jedli v vinskem baru Tchin Tchin med 4. in 10. septembrom, svetujemo, naj se nemudoma posvetujejo z zdravnikom, če se pojavijo kakršni koli simptomi."
View this post on Instagram
Kot navaja Nacionalni institut za javno zdravje (NIJZ), je botulizem redka, a resna bolezen, ki jo povzroča strup bakterije Clostridium botulinum, ki napada živčevje in povzroča težave z dihanjem, mišično paralizo in celo smrt. Od šest do osem dni po zaužitju hrane, ki vsebuje strup, se pojavijo slabost, bruhanje, bolečine pod prsnico, bolečine v trebuhu, kratkotrajna driska, ki ji sledi zaprtje.
Sledijo ohromitve mišic, najprej zgornjih, ki se širijo po telesu navzdol. Posledično se pojavijo motnje vida, dvojni vid, škiljenje, široki zenici, ki ne reagirata na svetlobo, spust veke. Kasneje se pojavijo težave pri govoru, požiranju, bolniki so brez glasu. V težjih primerih se lahko pojavijo ohromitve dihalnih mišic, mišic rok, nog ali telesa. Okrevanje je počasno in traja več tednov, lahko tudi mesece.
Večina okužb je posledica uživanja doma pripravljene hrane, ki je nepravilno konzervirana. Do bolezni pride zaradi neprimerno toplotno pripravljenih živil ali zaradi shranjevanja živil pri previsokih temperaturah. Najpogosteje se okužba prenaša s suhim mesom, klobasami in nepravilno konzervirano zelenjavo in sadjem. V Sloveniji je okužba zaenkrat redka. V zadnjih letih beležimo od nič do dve prijavi letno.
Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere