Preberite, kaj nam je povedal organizator skupine in kakšno stališče zavzema policija.
V zadnjih dneh je v Sloveniji veliko pozornosti vzbudila skupina Vitezi, ki se je lotila aktivnega boja proti pedofiliji. Skupina je postala prepoznavna po objavi videoposnetka na družbenih omrežjih, kjer se člani skupine Vitezi soočijo z domnevnim pedofilom.
Videoposnetek prikazuje moškega, ki sedi na tleh in v avtomobilu, obdan je s člani skupine Vitezi, ki z njim razpravljajo o njegovih dejanjih. Domnevni storilec je bos in vidno prestrašen, medtem ko ga člani skupine snemajo in – sicer brez fizičnega nasilja – sprašujejo o njegovih motivih in namerah. Med soočenjem je eden od članov skupine povzel komunikacijo, ki jo je imel domnevni pedofil z mladoletnikom, za katerega se je izkazalo, da gre za lažni profil, ki ga je ustvarila skupina Vitezi. Videoposnetek si lahko ogledate TUKAJ.
Skupino Vitezi je ustanovil Gregor Jakhel Kolarević, nekdanji košarkar, glasbenik, javnosti pa je poznan tudi iz resničnostnega šova Bar. "Menim, da Slovenija potrebuje skupino Vitezi, ki se bo tako kot kakšna druga družbena gibanja borila v pravo smer – za boljši svet," pravi ustanovitelj skupine, ki se je v zelo kratkem času znašla v središču pozornosti javnosti. Njegovo prepričanje temelji na osebni izkušnji, ki ga je privedla do odločitve, da mora ukrepati.
"To je bila zame kaplja čez rob"
Pobudnik skupine Vitezi je razkril, da ga je k ustanovitvi gibanja spodbudil osebni dogodek, ko je v igralnici, kjer se je igrala njegova dvoletna hčerka, prepoznal obsojenega pedofila. "V meni je zavrelo, ko sem videl obtoženega pedofila srkati kavo v igralnici, kjer se igra tudi moja dvoletna hči. Bil sem ravno na pijači s prijateljem, ki je potrdil, da gre za pravega človeka. V tistem trenutku nisem pristopil do njega, je pa v meni začel goreti ogenj – s prepričanjem, da moram nekaj narediti za ta svet. Da se moram boriti proti nepravici, ki vlada temu svetu. Proti vsem izmečkom, ki so pripravljeni v trenutku oškodovati čisto in nedolžno dušo, kot so dojenčki in otroci. Da ne govorim, da se nekateri spolno izživljajo tudi nad živalmi," je povedal. Svoje ogorčenje je delil na Instagramu, kjer je hitro pridobil podporo javnosti. In tako je nastala skupina Vitezi.
Vitezi
Skupina trenutno šteje približno 200 podpornikov, od tega naj bi jih bilo deset aktivnih. Kljub podpori pa je njihova organizacija še vedno v povojih, kar priznavajo tudi sami.
Metode delovanja skupine vključujejo ustvarjanje lažnih profilov mladoletnikov na spletu, kjer navežejo stik z domnevnimi pedofili. "Pomembno je, da se zares prepričamo na podlagi pedofilovih odgovorov, da ima huda nagnjenja in je pripravljen storiti spolno nedovoljeno dejanje z otrokom. Vsekakor je pomembno, da se vedno 100-odstotno prepričamo, da je oseba, ki jo obtožimo, zares pedofil oziroma da ima taka nagnjenja," Jakhel Kolarević razlaga, kako preverjajo, ali se bodo "lotili" prave osebe. Ko pridobijo dokaze o njihovih nagnjenjih, se dogovorijo za srečanje, na katerem posnamejo soočenje z osumljencem.
View this post on Instagram
Poudarjajo, da ne uporabljajo nasilja in da želijo osumljence usmeriti k iskanju strokovne pomoči: "Najpomembnejša stvar našega gibanja je, da se borimo brez uporabe nasilja in škodovanja komurkoli. Naše društvo nikoli ne bo podpiralo nasilnega sistema."
"Zato tudi pozivamo, da se na nas lahko obrnejo tudi pedofili sami, da jih usmerimo na pravo pot zdravljenja. To početje ni normalno, zato je prav, da se takšen človek nekako nadzoruje. Naš cilj je, da se oseba zave, da počne bolno dejanje, ki potrebuje zdravljenje. Zmaga nam pomeni, da se sam prijavi na policijo, prizna dejanje in začne zdravljenje s pomočjo psihologa, zdravnika … " za Metropolitan razlaga Jakhel Kolarević.
Poleg neposrednega spopadanja z domnevnimi pedofili se člani skupine osredotočajo na širšo misijo ozaveščanja staršev in otrok o nevarnostih spleta. Po njihovem mnenju je eden ključnih korakov pri preprečevanju zlorab odprt dialog v družinah in izobraževanje o varni uporabi interneta. Jakhel Kolarević poudarja, da se morajo otroci zavedati tveganj pri uporabi družbenih omrežij in aplikacij za klepetanje.
"Pozivamo, da se na nas obrnejo tudi starši ali otroci, ki so kadarkoli dobili dokaze o pedofilih, se pravi, da se je otrok dejansko dopisoval s pedofilom – brez lažnega profila. Naš namen je ozaveščati starše in otroke, da so pazljivi pri uporabi interneta in da se o njej pogovarjajo. Otroci, ne nasedajte na sporočila neznancev, ki se želijo z vami dobiti ali od vas zahtevajo kakršnekoli fotografije," pravi.
Ali je iskanje pedofilov na lastno pest zakonsko dovoljeno?
Vitezi vedo, da je to, kar počnejo, "na meji" zakona
Njihovo delovanje pa je postavilo številna vprašanja o zakonitosti, etičnosti in vplivu na pravosodni sistem. Taktika, ki jo uporablja skupina Vitezi, ni povsem nova – podoben pristop so že pred časom razvile skupine v Srbiji, kjer z uporabo lažnih spletnih profilov "lovijo pedofile" in soočenja objavljajo na družbenih omrežjih. Takšne skupine so v Srbiji pridobile široko podporo javnosti, a so tudi tam vzbudile razprave o pravnih in etičnih mejah njihovega delovanja. Razlika pa je v tem, da Slovenija in Srbija nimata enake zakonodaje.
Jakhel Kolarević se zaveda, da je delovanje skupine, na meji tega, da je skladno z zakonom. Poudarja, da njihova prizadevanja temeljijo na ozaveščanju, preprečevanju in usmerjanju osumljencev k iskanju strokovne pomoči. "S skupnimi močmi delamo vse, kar zakonsko lahko, da v čim večji meri iztrebimo pedofilijo," pravi Jakhel Kolarević glede zakonitosti delovanja skupine.
Meni pa, da je naša zakonodaja glede pedofilije precej slaba: "Naša država ima tako milo zakonodajo proti pedofilom, kar mi da misliti, da zločince varujemo bolj kot otroke same. Spolni zločin proti otroku je nekaj najbolj nagnusnega, kar obstaja." Zato so se člani skupine Vitezi povezali z Davidom Kodbo, ki je pred časom ustvaril peticijo kot pobudo poslancem za spremembo zakona za zvišanje kazni pedofilom in posiljevalcem. "V tem trenutku je zato zelo pomembno, da zberemo še okoli tisoč podpisov, ki so potrebni, da peticija vstopi v veljavo in da se zakonodaja na tem področju čim hitreje spremeni," pravi Jakhel Kolarević.
Po njegovih besedah želijo z organi pregona vzpostaviti dialog in dobiti smernice, kako lahko njihova prizadevanja prispevajo k učinkovitejšemu odkrivanju in preprečevanju spolnih zlorab otrok. Kljub temu da trenutno delujejo neodvisno, vidijo prihodnost v večjem sodelovanju z državnimi institucijami: "Kako bo gibanje delovalo v prihodnosti, bomo sproti dorekli, saj ne želimo nikomur hoditi v zelje, sploh pa ne državi, policiji ali kakemu pravnemu organu. Nadejamo se sodelovanja s policijo, da nam še z njihove strani povejo, kako smo lahko najbolj v pomoč, ne da škodujemo zakonu in predvsem ne da uporabljamo nasilje. Na tem bo temeljilo tudi nadaljnje delovanje skupine Slovitezi."
Policija trdi, da delovanje skupine Vitezi ni zakonito
Kljub temu pa so pravne meje njihovega delovanja jasne. Policija opozarja, da so edini zakonsko pooblaščeni za preiskovanje kaznivih dejanj, vključno s spolnimi zlorabami otrok.
"Samooklicana združenja niso pristojna za tovrstno preiskovanje, niti jim zakon ne dovoljuje, da posegajo v pravice in svoboščine drugih. Samooklicana združenja, ki niso pristojna za tovrstno preiskovanje, niti jim zakon ne dovoljuje, da posegajo v pravice in svoboščine drugih, lahko s takim posegom škodijo predkazenskemu postopku," nam je pojasnil Drago Menegalija iz Generalne policijske uprave.
Policija poudarja, da snemanje in javno objavljanje posnetkov oseb brez njihovega soglasja lahko predstavlja kršitev zasebnosti, če občutno poseže v osebne pravice posameznika. Kazenski zakonik Republike Slovenije v 138. členu določa, da se oseba, ki neupravičeno slikovno snema ali naredi slikovni posnetek drugega ali njegovih prostorov brez njegovega soglasja in pri tem občutno poseže v njegovo zasebnost, ali kdor tako snemanje neposredno prenaša tretji osebi ali ji tak posnetek prikazuje ali kako drugače omogoči, da se z njim neposredno seznani, kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta.
Poleg tega je tudi ustvarjanje lažnih profilov mladoletnikov na spletu pravno vprašljivo: res je, da družbena omrežja, kot sta TikTok in Instagram, ne zahtevajo pravih podatkov, in so podatki lahko izmišljeni. Uporabnik tako lahko ustvari kakršenkoli profil z izmišljenimi podatki, in če se predstavlja za izmišljeno osebo, s tem ne zlorablja osebnih podatkov nekoga drugega. Posamezniki pa kršijo zakonodajo, če zlorabljajo osebne podatke in pravice posameznikov.
Policija je za skupino Vitezi izvedela z družbenih omrežij
Čeprav Jakhel Kolarević poudarja, da si skupina Vitezi želi sodelovati z organi pregona in da njihov cilj ni poseganje v delo policije, se zdi, da je odnos med skupino in policijo trenutno precej nejasen. Na policiji so nam pojasnili, da so o delovanju skupine Vitezi izvedeli iz medijev in družbenih omrežij: "Policija je bila o dogodku seznanjena prek medijev in družbenega omrežja in zadevo že preverja." Kljub temu pa preverjajo dogodke, povezane z delovanjem 'vitezov'.
Ne delajte na lastno pest – sume vseh kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost prijavite policiji
Na policiji poudarjajo, da vse sume spolnih zlorab otrok prijavite na policijo, ki je ustrezno usposobljena. Spolne zlorabe namreč preiskujejo kriminalisti, ki se ves čas usposabljajo doma in v tujini, pridobivajo orodja za učinkovito preiskovanje in si v mednarodnem okolju izmenjujejo informacije.
"Preiskava spolnih zlorab otrok je specifična in zahtevna. Iz tega razloga svetujemo, da občani sume vseh kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost prijavijo policiji, ki je ustrezno usposobljena za njihovo preiskovanje, in da teh na lastno pest ne preiskujejo, saj lahko posežejo v pravice in svoboščine drugih oseb," pravijo.
Preiskovanje spolnih zlorab otrok je za policijo prioriteta, trdijo. Razkrijejo nam statistiko: preiskanost kaznivega dejanja 'spolni napad na osebo, mlajšo od 15 let' je bila v zadnjih dveh letih med 88,3 odstotka in 93,5 odstotka, preiskanost kaznivega dejanja 'prikazovanje, izdelava, posest in posredovanje pornografskega gradiva' pa je bila v zadnjih dveh letih med 78,4 in 85,5-odstotna.
Kljub tej statistiki pa so Vitezi odprli prostor za razmislek o tem, kako izboljšati sistemske rešitve za preprečevanje spolnih zlorab otrok. Njihovo delovanje (čeprav ne povsem legalno) osvetljuje problem, ki zahteva takojšnjo pozornost in dolgotrajne rešitve.