A. Kl. | 9. 12. 2021, 12:57
5 nepogrešljivih kosov slovenskega dizajna za vsak dom
Okoljsko angažiran stol iz odpadnih plastenk, trajnostna posteljnina in tekstili z zdaj že prepoznavnim motivom jastogov, domiseln in do uporabnika in okolja prijazen objekt za postanek, skodelica in embalaža iz divje urbane gline in igriva "prepognjena" svetilka iz lasersko izrezane kovine.
To so najboljši izdelki slovenskega oblikovanja ta hip po izboru Mike Cimolini, arhitektke in poslovne vodje programa Centra za kreativnost. Izbrala jih je iz nabora izdelkov, ki so prejeli znak odličnosti Made in Slovenia.
V kolekciji, ki je v svetu prepoznana kot dobro slovensko oblikovanje, spodbuja trajnostna načela ter prispeva k sodelovanju med kreativnim in gospodarskim sektorjem, je že 90 izdelkov, ravnokar pa so jih dodali še 22, pojasnjuje sogovornica.
"Z znakom odličnosti, ki so ga oblikovali v Studiu Kruh in je generiran za vsak izdelek posebej, potrjujemo, da izdelek izdelan in oblikovan v Sloveniji, trajnosten, inovativen in oblikovno domišljen, jasen in funkcionalen, pa tudi družbeno angažiran," je dodala.
Kot je povedala Cimolini, je bilo izbrati zgolj pet najboljših od 112 kakovostnih izdelkov zelo zahteven izziv, saj vsak od njih rešuje točno določen problem.
Vse si lahko ogledate na spletni strani Centra za kreativnost.
Stol "Nico Less" - oblikovanje Primož Jeza, proizvajalec Donar
V tem stolu se odraža celotna filozofija podjetja Donar, ki z uporabo odpadne plastike (plastenk) v svojih izdelkih poskuša odgovoriti na najbolj pereče vprašanje in s tem rešiti svet: "Kako iz odpadkov izdelati izdelke za dom in jim s tem vdahniti dolgo življenje, daljše od embalaže za enkratno uporabo?"
Z nakupom stola Nico Less se zmanjša število odpadne plastike na slovenskih odpadih.
Stol je tudi cenovno dostopen, obstaja pa več različic, tudi kot nalagalni, konferenčni stol, stol za pisarno, jedilnico ...
"Homaridae", posteljnina in tekstili za dom z jastogi - oblikuje in proizvaja David Tavčar
David Tavčar oblikuje za mednarodno priznane blagovne znamke, kot so Artemide, Leitner Leinen, Porzellan Manufaktur Augarten, Different Eyewear itn. Pred kratkim pa je zaključil sodelovanje s hotelom Koper, kjer je oblikoval talne, stenske obloge in celotno grafično podobo hotela.
Prihranke iz teh projektov vlaga v proizvodnjo lastne kolekcije, ki se je medtem razširila na več kot 12 različnih kompletov posteljnine v različnih barvnih shemah, kuhinjske krpe, boksarice, šale in še kaj. Celotna kolekcija je izdelana tradicionalno: ročno natisnjena na kakovostne materiale s tehniko sitotiska.
Tavčarjeva ljubezen do umetelno izdelanih predmetov se kaže v izbiri motivov. Uporabljeni so izključno materiali, proizvedeni v krogu 300 km od Ljubljane - italijanski bombaž, runska volna, laneno platno in barve iz Avstrije, ročno prišite etikete iz majhnega družinskega podjetja iz Zagreba.
Objekt za postanek "Pitstop", oblikuje in proizvaja Addid Plus
Objekt za postanek je rezultat študije sedenja, ki sta jo v sklopu svoje magistrske naloge opravila dva mlada slovenska oblikovalca, Blaž Skodlar in Andraž Rudi Vrhovšek.
Z minimalno podporo telesu uporabniku omogoča sedenje zgolj za omejen čas in ga spodbuja h gibanju. Služi lahko tudi kot podnožje mize, obešalnik in še kaj, ta prilagodljivost pa podaljša njegovo uporabno dobo.
Stol je izdelan le iz odpadne kovine, ki ostane pri industrijskih procesih, in lesa, sestavljen pa je brez uporabe lepil.
Skodelica Krater Cup in embalaža Kapsula – oblikujeta in proizvajata Rok Oblak in Primož Turnšek
Krater kup je skodelica za čaj ali kavo, izdelana iz divje urbane gline. Združuje senzibilno in intimno doživetje pitja čaja (ali kave) in grob, težak gradbeni material, ki ga je Rok Oblak pobral na gradbišču.
Predstavlja divjo keramiko kot alternativen material industrijski keramiki. Narejena je na pol ročno, saj je stisnjena skozi posebno orodje, ki ga oblikovalec uporablja pri svojih izdelkih.
Dopolnjuje jo embalaža Krater kapsula, iz glivnega biokompozita in oblikovana prav posebej za shranjevanje te skodelice ali čaja. Izdelek je narejen iz biomase invazivnih rastlin, zato ima pozitiven učinek na okolje.
Svetilka Rocking Light - oblikuje in proizvaja Folds
Folds je blagovna znamka, ki sta jo ustanovila dva mlada arhitekta, Nikolaj Salaj in Anja Mencinger. Pregibanje je ena najpreprostejših in najbolj univerzalnih tehnik, ki se uporabljajo pri predelavi kovin in izdelki iz kolekcije Folds nastajajo prav na ta način.
Preprostost in univerzalnost, hkrati pa tehnološka dovršenost so pomembni v svetu, ki bo vse bolj intenzivno iskal preproste rešitve.
Svetilka je izdelana iz lasersko izrezane kovine, ki je zgolj prepognjena. Potreben je le dotik, da se luč Rocking Light zaziba in ustvari učinek, ki je dinamičen in oseben. Že sama oblika vabi k igrivemu sodelovanju.
Novo na Metroplay: "Zgodovine se moramo zavedati, da ne ponavljamo istih napak. Moramo pa jo zagotovo preseči" | Matej Grah