Potica s trojnim mandljevim polnilom
Sestavine: 500 g bele mehke moke, 1 kocka Fala kvasa (42 g), 60 ml toplega sojinega napitka (lahko tudi drugo), 1 JŽ belega sladkorja, 150 ml mlačnega sojinega napitka, 60 g rastlinskega masla (kokosovo ali Alsan), 70 g belega sladkorja, 1/4 ČŽ posušene vanilije (ali 1 vanilijev sladkor), naribana lupinica ene bio pomaranče, ščep soli, ščepec kurkume.
Postopek za izdelavo testa: v višji posodici skupaj zmešamo 1 JŽ sladkorja in 60 ml toplega sojinega napitka, nadrobimo kvas, pokrijemo s krpo in počakamo cca 15 minut, da vzhaja. Medtem časom, ko kvas vzhaja, presejemo moko v veliko plastično posodo, pod moko damo ščep soli. Posebej v posodici skupaj zmešamo mlačen sojin napitek, sladkor, lupinico, vanilijo in kurkumo. Maščobo razpustimo, da postane skoraj tekoča. V posodo z moko, najprej stresemo mešanico s sladkorjem, sojinim napitkom, lupinico, vanilijo in kurkumo ter s kuhalnico rahlo premešamo. Nato dodamo vzhajan kvas in zopet rahlo premešamo. Na koncu dodamo še zmehčano maslo. Vse to s kuhalnico v skledi mešamo toliko, da se sestavine premešajo. Vsebino nato stresemo na leseno površino in gnetemo toliko časa, da se sestavine dobro premešajo. To pomeni, da se ne smejo več lepiti na roke ali površino, testo pa mora biti mehko in elastično. Testo damo v posodo, kjer smo vzhajali in pokrijemo s plastično folijo ali pokrovom, ki dobro tesni. Pustimo vzhajati 35 - 45 min, po tem času še enkrat hitro pregnetemo in ponovno pustimo, da vzhaja 15 - 20 min. Vzhajamo v toplem prostoru, kjer je konstantna temperatura.
SESTAVINE IN POSTOPKI ZA IZDELAVO POLNIL:
Prvo polnilo: 100 g mandljeve praliné (lahko kupite v slaščičarskih trgovinah)
V kolikor želite praliné izdelati sam, potrebujete: 175 g celih, neolupljenih mandljev, 125 g belega sladkorja, 40 g vode, 1 ČŽ cimeta. Segrejemo pečico na 150'C, stresemo mandlje na pekač in grejemo 5 minut. Med tem časom v ponvici raztopimo sladkor in vodo, dodamo tople mandlje in vsebino mešamo toliko časa, da tekočina skoraj izpari, takrat dodamo cimet in mešamo, da tekočina povsem izpari. Vsebino stresemo na pekač, ki smo ga obložili s peki papirjem in počakamo, da se povsem ohladi. Nato pražene mandlje zmeljemo v multipraktiku, da postane gosto-tekoče. Ker je praliné več, kot jo potrebujete, jo lahko uporabite za veliko drugih sladic; manjšo količino praliné, pa je skoraj nemogoče narediti. Lahko pa odmerite 100 g in zmeljete, ostale pražene mandlje pa pojeste. Priporočam, da praliné pripravite dan prej.
Drugo polnilo: 100 g olupljenih in mletih mandljev, 40 g belega sladkorja, 75 g rastlinske smetane za kuhanje (sojina, ovsena), ščep prave vanilije, ali 1/4 vrečke vanilijevega sladkorja.
Vse sestavine v posodici skupaj zmešamo in pokrijemo. Pustimo v prostoru, kjer se izdeluje potica.
Tretje polnilo: 300 g celih, neolupljenih mandljev, 60 g čičerikine vode (voda ene male pločevinke), 100 g rjavega sladkorja, 200 g rastlinske smetane za kuhanje (sojina, ovsena), 1JŽ cimeta, 1/2 ČŽ posušene vanilije ali ena vrečka vanilijevega sladkorja.
Mandlje pražimo v pečici 10 min na 220'C. Ohlajene zmeljemo. Čičerikino vodo stepamo toliko časa, da dobimo čvrsto belo snov, enakega videza in strukture, kot stepen jajčni beljak. Medtem, ko se čičerikina voda stepa, v posodi zmešamo ostale sestavine, nato pa k mandljevi zmesi na rahlo, v več korakih, vmešamo stepeno čičerikino vodo.
Pri obeh nadevih s smetano - le to dajte po občutku, saj so različne gostote in zato lahko količina odstopa od recepta. Pomembno je, da se polnilo lepo maže.
POSTOPEK IZDELAVE POTICE
Potičnik premažemo z maslom in potresemo z moko. Na pomokan prt iz blaga potresemo moko in nežno preložimo vzhajano testo. Testo enakomerno razvaljamo na debelino cca 3 mm, ter malo širše, kot je obseg potičnika. Na enakomerno razvaljano testo najprej namažemo praliné, na praliné namažemo nadev iz blanširanih mandljev, nazadnje pa še polnilo iz praženih mandljev. Potico tesno zavijemo, odrežemo stranske robove, ter je nežno preložimo v potičnik. Potičnik postavimo v ohlajeno pečico, pustimo vzhajati približno 20 minut. Po tem času potičnik vzamemo iz pečice, s pletilko jo nekajkrat prebodemo, premažemo z maščobo ali smetano, pri tem pazimo, da nam premaz ne gre v luknjice. Potičnik položimo v hladno pečico in nastavimo temperaturo na 190'C. Ko pečica doseže nastavljeno temperaturo, pečemo potico 15 minut na 190'C, nato pa zmanjšamo temperaturo na 180'C. Čas peke potice je eno uro, od časa, ko je pečica dosegla temperaturo 190'C. To velja za glinene potičnike. V primeru peke potice v kovinskem pekaču, se čas peke skrajša vsaj za 5 minut. Pečeno potico, še vročo premažemo s smetano ali maščobo, jo pokrijemo z vlažno krpo in počakamo, da se potica v potičniku popolnoma ohladi. Ohlajeno potico potresemo z domačim mletim sladkorjem, ki smo mu dodali malo vanilije. Hrana, ki je narejena z ljubeznijo, ima popoln okus. Uživajte v delu in jelu.