Ko vas praska po grlu, je težko ostati dobro razpoložen, a obstajajo preproste (domače) rešitve - Nežnost do sebe - Metropolitan.si

17. 11. 2023, 09:00 | Promocijska objava

Ko vas praska po grlu, je težko ostati dobro razpoložen, a obstajajo preproste (domače) rešitve

PROFIMEDIA

Če človek ni popolnoma zdrav, je težko dobre volje in tudi najbolj vsakdanja opravila zanj takrat niso mala malica. Primanjkuje mu energije in volje, pa čeprav ga ''samo malo praska po grlu''. Prav za to zadnjo tegobo smo zbrali nekaj preprostih rešitev, s katerimi se bo dobro počutje kmalu vrnilo.

Praskanje po grlu je pogosto prvi znak virusne ali (redkeje) bakterijske okužbe. Takoj ko začutite, da se tam nekaj dogaja, pa lahko ukrepate s preprostimi koraki ter tako preprečite, da bi se bolečine okrepile.

Težave z vnetim grlom so v hladnejših mesecih zelo pogoste. Bolečine so še zlasti moteče pri požiranju, kar lahko celo otežuje prehranjevanje. Na srečo pa jih je mogoče zelo uspešno ublažiti z nekaterimi izjemno preprostimi naravnimi metodami. 

1 Grgranje

Zelo učinkovito je grgranje s toplo slano vodo (1/4 čajne žličke na kozarec) ali z žajbljem. Ena izmed odličnih izbir za lajšanje bolečin v grlu je zagotovo tudi soda bikarbona, ki jo primešate v kozarec tople vode in grgrate.

Recept, ki poskrbi za hitro olajšanje: 

V kozarec tople vode vmešajte 1 do 2 žlički sode bikarbone. Po želji dodajte še malce soli. Dobro premešajte in nato počasi grgrajte, požirek za požirkom. Ponovite večkrat dnevno.

2 Obkladki

Kar pomaga otrokom, je dobro tudi za odrasle: Bombažno krpo namočite v mlačno vodo, jo ožemite in ovijte okrog vratu. Čeznjo dajte volneni šal in pustite delovati pol ure.

3 Za boljše vlaženje

Treba je poskrbeti za navlaženost sluznic, zato dobro dene vse, kar poveča količino sline. Če je okrog vas veliko prehlajenih, dosledno ližite zeliščne pastile, saj lahko tako celo lahko preprečite naselitev klic na sluznicah in bolečine.

4 Veliko tekočine

Pri povečani nevarnosti okužbe ne ližite le bombonov, temveč tudi veliko pijte: mlačno ali toplo vodo in tople zeliščne čaje (žajbelj, komarček, kamilice).

5 Proti vnetju

Antiseptiki, najpogosteje v obliki raztopin za grgranje in tablet za lizanje, razkužijo sluznico ust in žrela. Delujejo proti mikroorganizmom, ki povzročijo bolečine v grlu.

Moderne antiseptične tablete ne pomorijo le virusov, ampak zaradi eteričnih olj močno omilijo tudi bolečino. Jemljite jih, dokler bolečina popolnoma ne popusti.

Medex

Naše top priporočilo:

Medexove medene pastile za grlo s propolisom, cinkom in vitaminom C, ki imajo pomirjujoč učinek na grlo in obenem podpirajo normalno delovanje dihalnega sistema.

Pastile so brez barvil, konzervansov in umetnih arom ter na voljo v dveh okusih:

Tiste z okusom evkaliptusa in z medom so prijetno osvežujoče, kar pri težavah z grlom in žrelom deluje zares blagodejno.

Medex

 • Pastile z ingverjem pa so brez sladkorja in zato primerne tudi za diabetike ter namenjene tako odraslim kot otrokom, starejšim od 6 let. 

In še opozorilo: Če se po 4 do 5 dnevih stanje ne izboljša, se vsekakor odpravite k zdravniku.