Da bo vaše razpoloženje pozitivno, se tudi v hladnejših dneh čim večkrat odpravite ven (preberite tehtne razloge ZA!) - Nežnost do sebe - Metropolitan.si

15. 11. 2023, 08:58 | Promocijska objava

Da bo vaše razpoloženje pozitivno, se tudi v hladnejših dneh čim večkrat odpravite ven (preberite tehtne razloge ZA!)

PROFIMEDIA

Ob lepem vremenu se priporoča, da smo čim več na svežem zraku, tudi na soncu, saj svetloba zavira tvorbo melatonina, ki povzroča zaspanost, obenem pa sonce na organizem deluje protidepresivno.

Ljudski zdravilec A. Vogel je že pred 60 leti nenehno opominjal, da smo premalo na soncu, in pisal o koristih zdravljenja s soncem, s katerim so že tudi pred njegovim časom uspešno zdravili najrazličnejše kožne bolezni in depresije.

Pa vendar se poleti – sploh ob določenih urah – sončenje odsvetuje, saj je takrat UV-sevanje premočno. Zato poleti s sončenjem ne pretiravajte v upanju, da boste napolnili zaloge za vse leto; tako kot ne moremo jesti in spati na zalogo, je pomembno, da tudi sonce uživamo v zmernih odmerkih, ki nas napolnijo z energijo in vitaminom D, nikakor pa ne izčrpajo ali celo opečejo.

In medtem ko se poleti zaradi škodljivosti UV-sevanja izogibajte izpostavljanju soncu ob neprimernih urah, se mu v vseh drugih letnih časih, ko sončno energijo doživljamo skorajda kot poživljajočo infuzijo, z veseljem in brez slabe vesti nastavite.

Sončna svetloba pomaga uravnavati naše telesne funkcije in spalne vzorce. Izboljša naše razpoloženje in počutje ter splošno zdravje. Pozitivno vpliva na srce, ožilje in imunski sistem. Zaradi vseh teh pozitivnih učinkov sončna svetloba ni samo prijetna, ampak sestavni del zdravega načina življenja, predvsem tudi zato, ker poskrbi za pomembne snovi, kot je vitamin D, ki vpliva na zdravje našega telesa in duha.

Zakaj je vitamin D pomemben?

Vitamin D je vitamin, topen v maščobi, ki igra pomembno vlogo predvsem pri zdravju zob in kosti, obenem pa vpliva tudi na številne druge procese v telesu. Dovolj vitanina D3 je v poletnem času mogoče dobiti s pomočjo sončnih žarkov, v hladnejših mesecih, ko sonce več ni tako močno, pa je ključno, da za zadosten vnos poskrbite s pomočjo prehrane ali dodatkov.

Ker pospešuje absorpcijo kalcija in fosfatov, je nujno potreben za normalno rast in mineralizacijo kosti – zadostna količina vitamina D prepreči oziroma zdravi rahitis pri otrocih, starejše pa lahko zaščiti pred osteoporozo ali osteomalacijo.

Obenem vpliva na močan imunski sistem, pomembno vlogo pa ima tudi pri zdravljenju psoriaze oz. luskavice.

Kje najdete vitamin D?

Če ste dovolj na soncu, se vitamin D3 v koži sintetizira iz provitamina D in ga ni treba vnašati s hrano. Dnevne potrebe med pomladjo in jesenjo boste pokrili že s 15-minutno zmerno izpostavljenostjo soncu, npr. s sprehodom, če so soncu izpostavljene roke in obraz.

Sicer pa vitamin D lahko zaužijete v ribjem olju in ribjem mesu, najdete pa ga tudi v mleku, mlečnih izdelkih, žitih, rumenjakih, kvasu in jetrih. Še posebej pomembno je, da vnos s hrano zagotovite v mesecih, ko sonce ni dovolj močno, da bi lahko sintetiziralo vitamin D.

So prehranski dodatki smiselna izbira?

V mesecih, ko sonce ni tako močno, se priporoča dodajanje vitamina D s pomočjo prehranskih dodatkov. Slednji so priporočljivi predvsem za posameznike, ki se zadržujejo v notranjih prostorih (npr. starejši ljudje, bolni ljudje...) in tako niso dovolj izpostavljeni soncu.

Da bi se izognili kakršnimkoli težavam, je ključno, da vitamin D uživate v pravih količinah in da se pred uporabo dodatkov posvetujete s svojim zdravnikom oziroma opravite ustrezne laboratorijske preiskave.
Medex

Mi vam priporočamo Medexov sončni vitamin D3 (4000 UI) v pršilu, ki omogoča hitro in učinkovito absorpcijo vitamina D3 prek ustne sluznice. Je brez konzervansov, umetnih arom in barvil ter odličnega okusa z dodatkom propolisa. Prav tako ne vsebuje glutena, laktoze ali želatine. Pršilo je praktično za uporabo, vzamete ga lahko kamorkoli in poskrbite za preskrbljenost s tem pomembnim vitaminom tudi na poti. Medexova pršila vsebujejo naravni vitamin D3, pridobljen iz maščobe ovčje volne (lanolina).