10. 11. 2023, 09:00 | Promocijska objava
Spanje je nadvse pomembno za naše dobro počutje - bodite prijazni do sebe in upoštevajte te namige za najboljšo spalno rutino
Spanec je eden od bistvenih ''sestavin'' našega dobrega počutja in zdravja. Motnje spanca nemalokrat vodijo do negativnih posledic – nekatere so vidne že naslednji dan, na dolgi rok pa se lahko kažejo celo kot povišan krvni tlak, bolezni srca, debelost, tesnoba in depresija.
Odrasli ljudje potrebujemo povprečno od 7 do 9 ur spanca na dan, da lahko dobro funkcioniramo čez dan in brez težav opravimo vse, kar moramo, ter obenem na dolgi rok skrbimo za zdravje.
Če si želite le najboljše in bi radi končno vzpostavili najboljšo spalno rutino, ki bo pripomogla k vašemu optimalnemu počutju vsak dan, upoštevajte naše nasvete.
Odpravite glavno napako: ne pijte veliko kofeina
Ko je za vami že druga ali tretja neprespana noč, je mikavno spiti kar nekaj skodelic kave, da lahko opravite stvari, ki jih običajno naredite brez večjega napora. Vendar s tem preprečite telesu in umu, da bi postala zaspana, ko je ura za spanje, in zelo verjetno se boste ujeli v začarani krog ter še dolgo v noč premetavali in obračali. Spijte skodelico kave v dopoldanskem času, popoldne pa se poskušajte kofeinu popolnoma izogniti. Ne pozabite, da kofein vsebujejo tudi nekatere gazirane pijače in sladkarije.
Uredite spalnico
Skrbno uredite prostor, v katerem spite, naj bo dobro pripravljen za spanje. Najprej je pomembno, da je spalnica dobro prezračena, takoj zatem pa tudi, da je dobro zatemnjena. V popolni temi telo namreč proizvaja melatonin, ki uravnava spanje in notranjo uro posameznika. Že prisotnost modrikaste svetlobe znižuje proizvodnjo melatonina, zato obvezno odstranite vse elektronske naprave, ki motijo spanec. Redno menjajte tudi posteljnino, poleg tega naj bo temperatura tu za stopinjo nižja kot v drugih prostorih, saj boste tako bolje spali, kot če bi vam bilo vroče.
Vsak večer hodite spat ob isti uri
Ena izmed najboljših stvari, ki jih lahko ob težavah s spanjem naredite, je, da si zagotovite reden ritem spanca. Vsak dan se odpravite spat ob isti uri. Izberite čas, ki vam omogoča, da zaspite hitreje. Budilka naj vas vsak dan zbudi ob isti uri. S tem boste telo sčasoma navadili na ustaljeni ritem, ki bo prinesel bolj učinkovit spanec.
Izogibajte se hrani tik pred spancem
Hranjenje tik pred spanjem ni odsvetovano zgolj za tiste, ki so na dieti in si želijo izgubiti kak kilogram. Naše telo ponoči še vedno opravlja številne pomembne funkcije, a ima takrat tudi možnost, da si vsaj nekoliko odpočije. S hrano, zlasti če je ta ''težka'', pa povzročimo ravno nasprotno, zato pogosto ne moremo zaspati ali pa se sredi noči zbujamo. Uredite prehranjevalne navade tako, da ne boste uživali hrane vsaj nekaj ur pred spancem in boste telesu zagotovili počitek, ki ga potrebuje.
Če vas je ujel prehlad, pa dobro veste, da se je ponoči še toliko težje naspati. Ali vas prebudi glavobol, težave z dihanjem, nadležen kašelj ... Kako si najbolje pomagati v tem primeru?
Pred spanjem se izpostavite pari
Ker imate zamašen nos in so dihalne poti ovirane, imate ponoči še večje težave s spanjem. Zato tik pred spanjem v loncu segrejte vodo in nad paro naredite nekaj vdihov. To bo odprlo dihalne poti in precej lažje boste zaspali.
Ko se uležete, podložite vzglavnik
Ponoči, ko ste v vodoravnem položaju, se sluz še lažje nabira v dihalnih poteh in se ne izloča kot čez dan. Zato začnete kašljati ali smrkati in ste prisiljeni vstati iz postelje. Dvignjena blazina bo pomagala pri izločanju sluzi, zato boste lažje dihali in se precej bolje naspali, kar boste opazili zjutraj.
Medene pastile s propolisom
Preden se odpravite v posteljo, pomirite grlo z Medexovimi medenimi pastilami za grlo s propolisom, cinkom in vitaminom C, ki obenem podpirajo normalno delovanje dihalnega sistema. Pastile so brez barvil, konzervansov in umetnih arom ter so vam na voljo v dveh okusih. Tiste z okusom evkaliptusa in z medom so prijetno osvežujoče, kar pri težavah z grlom in žrelom deluje zares blagodejno, pastile z ingverjem pa so brez sladkorja in primerne tudi za diabetike.
Odličen sirup za pomiritev dihalnih poti
Odlična rešitev za pomiritev dihalnih poti, kadar vas muči viroza s kašljem in ne morete spati, pa se skriva tudi v Medexovem Apisirupu, tradicionalnem sirupu na osnovi medu, s propolisom, timijanom, slezom ter vitaminoma A in C. Timijan prispeva k zdravju dihal, propolis deluje antimikrobno in protivnetno, vitamin A prispeva k ohranjanju zdravih sluznic, vitamin C pa prispeva k delovanju imunskega sistema. Priporočamo ga ob suhem in dražečem (neproduktivnem) kašlju, saj učinkovito pomiri kašelj in pripomore k hitrejšemu okrevanju. Pa tudi k mirnejšemu spanju.