Dobrega namena ne more zaustaviti niti virusna kriza, živi dokaz za to je dobrodelna organizacija Anina zvezdica, ki v teh dneh deluje še z višjo prestavo. Kot pove podjetnica in ustanoviteljica Anine zvezdice, Ana Lukner Roljič, je družin, ki v tem obdobju občutijo pomanjkanje, še več, nanje pa se vsakodnevno obrnejo številni, ki so se znašli v hudi stiski.
Zdi se, da vas prav nič ne more zaustaviti, niti novi koronavirus. Kako ste se spoprijeli z dodatnim izzivom, ki bi lahko ohromil delovanje?
Še preden se je virusna kriza uradno začela, mi je bilo jasno, da bo ogroženim družinam še dosti težje, pa ne le to, zaradi dane situacije se je v stiski znašlo mnogo novih družin. Veliko ljudi je izgubilo službo, nekateri so že prej težko preživeli iz meseca v mesec. Prav zato smo pri Anini zvezdici zavihali rokave! Direktive seveda niso optimalne, menim, da bi se ukrepe lahko sprejelo precej bolj smiselno. Mi pomagamo po najboljših močeh. S celotno ekipo smo se odločno pripravili na razmere, naše delovanj je sicer oteženo, vendar smo se primerno zaščitili, prav tako smo uvedli ''menjavo štafete'', da se v skladišču naenkrat ne zadržuje preveliko število ljudi. Začeli smo tudi pozivati ljudi, naj pomagajo po svojih zmožnostih. To ne pomeni nujno, da pomagajo prek Anine zvezdice, glede na pretekle občinske omejitve je bilo super že, če so pomagali na lokalnem nivoju. Bodisi sosedu, bližnjim. Po najboljših močeh. Upam, da bo korona osvetlila dejstvo, da v življenju šteje še vse kaj drugega kot le materialne stvari. Da bomo uvideli, kako pomembno je, da si pomagamo. Verjamem, da je človeška dolžnost ta, da si pomagamo.
Je bilo morda med prostovoljci začutiti dvom, ali je odločitev, da tudi v tem času nadaljujete, prava?
Zvezdice vedo, da sem trmasta in malo ''crazy'' in da če si nekaj zamislim, to vedno izpeljem do konca, pa četudi sama. (smeh) Ampak absolutno so bili vsi za. Seveda sem bila deležna nekaj dvomov, češ, doma imam otroka, imam precej stare starše, moram biti pazljiva, a jasno mi je bilo, da ljudje potrebujejo našo pomoč. Družina ostaja na prvem mestu, a vedno obstaja pot, da pomagaš drugim. V skladišču se ne družimo, med nami je primerna razdalja, veljajo pravila za zaščito. Ekipa je bila tako takoj na moji strani. Očitno smo res vsi malo nori. (smeh) A nič ne de, če tega ne bi naredili, če bi bili le pasivni opazovalci celotnega dogajanja, če bi le prebirali prošnje za pomoč, bi mi bilo danes absolutno grozno. S tem enostavno ne bi mogli živeti. Tako da je bila edina opcija ta, da, kot vedno, z vsem srcem pomagamo.
Zvezdice dobrodelnosti namenjajo svoj prosti čas:
Dejali ste, da se je v zadnjih tednih na vas obrnilo še več novih družin. Imate morda približen podatek, kako se je situacija zaostrila ob nastopu virusne krize?
Težko govorim o številkah, lahko le rečem, da je porast resnično velik. Hitro po začetnih ukrepih smo začeli prejemati vse več prošenj in pisem. Pisali so nam tudi starejši, ki so se šele zdaj opogumili. Dobili smo tudi prošnje ljudi, ki so izgubili službo. Žalostno, med njimi je tudi veliko mladih. Poznam primer, kjer je mamica tik pred porodom, mož pa je ob lep del prihodka. Ljudem ni lahko. Starejšim se vidi, da jih je strah, kar nam zaupajo, ko pridejo po pakete. Tudi njihovo razdeljevanje poteka drugače kot nekoč. Časa za pogovor ni več toliko, deljenje poteka z maskami na obrazu, vozički s hrano in potrebščinami so vnaprej pripravljeni. Številni ljudje resnično ne vedo, kaj jih čaka, kakšna bo njihova prihodnost, kako bodo nahranili otroke. Prestrašeni so. Stroški za hrano so se v času karantene še povišali. Številni otroci so namreč ob prekinitvi šolanja ostali brez toplega obroka.
Če se ne motim, so vam na pomoč priskočila tudi številna podjetja?
Res je, dobila sem idejo, da bi lahko hrano zbrali tudi pri restavracijah, gostinskih obratih, ki so morali zapreti svoja vrata. Hrana jim je tako ostajala v skladišču, zato so se odločili, da nam podarijo svoje zaloge. Tako vidiš, kako na enostaven način je mogoče priti do hrane. Naša skladišča so vedno polna. Odzvala so se tudi številna podjetja, ki nam omogočajo, da nadaljujejo dobrodelnost. In seveda, odzvali so se posamezniki, ki prav tako ves čas pomagajo.
Kako pa vas ljudje, ki želijo darovati hrano, lahko najdejo?
Najlaže prek elektronske pošte vseh naših izpostav. Celotno dogajanje pa lahko tudi spremljajo prek družbenih medijev.
Upate, da bo aktualna virusna situacija spremenila mišljenje in dojemanje ljudi, tudi ko govorimo o pomoči drugim?
Upam! Kot rada rečem, vse je za nekaj dobro. Svet, kakršen je bil do zdaj, ne more delovati. Kako naj rečem, enostavno ni bil več trajnosten. Jasno je bilo, da potrebujemo velike spremembe. Poglejte samo, kako ravnamo z naravo, ta si je zdaj končno malce oddahnila. Naša človečnost potrebuje ponovni zagon, čistko. Da se umirimo in vidimo, kaj je v življenju resnično pomembno. To z Anino zvezdico že ves čas poudarjamo, zdaj, ko smo za nekaj časa ljudje obtičali doma, pa imamo čas, da se zares zamislimo. Vsak pri sebi. Da se pogledamo v ogledalo. S takim načinom ne moremo več nadaljevati. Ne bomo prišli daleč. Mislim, da je trenutna situacija velika priložnost za zelo pozitivno spremembo. Upam, da bodo ljudje to uvideli.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih