Ko se je hotel pozanimati o eni stvari, je dobil odgovor, ki ga ni pričakoval.
Danes številni bijejo notranje boje, ko gre za nakup nepremičnine. Zelo težko si je zagotoviti lastno streho nad glavo, zlasti v naši prestolnici. Cene nepremičnin v Sloveniji so v zadnjih nekaj letih krepko narasle in nič ne kaže, da bi začele padati. Težko si je predstavljati nakup stanovanja ali hiše brez posojila, a pogoji za njegovo pridobitev niso nič kaj prijazni. V naši deželi je tudi precej vlagateljev in kupcev z globokimi žepi, ki so za stanovanje pripravljeni plačati več kot domači kupci.
Povpraševanje v diskrepanci s ponudbo
Zato ne čudi dejstvo, da je povpraševanje po nepremičninah visoko, prav tako kot cene, kar mladim, ki šele stopajo na svojo pot, dodatno otežuje osamosvajanje in kolikor toliko kakovostno življenje. Tako pri nas kot na Hrvaškem je velika ovira pri nakupu stanovanja pridobitev stanovanjskega posojila. Pogoji bank so zahtevni, tako da številni ljudje, ki so sicer zaposleni, ne izpolnjujejo zahtev o dohodkih, prihrankih in dolgoročni kreditni sposobnosti. Hkrati se cene najema v Ljubljani, drugih večjih mestih in na Obali nenehno zvišujejo, kar veliko ljudi postavlja v neugoden položaj - visoke najemnine onemogočajo varčevanje, brez prihrankov in stabilnih prihodkov pa je kredit nedosegljiv. In to je pravzaprav začaran krog.
Eden od bralcev portala Dnevno.hr - njegovo zgodbo je preneslo več hrvaških medijev - je delil svojo izkušnjo z nakupom stanovanja. Poudaril je, da je to naporen proces, med katerim se je soočil z nepričakovano oviro. Ko je obiskal banko, da bi preveril pogoje za stanovanjski kredit, so ga najprej vprašali, ali je stranka njihove banke.
"Sledil je šok ..."
"Potem pa je sledil šok, ko sem odgovoril, da nisem. Rekli so mi, da so posebne akcije namenjene samo strankam banke. Na to sem odgovoril, da lahko račun prenesem k njim. In pogovora je bilo konec. Bančna uslužbenka ni pokazala nikakršnega interesa, bilo ji je popolnoma vseeno," je povedal in dodal, da ga je presenetilo, saj je pričakoval, da ga bo banka poskušala pridobiti kot stranko.
Bil je namreč prepričan, da je njihov interes pridobiti stranke od konkurence in tako narediti dober posel za svojega delodajalca. "Da se bodo borili za vsako stranko, tako kot to počnejo na primer telekomunikacijski operaterji, ki se trudijo prodati svoje storitve. Ne razumem, kako je to mogoče - takšna nezainteresiranost za potencialno stranko, če pa je njihov posel prodaja kreditov. Neverjetno," je zaključil.