Mladi, prek društev povezani v Marenberški mladinski lokalni svet, so v sodelovanju in s podporo več partnerjev zasnovali projekt brezplačne psihosocialne in psihoterapevtske pomoči dijakom in študentom iz občine Radlje ob Dravi. S strokovnim pristopom želijo pomagati mladim pri premagovanju neugodnih posledic epidemije novega koronavirusa.
"Čas epidemije je mladim marsikaj odvzel, predvsem stike z drugimi v živo in druženja. Posledično se soočajo z različnimi stiskami, ki jih prepoznavajo tudi različne študije. Zato smo začeli razmišljati, kako bi mladim v lokalnem okolju lahko pomagali na strokoven način, ki si ga sicer morda ne morejo privoščiti," je za STA povedala Neža Ternik iz Marenberškega mladinskega lokalnega sveta.
Projekt izvajajo v novembru in decembru, dosedanje izkušnje pa so po besedah Neže Ternik pokazale, da je tovrstna pomoč v stiski v lokalnem okolju še vedno tabu tema. Opaža primere, ko bi nekdo rad prišel na kakšno delavnico, pa si ne upa, saj se boji, kaj si bodo o tem mislili drugi. Velikokrat so po njenih besedah problem tudi starši, ki mladih ne razumejo, zato že razmišljajo, da bodo v prihodnje pripravili tudi delavnice za starše. Pa tudi sicer se tekom projekta teme pogovorov prilagajajo potrebam udeležencev, je povedala.
"Ne glede na trenutno stanje epidemije bolezni covid-19 želimo vzpostaviti medsebojno sodelovanje med mladimi ter jih skozi psihoedukacijo bolje opremiti za soočanje s stiskami. Socialno šibkejšim želimo omogočiti tudi individualno psihoterapevtsko pomoč. V nadaljevanju želimo projekt nadgraditi v daljši proces redne skupinske psihoterapije," so v spletni predstavitvi zapisali snovalci projekta.
V tokratnem okviru projekta zadnjo delavnico načrtujejo 18. decembra. Informacije o projektu in obravnavanih vsebinah delijo na družbenih omrežjih in na spletni strani mladiradlje.si. Za sodelovanje na delavnicah je potrebna prijava, interesenti pa lahko v projektu sodelujejo tudi anonimno.