Sliši se neverjetno, a je žal še kako resnično.
Podražitvam živil očitno ni videti konca, vsaj tako bi lahko rekli ob pogledu na prizor, objavljen na Facebook strani platforme Halo inspektore. Iz sosednje Hrvaške skorajda vsakodnevno poročajo o novih podražitvah, vse skupaj pa vpliva tudi na tiste Slovence, ki pogosto počitnikujejo v tej državi. Tokrat gre za suhomesnati izdelek, ki je v prodaji pod imenom Istarski žlomprt. Gre za sušeni del svinjskega kareja.
"NOV DOKAZ O PODRAŽITVAH: Marec je za nami. V tem mesecu so se znova začele številne podražitve hrane. To je bilo tudi pričakovano. Potrošniki so večinoma opustili bojkot največjih trgovskih verig. In zdaj se dogaja to, kar smo napovedovali: vračajo se nove, še ostrejše podražitve. Trgovci so v dogovoru z dobavitelji in proizvajalci začeli nov val podražitev. Navsezadnje prihaja velika noč. Zdaj je treba nadomestiti tistih 110 milijonov evrov, ki so jih trgovine izgubile zaradi bojkota.
Danes objavljamo dokaz, kako je istrski žlomprt z rokom uporabe do 14. 7. 2025, ki ga proizvaja pazinski Pisinium, prodajajo pa ga v trgovinah Plodine, na začetku marca stal 19,99 evra za kilogram, deset dni pozneje (in še vedno je po tej ceni v prodaji!) pa je cena narasla na 28,99 evra za kilogram, kar pomeni neverjetno podražitev za 45 odstotkov!!! Torej je 0,380 kilograma pred mesecem dni stalo 7,60 evra, deset dni pozneje pa 11,02 evra. Ne verjemite besedam, verjemite slikam!," so zapisali na Facebook profilu omenjene platforme.
Ob tem so se oglasili številni sledilci in z ogorčenjem poročali tudi o drugih podražitvah. "Od danes se je v Konzumu podražila kava, in to vse vrste za skoraj dva evra," je zapisala neka ženska. "Presenetilo me je, ko sem videla, da tunina Rio mare ni več v pakiranju 4 x 80 gramov, temveč je 4 x 52 gramov. Cena seveda ni nič nižja," je zapisala druga komentatorka. Nekateri so ob teh dejstvih vnovič pozivali k bojkotu trgovin.
Žal se zdi, da so podražitve še vedno "na dnevnem redu" in marsikdo se utemeljeno sprašuje, kam vse skupaj pelje. Potrošnikom za zdaj očitno preostane le, da budno spremljajo cene in pozorno načrtujejo svoje nakupe - tudi tako, da večje opravijo v sosednjih državah, kar na Hrvaškem v zadnjem času številni tudi počnejo. Tako lahko na mesečni ravni kar precej prihranijo.