Ameriški center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) je v torek določil, da bodo prve omejene količine cepiva proti novemu koronavirusu delili zdravstvenim delavcem, potem pa pridejo na vrsto bolniki in oskrbovanci domov za ostarele. Odločitev ni presenetljiva.
Po podatkih univerze Johnsa Hopkinsa se je s koronavirusom v ZDA do torka okužilo 13,7 milijona ljudi, za covidom-19 pa jih je umrlo skoraj 271.000. Doslej se je z virusom okužilo okrog 240.000 zdravstvenih delavcev, oskrbovanci domov za ostarele pa predstavljajo 40 odstotkov vseh smrtnih primerov zaradi covida-19.
Za izredno dovoljenje za uporabo cepiva sta doslej ameriško zvezno Upravo za hrano in zdravila zaprosili družbi Pfizer skupaj z nemškim partnerjem BionTech in Moderna. Cepiva razvijajo tudi druga podjetja. Cepivo Pfizerja naj bi dobilo zeleno luč že naslednji teden, nakar ga bodo začeli deliti po zveznih državah.
- Preberite še: Prvi cepivi proti covidu-19 čakata na dovoljenje v EU, države se pripravljajo na cepljenje
Na osnovi uporabljene tehnologije in dostopnih podatkov menim, da gre za odlično cepivo. Vse podatke o postopkih in rezultatih testiranja imajo agencije, ki izdajajo dovoljenja. Zagotovo ne bodo odobrili ne-varno cepivo. Pričakujem tako hiter odziv kot je le mogoče. #vsakdanšteje
— Roman Jerala (@rjerala) December 2, 2020