Novice Promocijsko sporočilo

Čiščenje zobnega kamna - kdaj je pravi čas?

23. 9. 2024, 09:00
Deli
Čiščenje zobnega kamna - kdaj je pravi čas? (foto: promocijska fotografija)
promocijska fotografija

Zobni kamen je trdovratna obloga, ki nastane, ko se mehke zobne obloge strdijo in začnejo kopičiti na površini zob. Čeprav je čiščenje zobne obloge z rednim ščetkanjem in nitkanjem ključnega pomena za zdrave zobe, včasih to preprosto ni dovolj. Zobni kamen se lahko nabira tudi na težje dostopnih mestih, kar lahko vodi v vnetje dlesni, slab zadah in celo resnejše težave z zdravjem ustne votline. Toda kdaj je pravi čas za profesionalno čiščenje zobnega kamna?

Zobni kamen je ena izmed najpogostejših težav ustne higiene, ki prizadene večino ljudi, ne glede na starost ali spol, njegova prisotnost pa lahko resno vpliva na zdravje zob in dlesni. Zato so redni pregledi pri zobozdravniku in čiščenje zobnega kamna nujni za vzdrževanje optimalnega zdravja ustne votline.

Kaj je zobni kamen in kako nastane?

Zobni kamen je trda snov, ki nastane iz zobnih oblog, potem ko te v stiku s slino mineralizirajo. Zobne obloge pa (plak) so mehka plast bakterij, ki se tvori na površini zob. Plak nastaja nenehno, predvsem po obrokih, ko hrana in pijača za seboj puščata delce na zobeh. Če oblog ne odstranimo z ustreznim ščetkanjem in medzobnim čiščenjem, se v nekaj dneh začnejo strjevati.

promocijska fotografija

Proces mineralizacije poteka zaradi prisotnosti kalcija, fosfatov in drugih mineralov v slini. Obloge postanejo trdne in tvorijo zobni kamen, ki se lahko nabira tako nad dlesnimi (viden zobni kamen) kot pod njimi (subgingivalni zobni kamen). 

Medtem ko vidni zobni kamen povzroča predvsem estetske težave, je tisti pod dlesnijo še posebej problematičen, saj ga ne vidimo in lahko povzroči resne težave z dlesnimi in zobmi.

Zakaj pride do nabiranja zobnega kamna?

Nastajanje zobnega kamna je odvisno od več dejavnikov.

Neustrezna ustna higiena – če zob ne ščetkamo in nitkamo redno ali jih ne čistimo pravilno, se zobni kamen hitro nabere. Mehke obloge hitro postanejo vse bolj trde, kar vodi do zobnega kamna.
Prehrana – prehrana, bogata z ogljikovimi hidrati in sladkorji, spodbuja tvorbo oblog. Še posebej problematična je hrana, ki se prilepi na zobe (sladkarije, gazirane pijače in procesirana hrana).
Sestava sline – ljudje z večjo vsebnostjo mineralov v slini so bolj nagnjeni k hitrejšemu nastanku zobnega kamna. To je lahko genetsko pogojeno, vendar pa lahko na sestavo sline vplivajo tudi hormonske spremembe, določena zdravila ali bolezni.
Kajenje – cigaretni dim vsebuje snovi, ki spodbujajo nabiranje oblog in ustvarjajo ugodno okolje za nastanek zobnega kamna.
Starost – s starostjo se poslabša naravna sposobnost telesa za boj proti bakterijam, zato so starejši ljudje bolj nagnjeni k nabiranju zobnega kamna.

Posledice zobnega kamna za ustno zdravje

1. Vnetje dlesni (gingivitis) – zobni kamen draži dlesni in povzroča njihovo vnetje. To se kaže v rdečih, otečenih in krvavečih dlesnih. Če se vnetje dlesni ne zdravi pravočasno, lahko napreduje v resnejšo obliko bolezni dlesni.
2. Parodontalna bolezen – če gingivitis ni pravočasno zdravljen, se lahko razvije parodontalna bolezen, pri kateri pride do izgube kosti in drugih tkiv, ki podpirajo zobe. V skrajnih primerih lahko pride celo do izgube zob.
3. Slab zadah (halitoza) – bakterije, ki se zadržujejo v zobnem kamnu, povzročajo neprijeten vonj iz ust, kar vodi do kroničnega slabega zadaha.
4. Estetske težave – zobni kamen je rumenkaste ali rjavkaste barve.
5. Težave pri čiščenju zob – zobni kamen je hrapav, kar otežuje pravilno ščetkanje in nitkanje zob. To pomeni, da se obloge nabirajo še hitreje, kar vodi v začaran krog.

Kdaj je pravi čas za čiščenje zobnega kamna?

Čas za čiščenje zobnega kamna je takoj, ko opazimo prve znake njegovega nastanka. To lahko vključuje opazne trde obloge na zobeh, spremembo barve zob ali vnetje dlesni. Pomembno je, da se zavedamo, da zobnega kamna doma ni mogoče odstraniti z običajnim ščetkanjem, zato je obisk pri zobozdravniku ali ustnem higieniku nujen.

promocijska fotografija

Večina zobozdravnikov priporoča redne preglede vsakih šest mesecev, da se zobni kamen pravočasno odkrije in odstrani. Pri posameznikih, ki so hitremu nastanku bolj nagnjeni, pa je čiščenje zobnega kamna potrebno še pogosteje.

Znaki, da potrebujete čiščenje zobnega kamna:

● Otečene in krvaveče dlesni.
● Rumenkaste ali rjavkaste obloge na zobeh.
● Slab zadah kljub rednemu ščetkanju.
● Občutek hrapavosti na površini zob.

Kakšen je postopek čiščenja?

Zobozdravnik ali ustni higienik pregleda vašo ustno votlino in ugotovi, koliko zobnega kamna je prisotnega in kje je prisoten (nad ali pod dlesnimi).

Za odstranjevanje se uporablja posebna naprava, ki z ultrazvočnimi vibracijami razbije zobni kamen. Ta naprava deluje hitro in učinkovito, ne da bi poškodovala zobno sklenino. Po ultrazvočnem čiščenju zobozdravnik uporabi še ročne inštrumente, da očisti predele, ki jih naprava ni dosegla, še posebej med zobmi in pod dlesnimi.

promocijska fotografija

Po odstranitvi zobnega kamna se zobe spolira, kar odstrani majhne površinske nepravilnosti in zgladi zobe. To upočasni nabiranje novih oblog.

Preventiva

Najboljši način za boj proti zobnemu kamnu je preventiva. S pravilno ustno higieno lahko namreč znatno zmanjšamo tveganje za njegovo nastajanje:

● Zobe ščetkajte vsaj dvakrat na dan s kakovostno zobno ščetko in zobno pasto, ki vsebuje fluorid.
● Uporabljajte zobno nitko ali medzobne ščetke, da odstranite obloge iz medzobnih prostorov.
● Za izpiranje uporabljajte ustno vodico, ki pomaga pri odstranjevanju bakterij in zmanjšuje nastanek plaka.
● Izogibajte se pretiranemu uživanju sladkorjev in ogljikovih hidratov, ki spodbujajo nastanek oblog.

Zobni kamen ni le moteča estetska nadloga, temveč tudi resna grožnja za vaše ustno zdravje. Ne čakajte na vidne težave (krvaveče dlesni, slab zadah ali celo izguba zob) in poskrbite za svoj nasmeh že danes. 

Redni obiski zobozdravnika, skrbna ustna higiena in pravočasno čiščenje zobnega kamna so vaša najboljša obramba pred zapleti. Saj veste - zdrave dlesni in bleščeč nasmeh vam ne bodo prinesli le samozavesti, ampak tudi vsesplošno zdravje!