Slovenija je med približevanjem EU delovala enotno, potem tudi zamujene priložnosti

9. 5. 2024, 21:19 | Vir: STA
Deli
Slovenija je med približevanjem EU delovala enotno, potem tudi zamujene priložnosti (foto: Borut Živulović/Bobo)
Borut Živulović/Bobo

Osrednja proslava ob obletnici največje širitve EU je potekala v Novi Gorici, kdo vse je bil tam?

Evropska unija praznuje svoj dan v spomin na začetek procesa evropske integracije. Dan Evrope sovpada z 20. obletnico največje širitve EU-ja do zdaj, ko se ji je pridružila tudi Slovenija. 

Golob o prednostih vstopa

Premier Robert Golob in evropski komisar Janez Lenarčič sta na današnji državni proslavi izpostavila prednosti, ki jih je s članstvom v povezavi pridobila Slovenija. Poudarila sta še, da bomo o prihodnosti unije odločali na evropskih volitvah ter pozvala ljudi, naj se jih udeležijo. 

Borut Živulović/Bobo

Golob je spomnil, da je Nova Gorica zrasla na evropskih vrednotah oziroma ideji o novem, drugačnem, sodobnem mestu, v katerem bodo ljudje živeli svobodno in v medsebojnem spoštovanju. Na Trgu Evrope, skupnem trgu obeh Goric, so pred 20 leti vstop Slovenije v EU pričakali takratni predsednik vlade Anton Rop, takratni predsednik državnega zbora Borut Pahor in takratni predsednik Evropske komisije Romano Prodi, ki so se poleg predsednice republike Nataše Pirc Musar in drugih visokih predstavnikov države udeležili tudi današnje proslave.

Borut Živulović/Bobo

Golob: po evforiji so sledile preizkušnje

Tudi danes lahko izrazimo enako zavezanost istim vrednotam, je dejal Golob, ob tem pa spomnil, da so evforiji ob vstopu sledile tudi preizkušnje. Po Golobovih besedah smo se v EU naučili, da je Evropa močna le, če je enotna, in močna je toliko, kolikor je solidarna. "In bolj kot je močna Evropa, bolj je Slovenija varna," je dodal.

Odšel na dopust in po kameri gledal, kaj počne hišni muc: Skoraj sem obrnil avto

Evropo je označil za skupnost vrednot, ki ceni dostojanstvo vsakogar in daje priložnost vsem, a te vrednote so danes na preizkušnji, saj se nekatere ideje iz preteklosti vračajo v obliki populizmov.

Evropske volitve

Golob je tudi spomnil, da bomo na evropskih volitvah čez mesec dni odločili, kakšno Evropo želimo. Naša odgovornost je, da izkoristimo volilno pravico in s svojim glasom branimo evropske vrednote, ki so branik demokracije, je dejal. V nagovoru je omenil tudi današnjo odločitev vlade o priznanju Palestine in izrazil upanje, da bo to palestinskemu narodu prineslo žarek upanja.

K udeležbi na volitvah je v svojem govoru pozval tudi komisar Lenarčič. "EU je mir, solidarnost, združevanje, odprtost in sodelovanje," je še dejal komisar. Ali bo tako ostalo, je po njegovih besedah odvisno tudi od tega, ali bomo šli na evropske volitve in poskrbeli, da bodo naši predstavniki v institucijah EU še naprej krepili evropski projekt."Kajti močna Evropska unija pomeni tudi močno Slovenijo - je naše jamstvo za priložnosti in prihodnost, kot si jo želimo zase in ostale okoli nas," je poudaril.

Zamujene priložnosti

Zunanja ministrica Tanja Fajon je pred današnjo proslavo gostila pogovor z nekdanjimi evroposlanci  Borutom PahorjemJelkom Kacinom in Romano Jordan – ter nekdanjim in sedanjim komisarjem Janezom Potočnikom in Janezom Lenarčičem. Slovenska politika je med približevanjem Evropski uniji delovala enotno, so poudarili.

Borut Živulović/Bobo

Potočnik je poudaril, da je bilo zaradi enotnosti politike lažje tudi pogajalski skupini. "Za to, da je DZ dobro opravil svojo nalogo, smo odgovorni vsi," je poudaril tedanji predsednik DZ-ja Borut Pahor in omenil, da so leta 1997 ustanovili koordinacijo za vstop v EU, v okviru katere so reševali težave. Potočnik je poudaril tudi učinkovito delo in zaupanje vladne strani. "Takrat smo imeli občutek, da je imela slovenska politika skupen cilj," je dejala Romana Jordan, ki v tistem času še ni bila v politiki, ampak je delovala kot znanstvenica.

Med priložnostmi, ki jih je Slovenija zamudila, je Kacin omenil digitalizacijo in počasno privatizacijo. Pahor pa je poudaril, da ne drži, da majhna država, kot je Slovenija, v EU ne more ničesar doseči. "Je pa treba imeti dobro idejo," je dejal.

Potočnik je kot eno od težav EU-ja omenil, da je povezava eden od akterjev, ki daje največ pomoči na svetu, je tudi zelo močan ekonomski partner, politično pa ji ne priznavajo moči. Razlog za to je po njegovem, da unija na nekaterih področjih še ni šla dovolj daleč - to so poenotenje davčne, zunanje in obrambne politike. "Če Evropa ne bo naredila korakov od tu naprej, potem se ne pritožujte, da nima zadostne politične moči globalno," je bil oster.

Priznanje Palestine predstavlja vzvod pritiska, Golob izpostavlja: "Današnje dejanje je pod lupo celotnega sveta"

Novo na Metroplay:  Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec