20. 3. 2022, 07:00 | Vir: STA

Drzna poteza! Tako so ruski kozmonavti izrazili podporo Ukrajini

Slika je simbolična.

Profimedia

Ruski kozmonavti Matvejev, Artemjev in Korsakov so po triurnem poletu iz ruskega izstrelišča v Kazahstanu pristali na Mednarodni vesoljski postajo. Nekaj ur pozneje so vsi trije vstopili v vesoljsko postajo. Kaj se je zgodilo potem?

Ruski kozmonavti so na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) prispeli oblečeni v ukrajinske barve, s čimer naj bi, kot piše BBC, izrazili nasprotovanje ruski invaziji na Ukrajino. Trojica so prvi prišleki na ISS, odkar je Rusija prejšnji mesec napadla Ukrajino, na krovu pa so jih prisrčno sprejeli ameriški, ruski in nemški člani posadke.

"Zdaj smo bili mi na vrsti, da izberemo barvo"

Ruski kozmonavti Denis Matvejev, Oleg Artemjev in Sergej Korsakov so po triurnem poletu iz ruskega izstrelišča v Kazahstanu pristali na ISS. Nekaj ur pozneje so vsi trije, drug za drugim, vstopili v vesoljsko postajo v živo rumenih kombinezonih z modrimi poudarki. Standardna ruska uniforma je sicer navadno modra, piše BBC.

Trenutek sta v živo prenašali ameriška vesoljska agencija Nasa in ruska agencija Roskozmos. "Zdaj smo bili mi na vrsti, da izberemo barvo," je Artemjev na tiskovni konferenci, ki so jo prenašali v živo, odgovoril na vprašanje o oblekah. Pošalil se je, da so astronavti nabrali veliko rumenega materiala, zato so ga morali uporabiti.

Ali želi Rusija njihovo potezo zatreti?

V ruski vesoljski agenciji Roskozmos so nato zanikali, da so kozmonavti nosili rumene kombinezone v znamenje podpore Ukrajini, poroča agencija Reuters.

"Včasih je rumena samo rumena," soobjavili na Telegramu in dodali, da so bili kozmonavti oblečeni v barvo moskovske tehnične univerze Bauman, na kateri so diplomirali. Generalni direktor Roskozmosa Dmitrij Rogozin pa je na Telegramu zapisal, da kozmonavti "ne simpatizirajo z ukrajinskimi nacionalisti".

Kaj sploh počnejo v vesolju?

Trije Rusi bodo na Mednarodni vesoljski postaji začeli znanstveno misijo, ki bo trajala nekaj več kot šest mesecev. Zamenjali bodo tri člane sedanje posadke, ki se bodo na Zemljo predvidoma vrnili 30. marca. Mednarodna vesoljska postaja je skupen projekt Rusije, Amerike, Kanade, Japonske in več evropskih držav.

Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi