13. 9. 2024, 09:00 | Promocijska objava
Hondromalacija kolena – kaj storiti?
V zadnjem času morda občutite bolečino v kolenu pri hoji po stopnicah? Vas moti neprijeten občutek v kolenu med dolgotrajnim sedenjem? Strokovnjaki klinike Medicofit vam v nadaljevanju razkrivamo vzrok vaših težav, za katere poznamo učinkovite rešitve!
Vzrok za vaše bolečine v kolenu je lahko hondromalacija, obolenje, ki povzroča mehčanje, trganje in pokanje hrustanca. Njena pojavnost v splošni populaciji dosega okrog 36,2 % in največkrat prizadene kolenski sklep, natančneje področje pogačice.
Hitro ukrepanje in strokovna rehabilitacija sta pri hondromalaciji nujni, saj se stanje v nasprotnem primeru lahko razvije v patelofemoralni osteoartritis, ki povzroča dodatne zaplete.
V kliniki Medicofit imamo na področju kolenskih patologij večletne izkušnje, ki so jim zaupali že številni pacienti. Vas torej zanima, kako z našo pomočjo okrevate na naraven in hiter način?
Kaj je hondromalacija?
Izraz "hondromalacija" izhaja iz grških besed; "hondro" pomeni hrustanec, "malacija" pa mehčanje. Opisuje stanje, pri katerem pride do mehčanja in propadanja sklepnega hrustanca, kar povzroča bolečine in težave pri gibanju.
Najpogosteje je značilna za področje pogačice, pod katero je hrustanec, ki ji omogoča nemoteno drsenje. Ko se hrustanec zmehča in poškoduje, se pojavi bolečina, ki je še zlasti izrazita med hojo po stopnicah.
Kakšni so njeni prvi znaki?
Hondromalacija se kaže s številnimi simptomi, ki vplivajo na vsakodnevno funkcionalnost in kakovost življenja. Naši pacienti največkrat izpostavljajo naslednje simptome in znake:
1. Bolečina v sprednjem delu kolena
Najpogostejši in najizrazitejši simptom hondromalacije je bolečina, ki se pojavi za pogačico oziroma okoli nje. Običajno se poslabša pri dejavnostih, ki povečujejo obremenitev na patelofemoralni sklep, kot je hoja po stopnicah, počepi, klečanje in tek.
Bolečina se v napredovalih fazah lahko pojavi že med običajnimi vsakodnevnimi nalogami, kot je vstajanje s sedečega položaja ali hoja po ravnem terenu.
2. Krepitacije ali ''pokanje''
Bolniki pogosto opisujejo občutek pokanja med gibanjem kolena. Ta je še zlasti izrazit pri hoji po stopnicah ali počepih, kjer je obremenitev na kolenski sklep večja.
3. Zmanjšana gibljivost kolena
Pri pacientih s hondromalacijo je opaziti tudi zmanjšano gibljivost kolena, ki se kaže s togostjo in omejitvijo pri njegovem popolnem iztegu ali upogibu.
4. Oteklina
Za prizadeto področje je značilna tudi blaga do zmerna oteklina, ki je posledica vnetnega odziva na nastale spremembe hrustanca. Oteklino posameznik občuti kot ''napetost'' oz. polnost kolena.
5. Izguba mišične mase
Zaradi bolečine in omejene gibljivosti se pacienti pogosto izogibajo telesni aktivnosti, kar vodi do atrofije oziroma izgube mišične mase nekaterih mišic, še posebej mišice kvadriceps (sprednja stegenska mišica).
6. Težave z ravnotežjem in stabilnostjo kolena
Pacienti z napredovalo hondromalacijo pogosto poročajo o kolenski nestabilnosti oz. občutku njegovega "popuščanja''.
Dejavniki tveganja hondromalacije
Eden izmed glavnih dejavnikov tveganja za nastanek hondromalacije je mišična šibkost, zlasti mišice kvadriceps, kar povzroči nepravilno poravnavo in gibanje pogačice med gibanjem.
K njenemu nastanku prispeva tudi povečani Q kot, kot med stegnenico in golenico. Povečan Q kot namreč povzroči večje obremenitve na pogačico in lahko prispeva k poškodbam hrustanca, kar je značilnejše pri ženskah.
Ali ste vedeli, da je eden izmed dejavnikov tveganja tudi nošenje visokih pet, saj te povzročajo spremembo težišča telesa in povečujejo pritisk na kolenski sklep in obremenitev pogačice?
Povečano tveganje za nastanek hondromalacije je predvsem pri mladih aktivnih posameznikih, ki se ukvarjajo s tekaškimi športi in športi, ki vključujejo veliko število ponavljajočih gibov.
Zdravljenje hondomalacije
Obravnava hondromalacije je v 80 do 90 % neoperativna in vključuje omejitev nekaterih aktivnosti, počitek ter uporabo nesteroidnih protivnetnih zdravil. Večina pacientov se za pomoč obrne na specialno fizioterapijo, katere glavni cilj je krepitev stegenskih mišic in izboljšanje funkcije kolena.
Za želene rezultate je pomembna tudi prilagoditev in sprememba življenjskega sloga, ki vključuje skrb za zadostno telesno aktivnost, uravnoteženo telesno težo in izbiro udobne obutve.
Kako poteka rehabilitacija v kliniki Medicofit
Rehabilitacija v naši kliniki s strokovno ekipo fizioterapevtov in naprednimi tehnikami zdravljenja pacientom pomaga povrniti funkcionalnost ter jih usmerja k dolgotrajnemu izboljšanju aktivnega življenja.
Osnova rehabilitacije je krepitev mišice vastus medialis (VM), ki izboljša poravnavo pogačice in izboljša razporeditev obremenitve na patelofemoralni sklep. V sklopu terapije pogosto izvajamo vaje v odprti kinetični verigi, kot je dvigovanje iztegnjene noge od podlage in počepe ob steni, ki sodijo med vaje zaprte kinetične verige.
Raziskave kažejo, da krepitev m. kvadriceps pri pacientih s hondromalacijo znatno zmanjša sprednjo kolensko bolečino.
V sklopu gibalne terapije se osredotočamo tudi na krepitev ključnih mišičnih skupin, ki zagotavljajo stabilnost kolenskega sklepa. Posebno pozornost tako namenimo krepitvi mišic kolka in zadnjice, saj te neposredno vplivajo na enakomerno porazdelitev sil med gibanjem.
Kot podporno terapijo za blaženje bolečine uporabljamo HiTop elektrostimulacijo, ki prek kože pošilja električne impulze do živčnih končičev in blokira bolečinske signale, ki potujejo v možgane.
Poleg elektrostimulacije je pomembna tudi ultrazvočna SIXTUS terapija, ki temelji na visokofrekvenčnih zvočnih valovih, ki prodrejo globoko v tkiva. Ultrazvok povečuje prekrvavitev na prizadetem območju in s tem spodbudi regeneracijo tkiv, zmanjša vnetje in pospeši proces celjenja.
Pri pacientih s hondromalacijo patele je pogosto prisotna spremenjena biomehanika hoje zato pacienta naučimo pravilne drže in vzorca hoje, ki zmanjšuje pritisk na pogačico ter omogoča uravnoteženo gibanje. Naš cilj je doseči gibanje brez kompenzacij, kar prispeva k preprečevanju nadaljnjih poškodb.
Kakšna je prognoza hondromalacije?
Prognoza pri pacientih s hondromalacijo je dobra, še zlasti če z zdravljenjem začnemo zgodaj. Vrnitev k običajnim aktivnostim brez omejitev v večini primerov lahko pričakujete že po nekaj mesecih.
Zaupajte našim strokovnjakom klinike Medicofit in naredite prvi korak do brezskrbnega gibanja!