Hrvati o Slovencih zdaj govorijo takole, to jih je še najbolj "zbodlo" in te besede zelo odmevajo

22. 4. 2025, 19:00 | Uredništvo
Hrvaška zastava (foto: Profimedia)
Hrvaška zastava
Profimedia

Gre za nekaj, kar nam je vsem skupno in zdaj je jasno, kako in kaj.

Da se cene osnovnih živil v sosednji Hrvaški nenehno višajo, ni več nobena skrivnost. To bomo občutili tudi Slovenci, predvsem tisti, ki svoj dopust preživljajo na tamkajšnji obali. Jasno je, da si naši sosedje skušajo znižati mesečne stroške za hrano in druge osnovne potrebščine, tudi tako, da se odpravijo nakupovat v Slovenijo. Na hrvaškem Redditu se tako vsake toliko časa pojavi kakšna tema, ki še kako pritegne pozornost, saj ljudje izmenjujejo koristne izkušnje in informacije.

"Z ženo živiva zahodno od Zagreba, blizu meje s Slovenijo. Ni prvič, da slišiva, da ljudje množično kupujejo živila in druge potrebščine v Sloveniji. Zanima naju, ali se to dejansko splača, če upoštevava stroške poti (čas, vinjeta, gorivo) v primerjavi z našimi cenami? Kam hodite v trgovino? Gredo ljudje tudi v Metro? Vsak nasvet glede večjih nakupov je dobrodošel," je vprašal uporabnik na Redditu in dobil številne odgovore, ki so mu lahko še kako v pomoč pri njegovi dilemi.

Špeceraj u Sloveniji
byu/thetrooper999 inaskcroatia

"Splača se, pojdi po cesti brez cestnine. Vse, ampak res vse je cenejše, tudi če ni v akciji. Ne spremljam podrobno cen, a občutiš, da za isti denar dobiš več," se je glasil eden od odgovorov. Drugi uporabnik je bil še bolj konkreten: "Ne potrebuješ vinjete, če greš do Brežic (potrebuješ jo le za avtocesto). Vsekakor si poglej akcije in kataloge slovenskega Lidla, Hoferja ali Eurospina na spletu, da boš lažje načrtoval nakup. Ne hodi tik pred zaprtjem trgovin, ker je možno, da določenih izdelkov ne bo več na zalogi. Lidl Plus aplikacija deluje tudi v Sloveniji, le da moraš v nastavitvah zamenjati državo."

"Pazi, ker imajo ljudje različno razumevanje besede špeceraj. Kolikor vidim, v Slovenijo ali Italijo hodijo predvsem pripadniki višjega srednjega razreda, ki jim prihranki niti niso tako nujni, pa gredo tja po izdelke, ki niso ravno osnovne življenjske potrebščine," pravi tretji.

Po sokove in pivo

"Hodi se po sladkarije, sokove, pivce in druge malenkosti, ki jih v resnici nihče ne potrebuje, ampak potem prihranimo 30 evrov na neumnostih in si naredimo mali izlet. Ali pa, joj, brendirane testenine so na Hrvaškem 3 evre, tam pa 2,30 – gremo takoj z avtom. Tja se ne hodi po meso, riž, krompir, testenine in moko. Po mojem mnenju je to vse skupaj buržoazno razkazovanje," je bil kritičen eden od uporabnikov.

"Redko zapravljamo za nepotrebne stvari… kvečjemu kakšna malenkost za otroke, kaj sladkega tu in tam za naju… sokov in piva skoraj ne pijemo, tako da pri živilih res kupujemo le osnovne stvari in se trudimo čim več kuhati doma. Špeceraj zame pomeni, da pokrijemo mesečne potrebe za zajtrke, kosila in večerje," so besede, s katerimi je svoje nakupne navade opisal sodelujoči v razpravi. Dodal je še: "Poleg tega potrebujemo tudi higienske pripomočke in stvari za otroke, kot so izdelki iz DM-a. Najin glavni cilj je prihranek, ker nas z dvema otrokoma že samo živila mesečno stanejo okoli 600 – 700 evrov, plus 100 do 200 evrov za higieno, plenice in podobne stvari (kreme, lekarna ipd.)."

"Živim v vzhodnem Zagrebu. Od moje hiše do Hoferja v Brežicah je 59 km. Tja in nazaj to znese okoli 10–15 evrov za gorivo. Seveda smo šli čez Malo Bregano, tako da nismo plačali vinjete. Izračunali smo, da se nam pot splača za nekoliko večji nakup," je bil konkreten še en uporabnik. Eden od sodelujočih v razpravi pa je zapisal, da jih prehrana za štiričlansko družino stane okrog 150 evrov manj na mesec - kupujejo v Eurospinu - in dodal, da se mu zdi naravnost neverjetno, kako močno na Hrvaškem odirajo kupce. Očitno se vračamo v čase, ko bomo ob odhodu na dopust na Hrvaško - če potujemo z avtom - dodobra založili svoje prtljažnike, bi lahko rekli ob tem.

Piransko okence, kjer se zaradi ocvrtih kalamarov in rib gnetejo turisti in domačini – in vsi se vračajo!

Novo na Metroplay: "Našega posla ne moreš opravljati tako, da imaš telefon na tiho!" | Matjaž Germ