Novice Promocijsko sporočilo

Imate že vse pripravljeno za smučarsko sezono 2025?

18. 12. 2024, 09:00
Deli
Imate že vse pripravljeno za smučarsko sezono 2025? (foto: promocijska fotografija)
promocijska fotografija

Prva zimska jutra so že tu, temperature padajo in čas je, da se začnemo pripravljati na novo smučarsko sezono. Za vse ljubitelje snega in adrenalina je to obdobje polno pričakovanj – trenutek, ko začnete načrtovati izlete na bele strmine, pregledujete opremo in si predstavljate popolne zavoje na sveže urejenih progah. Toda ste res pripravljeni? Ali so vaša smučarska oprema, oblačila in dodatki v popolnem stanju?

Našo deželo je že pobelil prvi sneg in nekatera smučišča so odprla svoja vrata, kmalu pa bo čas tudi za vstop v še eno smučarsko sezono, zato je prav, da naostrimo svoje smuči. Kako se najučinkoviteje pripraviti na vnovične spuste po belih strminah in ob tem zagotoviti maksimalno varnost tako sebi kot drugim udeležencem na smučišču smo povprašali prodajalce spletne trgovine Vita ProShop, ki na slovenskem trgu zastopa številne proizvajalce svetovno znane športne opreme.

Smuči so med nami prisotne že več kakor pet tisočletij

Še ne tako dolgo nazaj, dve ali tri desetletji, so se v zimskih mesecih na smuči podali dobesedno vsi, medtem ko so sicer smuči tudi izumili povsem običajni ljudje, natančneje delavci, ki so bili v krutih zimskih razmerah prisiljeni premagovati daljše razdalje. Tako za prve uporabnike smuči veljajo lovci, gozdarji, kmetje in drugi popotniki, šele pozneje tudi vojaki.

Ostanki prvih smuči naj bi segali kar pet tisoč let nazaj v zgodovino, našli pa so jih v Rusiji, na Kitajskem in v skandinavskih državah, kar dokazuje, da ljudje od nekdaj, čeprav nas ločuje več tisoč kilometrov, razmišljamo podobno. Kljub temu se je smučanje kot športna aktivnost začelo uveljavljati šele v 19. stoletju in se razširilo predvsem v srednji ter zahodni Evropi, tudi Ameriki, na olimpijskih igrah pa se je kot samostojna disciplina prvič pojavilo v nemškem Garmisch-Partenkirchnu leta 1936.

Ugled najuspešnejšega smučarja vseh časov še danes uživa Šved Ingemar Stenmark, ki je na tekmah za svetovni pokal, na svetovnih prvenstvih in na olimpijskih igrah prvo mesto osvojil celo dvaindevetdesetkrat. Zanemarljivi pa niso niti dosežki slovenskih smučarjev, med njimi Mateje Svet in Bojana Križaja, ki sta smučanje približala vsem Slovencem.

Danes obstaja več tehnik in disciplin smučanja, sama aktivnost pa se, ko gre za rekreativno dejavnost, povezuje predvsem z druženjem, s preživljanjem prostega časa na svežem zraku, s fizično aktivnostjo, z adrenalinskimi podvigi in z zabavo, namenjeno vsem generacijam.

Načrtovanje je eden pomembnejših delov smučarske izkušnje

Marsikdo med nami si zime brez smuči ne zna predstavljati, zato o smučanju razmišlja že v poletnih mesecih. Po nasvetu tistih, ki o tem zimskem športu vedo veliko, je to najpravilnejši pristop k smučanju, saj gre za zahtevno aktivnost, na katero se veže visoka stopnja fizične pripravljenosti.

Poleg tega je dobro smučarske počitnice, na katere se odpravimo bodisi sami bodisi s prijatelji ali z vso družino, načrtovati vnaprej. To pomeni, da izberemo smučišče, primerno naši stopnji znanja in smučarskim sposobnostim, pa naj bo to v tujini ali znotraj meja Slovenije.

promocijska fotografija

Nam izredno priljubljena smučišča so v sosednjima Avstriji in Italiji, dokaj navdušujoče pa so tudi smučarske proge v nekoliko bolj oddaljeni Franciji. A urejenih, prijetnih belih strmin ne manjka niti doma. Cerkno, Golte, Kanin, Kope, Kranjska Gora, Krvavec, Mariborsko Pohorje, Rogla, Soriška planina, Stari Vrh in Vogel so nadvse pogosta izbira različnih generacij ter profilov smučarjev, saj navdušujejo z urejenostjo, z razgibanostjo in s fascinantno pokrajino, ki obdaja bele steze.

Ko enkrat izberemo smučišče, ki bo uspelo zadovoljiti želje in potrebe vseh udeležencev, je potrebno le še uskladiti termin smučarskih počitnic, pri čemer se velja, če šoloobveznih otrok nimamo, izogniti času šolskih počitnic, rezervirati namestitev ter smučarske vozovnice kupiti vnaprej, saj marsikatero smučišče nakup vozovnic pred sezono nagradi s popustom.

Priprave na smučarsko sezono vključujejo več korakov

Velika večina smučarskih središč in tudi trgovin s smučarsko opremo ponuja možnost izposoje smučarske opreme. To velja predvsem za smuči, smučarske palice in smučarske čevlje, medtem ko je za varnostno opremo ter oblačila treba poskrbeti v lastni organizaciji.

Ne glede na to najboljša izbira ostaja nakup lastne smučarske opreme, toliko bolj, če se v posamezni smučarski sezoni odpravimo na vsaj en smučarski oddih, na smuči pa tudi sicer stopimo vsaj še nekajkrat. V tem primeru se nam bo namreč finančni vložek vsekakor kmalu povrnil, saj navsezadnje niti izposoja opreme ni zastonj, hkrati pa nam lastništvo omogoča pravilno namestitev opreme in ustrezno skrb za smuči ter druge smučarske pripomočke, s katerimi zagotovimo varnost na smučišču.

Ker pa vse le ni izključno v opremi, si poglejmo, katere segmente prodajalci spletne trgovine Vita ProShop, tudi sami aktivni smučarji, izpostavljajo kot najpomembnejše, ko gre za pripravo na novo smučarsko sezono.

1) Pregled smučarske opreme

Smuči, vezi, smučarske palice, smučarske čevlje in varnostno opremo je še pred prvim spustom po belih progah treba pregledati ter preveriti, ali je obstoječo opremo treba zamenjati z novo.

promocijska fotografija

Posebno pozornost je smiselno nameniti tudi smučarski čeladi in smučarskim očalom, ker morata biti ta dva pripomočka povsem kompatibilna (posebno skrb temu posveča znamka Smith), tudi sicer pa se življenjska doba čelade zaključi z enim samim padcem, zato je to treba, če smo lani doživeli padec, nujno zamenjati z novo.

2) Servis smuči ali nakup nove smučarske opreme

Smučarsko opremo je po zaključeni sezoni treba očistiti in jo ustrezno shraniti na za to primerno (suho) mesto, pred prvim smučanjem nove sezone pa jo pregledati ter odpeljati na servis, kjer izkušeni serviserji smuči pripravijo na nove smučarske podvige.

Gre za ostrenje robnikov in voskanje spodnje strani smuči. Nasprotno je, če ugotovimo, da je del opreme treba zamenjati z novimi kosi, potrebno dokupiti manjkajočo opremo, ki naj bo vselej prilagojena našemu tehničnemu znanju in veščinam. 

3) Kondicijska priprava

Smučanje je zahtevno in pri njem sodeluje veliko mišičnih skupin. Če nismo ustrezno fizično pripravljeni na aktivnost, lahko pride do poškodb, s čimer ogrozimo svojo varnost in varnost drugih udeležencev.

Z vadbeno rutino kot pripravo na spust s smučmi je tako priporočljivo pričeti že poleti ali jeseni, treningi pa naj bodo raznoliki in naj vključujejo aerobno vadbo, vadbo za moč ter vadbo za ravnotežje.

4) Zagotavljanje varnosti

Ni dovolj kupiti smučarsko opremo in smučarsko vozovnico ter se neposredno pred pripenjanjem smuči nekoliko razgibati in opraviti raztezne vaje. Varnost je veliko več od posedovanja opreme, četudi varnostne opreme (smučarske čelade, smučarskih očal, rokavic), saj temelji na znanju, pravilnem ravnanju z opremo in izbiri našemu znanju ter veščinam prilagojenih smučišč.

Ob upoštevanju vseh teh napotkov po besedah prodajalcev v spletni trgovini Vita ProShop ne bi smelo biti težav in bi naj smučanje postalo izključno radost, ki na naš obraz ter obraze najbližjih riše le nasmehe. Za vse dodatne dileme, vprašanja in nejasnosti pa ti ostajajo na voljo za svetovanje, pomoč pri izbiri smučarske opreme ter posredovanje tehničnih lastnosti posameznih kosov te, da bi bilo smučanje resnično kar najbolj varna, vesela in nepozabna zimska aktivnost.