13. 11. 2024, 13:16 | Promocijska objava

Izpah rame – zakaj moramo pravočasno ukrepati?

promocijska fotografija

Ste že doživeli izpah rame in se spraševali, kako ukrepati, da bi preprečili dolgotrajne zaplete? Ne veste, kam bi se obrnili po nasvet in strokovno pomoč? Morda veste, da je stanje v večini primerov mogoče uspešno obvladati že brez operacije?

Izpah rame je stanje, pri katerem se glavica nadlahtnice premakne iz ramenskega sklepa, kar povzroči bolečine, omejeno gibljivost in potencialno možnost ponovnih izpahov, če z zdravljenjem odlašamo. 

Ste vedeli, da izpah rame zajema kar 50 % vseh izpahov sklepov, pri čemer je najpogostejši sprednji izpah?

Za uspešno obvladovanje težav z izpahom rame je ključno, da se čim prej odločite za fizioterapijo, ki pomaga preprečiti dodatne poškodbe ramenskega sklepa. Vas zanima, kako težave po izpahu s sodobnimi pristopi rešujejo v sodobni kliniki Medicofit?

Kaj je izpah rame in zakaj do njega pride?

Rama je eden najkompleksnejših sklepov v človeškem telesu in omogoča širok razpon gibanja, ki ga potrebujemo pri izvedbi vsakdanjih dejavnosti. 

Stabilnost ramenskega sklepa zagotavljajo mehka tkiva, kot so sklepna kapsula, ligamenti in mišice. Zaradi zapletene strukture je sklep večkrat podvržen tudi poškodbam. Ena od pogostejših je izpah, ki je še posebej značilen pri posameznikih, ki se ukvarjajo s kontaktnimi športi in aktivnostmi, ki vključujejo nenadne sunkovite gibe.

Pri izpahu gre za stanje, pri katerem glava nadlahtnice (humerus) zapusti sklepno vdolbino (glenoid) na lopatici. Sklepna vdolbina je plitva in zajema le manjši del glave, zato se ramenski sklep lahko izpahne že ob večjem pritisku ali rotaciji.

Najpogostejši je sprednji (anteriorni) izpah, pri katerem glava nadlahtnice zdrsne naprej iz sklepa. Nastane zaradi močnega udarca v ramo, padca na iztegnjeno roko ali ekstremne rotacije, kar pogosto vidimo pri vrhunskih športnikih.

Izpahu je lahko pridruženo tudi pretrganje vezivnega tkiva, ki povezuje kosti sklepa, kar še dodatno oteži zdravljenje in podaljša čas okrevanja.

Vrste izpahov rame

Ste vedeli, da je kar 96 % izpahov ramenskega sklepa posledica travme? Najpogosteje nastane zaradi sile, usmerjene od zadaj, ko je roka v odmiku in zunanji rotaciji. Tovrsten gib je pogost pri kontaktnih športih ali pri padcu na iztegnjeno roko. 

Ramenski izpahi se glede na smer izpaha delijo na sprednje, zadnje in spodnje izpahe, kar pomeni, da lahko glavica nadlahtnice (humerusa) izskoči v različnih smereh!

Najpogostejši tip izpaha je sprednji oz. anteriorni, ki zajema do 97 % vseh izpahov ramen.

Zadnji tip predstavlja le 2 % do 4 % izpahov. Običajno nastane zaradi udarca v sprednji del rame ali zaradi močnega stiska mišic (pri epileptičnih napadih ali elektrošoku). 

Zadnji izpah je povezan z večjim tveganjem za poškodbe, kot so zlomi vratu nadlahtnice, poškodbe tuberkla, lezije Hill-Sachs in poškodbe labruma!

Najredkejša oblika oz. spodnji izpah se pojavlja v le 1 % primerov. Običajno nastane ob aksialni obremenitvi dvignjene roke. Ta oblika pogosto vključuje poškodbe živcev, mišic rotatorne manšete, notranje kapsule ter ima najvišjo incidenco poškodb aksilarnega živca.

Izpah rame – zakaj moramo pravočasno ukrepati?
promocijska fotografija

Simptomi in znaki izpaha rame

Simptomi izpaha rame se lahko razlikujejo glede na vrsto in resnost poškodbe. Pacienti klinike Medicofit najpogosteje poročajo o močnih bolečinah v ramenskem sklepu, omejeni gibljivosti in vidni deformaciji sklepa. 

Po izpahu rame pacient običajno ne more premikati roke v normalnem razponu giba, saj je gibljivost zaradi poškodb sklepnih struktur omejena. Poskus premikanja rame pogosto povzroči hude bolečine in nelagodje, saj poškodovane vezi in mišice otežijo sklepno stabilnost.

Pacienti klinike Medicofit pogosto poročajo tudi o občutku, da njihova rama ni več v svoji običajni poziciji oz. da se je sklep izpahnil iz svoje naravne lege.

Ko pride do izpaha rame, se lahko poškodujejo tudi okoljski živci, kar vodi v občutek mravljinčenja, zbadajoče bolečine v predelu rame, komolca ali roke. 

Vse simptome je treba prepoznati in obravnavati čim prej, saj pravočasno zdravljenje lahko zmanjša tveganje za ponavljajoče se izpahe in trajno omejitev ramenske gibljivosti.

Kako ukrepati pri akutnem izpahu?

Pri izpahu je izredno pomembno, da se sklep čim prej naravna, saj to preprečuje nastanek mišičnih krčev in morebitnih nevrovaskularnih poškodb. 

Uspešnost naravnanja je odvisna od časa, ki je pretekel od poškodbe, ter napetosti mišic ramenskega obroča, saj večja napetost oteži postopek in povečuje tveganje za zaplete.

Po akutnem izpahu in uspešni naravnavi sklepa sledi specializirano konservativno zdravljenje, ki se v prvi vrsti osredotoča na izboljšanje in povrnitev funkcije rame. 

Program vključuje natančno izbrane vaje, ki pomagajo obnoviti normalno gibljivost ramenskega sklepa in hkrati krepijo mišice, ki podpirajo njegovo stabilnost. Cilj terapije je povrniti popolno funkcionalnost rame na raven pred poškodbo.

Izpah rame – zakaj moramo pravočasno ukrepati?
promocijska fotografija

Rehabilitacija in fizioterapija klinike Medicofit

Strokovnjaki klinike Medicofit se zavedajo, da je za dolgoročne rezultate zdravljenja potrebna specialna fizioterapija, katere cilj je pridobitev maksimalnega obsega giba in dobre stabilnosti sklepa.

V kliniki za zdravljenje ramenskih težav sledijo konservativnemu pristopu, ki je prilagojen vrsti poškodbe in specifičnim potrebam pacienta. Pri obravnavi strokovnjaki naslavljajo omejitve gibanja in druga mišična neravnovesja. 

Fizioterapevti v sklopu terapij uporabljajo kombinacijo naprednih terapevtskih tehnik, kot so manualna terapija, instrumentalna in gibalna terapija. V akutnih fazah izpaha sta učinkovita predvsem SUMMUS laser in ultrazvočna krio terapija SIXTUS, ki uspešno obvladujeta začetne simptome poškodbe. 

Pomembno vlogo v kliniki imajo tudi kineziologi, ki se osredotočajo na obnovo polne funkcionalnosti ramena z razvijanjem stabilnosti in moči v skrajnih položajih.

Program rehabilitacije je usmerjen v izboljšanje telesne drže, pravilnega gibanja lopatice in krepitev moči okoljskih mišic.

Izpah rame – zakaj moramo pravočasno ukrepati?
promocijska fotografija

Rotatorna manšeta ima ključno vlogo pri dinamični stabilnosti ramenskega sklepa. V terapiji so zato pomembne vaje v zaprti kinetični verigi (npr. potisk roke ob steno ali mizo), ki omogočajo nežno aktivacijo mišic brez pretiranih strižnih sil na ramenski sklep. 

Ko se zmanjša bolečina in stabilnost izboljša, se postopoma uvedejo proprioceptivne vaje in trening za izboljšanje nadzora nad sklepom, pri čemer so ključne vaje na nestabilnih površinah (ravnotežne deske).

V zadnjih fazah je poudarek na funkcionalnih gibanjih, ki posnemajo vsakodnevne aktivnosti ali specifične športne gibe. Uvede se tudi pliometrični trening (npr. metanje žoge), ki omogoča prenos moči s trupa na zgornje okončine in krepitev dinamične stabilnosti.

Za športnike je ključno, da pred vrnitvijo v šport pridobijo zaupanje v stabilnost ramena in se izognejo kompenzatornim vzorcem gibanja, ki bi lahko povečali tveganje za novo poškodbo!

Kako zmanjšati tveganje za ponovni izpah?

Za zmanjšanje tveganja za ponovni izpah rame je ključna hitra in strokovna rehabilitacija, ki temelji na izboljšanju gibljivosti, krepitvi stabilizacijskih mišic in postopnem vračanju v aktivnosti. 

Po zaključeni rehabilitaciji v kliniki Medicofit večina pacientov s težavami v rami doseže dobre in dolgotrajne rezultate.

Prognoza po izpahu rame je močno odvisna od starosti pacienta in stopnje aktivnosti, pri čemer so visoke stopnje ponovnih izpahov še posebej pogoste pri mladih športnikih, ki se ukvarjajo s kontaktnimi športi. 

Kljub temu lahko ustrezen konservativnen pristop bistveno zmanjša tveganje za ponoven nastanek težav, saj dobra fizioterapija zagotavlja dolgoročne rezultate zdravljenja. 

Ne odlašajte in se čim prej naročite na posvet k strokovnjakom, saj pravočasna obravnava pomembno pripomore k zmanjšanju tveganja za dolgotrajne težave z vašo ramo.