5. 3. 2020, 11:18 | Vir: STA
Kemisu brez vročene odločbe izklopili elektriko, kmalu še odklop vode
V podjetju Kemis po sredinem izklopu elektrike in grožnji z odklopom vode po besedah direktorja Boštjana Šimenca še ne vedo, kaj bodo z nevarnimi odpadki v objektu. Kritični so do "popolnoma nerazumnega" delovanja države oz. okoljskega inšpektorata. Kot je izpostavil Šimenc, so jim elektriko v sredo izklopili brez vročene odločbe.
Iz podjetja so danes sporočili, da je Kemis trenutno najbolj urejen in varnostno opremljen zbirni center za odpadke v Sloveniji, verjetno tudi v regiji, poteze inšpektorata za okolje in prostor pa označili za popolnoma nerazumne. Inšpektorat je namreč od komunale Vrhnika zahteval, da Kemisu v roku desetih dni odklopi vodo, od Elektra Ljubljana pa odklop elektrike.
Kot so zapisali, so jim elektriko izklopili v sredo okoli 14. ure brez vnaprejšnjega opozorila. Šimenc je za STA danes pojasnil, da jim odločba o izklopu elektrike ni bila vročena, pač pa so se ponjo odpravili sami.
"Kljub temu da je bilo treba elektriko izklopiti zgolj na manjšem delu celotnega kompleksa, kjer niso skladiščeni nevarni odpadki, so jo izklopili na celotnem kompleksu - tudi na delu, kjer skladiščimo nevarne odpadke, in to deset dni pred rokom za izvršitev odločbe," so kritični v podjetju.
V Elektru Ljubljana so za STA pojasnili, da so odločbo inšpektorata za okolje in prostor prejeli v ponedeljek, naložen pa jim je bil odklop nelegalnega objekta C oz. bazena z vodo za gašenje. Ob odklopu so v sredo Kemis s tem tudi seznanili in jim pokazali odločbo.
"Niti inšpekcijska odločba niti veljavna zakonodaja nam ne nalagata, da moramo v primeru izvrševanja odločbe inšpekcijskega zavezanca vnaprej opozoriti ali da moramo odločbo izvesti zadnji dan dovoljenega roka," so ob tem poudarili v družbi.
Pojasnili so tudi, da so distribucijska podjetja zgolj izvrševalec odločbe inšpektorata in v nobenem primeru niso pristojna presojati utemeljenosti ali smotrnosti odločitve. Glede očitkov, da so bili dolžni elektriko izklopiti zgolj na manjšem delu kompleksa, pa so v Elektru Ljubljana pojasnili, da objekt C nima svojega merilnega mesta, svojih varovalk in svojega števca, zato so odklop pravilno izvršili na edini mogoč način, torej z odklopom edinega merilnega mesta, iz katerega se napajajo vsi objekti.
Odločbe gradbene inšpekcije, ki je pred kratkim zaključila ugotovitveni postopek v zvezi z vprašanjem, ali so po požaru obnovljeni objekti črna gradnja, v Kemisu še niso dobili, je pa po besedah Šimenca situacija zdaj bistveno drugačna kot avgusta lani.
Takrat je gradbena inšpekcija ugotovila, da bi za gradnjo rezervoarja Kemis potreboval gradbeno dovoljenje, ki pa ga ni pridobil. Zato je sklenila, da so vsi trije po požaru obnovljeni objekti reciklažnega centra črna gradnja, in Kemisu naložila odstranitev. Prav tako je moralo podjetje prenehati opravljati dejavnost v spornih objektih.
Šimenc je ob tem izpostavil, da so jim lani pustili priklopljeno vodo in elektriko z jasno nalogo, da podjetje poskrbi za nevarne odpadke v obratu. "Kaj bomo zdaj s temi odpadki, ne vem. Ob izklopu elektrike zanje ne moremo poskrbeti," je bil jasen.
Na ministrstvo za okolje in prostor je Kemis danes naslovil javno pismo, v katerem sprašuje, kako bo ministrstvo pojasnilo, če pride do samovžiga ali do požara nevarnih odpadkov v Kemisu. Šimenc je pojasnil, da sicer izvajajo vse ukrepe, da do požara ne pride.
Napajajo se z izrednim napajalnikom in izvajajo požarno stražo z gasilci, ki so zaposleni v podjetju. Pred obratom je tudi avtocisterna, je dodal. Ob tem je dodal, da imajo v bazenu shranjenih 400 kubičnih metrov vode, kar bi v primeru požara zadostovalo za začetno gašenje. Kako bi gasili naprej, še ne ve.
"In kako boste pojasnili delovanje organa, če pride do nenadzorovanega vpliva nevarnih odpadkov na okolje, ki se bodo spet začela kopičiti na dvoriščih slovenskih podjetij in drugih institucij," so v pismu še zapisali v Kemisu.