16. 2. 2023, 11:23 | Promocijska objava
Kibernetska varnost in Umetna inteligenca – nove študijske smeri odslej tudi na višješolskem nivoju
Z novimi programi in študijskimi smermi se Višja strokovna šola Academia odziva na povečane potrebe po specifičnih kadrih na trgu dela. Ob dosedanjih 5 študijskih programih v naslednjem študijskem letu, kot prva v Sloveniji, na višješolskem nivoju uvaja program Računalništvo. Na študijskih smereh Umetna inteligenca, Kibernetska varnost, Podatkovne znanosti in Razvoj aplikacij bo na voljo 50 vpisnih mest v Mariboru in 30 v Ljubljani.
Slovenija se po mednarodni raziskavi PwC med državami OECD uvršča na nezavidljivo 2. mesto na svetu po deležu zaposlitev z visokim tveganjem avtomatizacije delovnih mest.
Do leta 2030 bo kar polovica vseh delovnih mest v Sloveniji drugačna – avtomatizirana, za kar bodo potrebne veščine in znanja s področja računalništva, je nadanašnji novinarski konferenci izpostavil Žan Dapčević, poslovni direktor VSŠ Academia: “S tem namenom smo skupaj z našimi partnerji iz Velike Britanije razvili nov sodoben dvoletni višješolski strokovni program računalništva, ki študentom omogoča izbirne usmeritvene module s področja programiranja, računalniških omrežij, kibernetske varnosti, umetne inteligence, podatkovne znanost in razvoja aplikacij. Inženirji računalništva bodo ob slovenski, prejeli še britansko higher national diplomo ter v času študija imeli priložnost pridobiti še certifikate proizvajalcev programske opreme v izpitnem centru Academie.”
Kar 40 odstotkov študijskega programa predstavlja praktično izobraževanje v podjetjih, pri izvajanju obvezne prakse Academia sodeluje že z več kot 150 partnerskimi podjetji. Študentje morajo pred zaključkom študija opraviti vsaj 100 dni obvezne prakse, zaradi izrazite praktične naravnanosti študija pa v povprečju 3x hitreje vstopijo na trg dela. “Edinstveni model študija predstavlja modularni način izvedbe predmetov, ki si sledijo eden za drugim ter predavatelji iz prakse (iz gospodarstva oz. iz industrije). Študentom prenašajo vse svoje znanje in izkušnje. Tudi diplomsko delo je aplikativne narave, kjer študenti rešujejo izzive iz prakse ter predlagajo uporabne restive,” je povedala mag. Vida Perko, ravnateljica VSŠ Academia.
Raziskave kažejo, da je za delodajalce poleg strokovnih znanj, vedno bolj pomembno tudi obvladovanje t. i. mehkih veščin. Na Academii ta znanja vpeljujejo skozi različne mednarodne projekte, eden takšnih je projekt SKILL, ki ponuja pridobivanja mehkih veščin računalniških strokovnjakov.
“Gre za veščine reševanja problemov, čustvene inteligence, dela z ljudmi, vodenja, sodelovanja, prilagodljivosti, kreativnosti in kritičnega razmišljanja. Projekt je sofinanciran iz programa ERASMUS+, KA Partnership for Digital Education Readiness. SKILL je dvoletni projekt, zaključuje se februarja 2023, Academia sodeluje kot partner, ostali partnerji v projektu so še iz Malte (vodilni), Nizozemske, Cipra, Italije in Grčije,” pojasnjuje Natalija Žunko, vodja projekta SKILL.
Academia je edina višja šola v Sloveniji, ki študentom omogoča pridobitev dvojne diplome Slovenije in Velike Britanije, kar študentom omogoča neposredno nadaljevanje študija ali delo v tujini.
“V več kot 60 državah sveta se letno v programe Higher National Diplome vpiše več kot 100 tisoč novih študentov. Pri razvoju mednarodnega programa računalništva je poleg univerz in višjih strokovnih šol kot je Academia, sodelovalo še gospodarstvo - podjetja, kot so Amazon, Microsoft, Oracle, Cisco in IBM . S pridobtvijo britanske diplome študentje lahko študij nadaljujejo študij na več kot 200 partnerskih univerzah po vsem svetu. Visoka kakovost programov je zagotovljena z verifikacijo učnih izidov neodvisnih strokovnjakov, ki na Academii poteka 2-krat letno za vsak program na podlagi izdelkov študentov,” pojasnjuje Eddie Connor, direktor Pearson BTEC za Evropo.
Na Višji strokovni šoli Academia bodo odslej izvajali 6 študijskih programov, v okviru katerih je mogoče izbrati različne študijske module. Študij na Academii traja 2 leti, na leto je vpisanih okoli 450 študentov, ki po zaključku študija pridobija raven izobrazbe 6/1.