22. 5. 2020, 09:47 | Vir: STA
5 milijonov okuženih po prvem valu epidemije, EU pa že svari pred drugim
Pandemija covida-19 je dosegla nov mejnik, saj je število potrjeno okuženih z novim koronavirusom po svetu preseglo pet milijonov. Strokovnjaki v Evropski uniji pri tem svarijo pred drugim valom v Evropi, nemška kanclerka Angela Merkel pa pred gospodarsko izolacijo držav. Opozorila je tudi na pomen pomoči najrevnejšim.
Glede na zadnje podatke ameriške univerze Johnsa Hopkinsa se je z novim koronavirusom doslej po svetu okužilo 5.034.458 ljudi. Covid-19 pa je bil doslej usoden že za skoraj 329.000 ljudi.
Sledijo evropske države Velika Britanija, Španija, Italija in Francija. V celoti je po številu okužb Evropa najhuje prizadeta, saj so tam potrdili skoraj dva milijona okuženih, a večina evropskih držav že stopa po poti postopne normalizacije.
Direktorica Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC), ki je svetovalno telo EU, Andrea Ammon pri tem opozarja, da virus še vedno kroži po Evropi, in sicer še bolj kot januarja ali februarja. "Ni še napočil čas za popolno sprostitev," je dejala. Po njenih besedah je drugi val okužb z novim koronavirusom neizbežen.
Podatki iz Brazilije po drugi strani kažejo, da v nekaterih drugih delih sveta pandemija ni dosegla še niti prvega vrhunca. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) opozarja na Afriko, ki naj bi bila še več mesecev oddaljena od vrhunca izbruha, zaskrbljeni pa so tudi za vse države v razvoju in ranljive skupnosti po svetu.
Glede teh je nemška kanclerka Angela Merkel opozorila, da bo v prihodnjih letih izjemnega pomena boj proti revščini, še posebej, ker gospodarsko šibkim državam manjka finančnih sredstev za obsežnejše programe stimuliranja gospodarstva. "Za Nemčijo to pomeni, da moramo nadaljevati z vlaganji in ne zmanjševati razvojne pomoči," je dejala in izpostavila pomen mednarodnega sodelovanja med državami. Posvarila je pred gospodarsko izolacijo med pandemijo koronavirusne bolezni 19.
Ena najbolj prizadetih gospodarskih panog zaradi pandemije novega koronavirusa je turizem. Grški turistični delavci v letošnjem letu pričakujejo 70-odstotni padec turističnih prihodov. Lani je Grčija sprejela več kot 34 milijonov obiskovalcev.
Od turizma je močno odvisna tudi Italija, zaradi česar je tamkajšnji premier Giuseppe Conte sodržavljane pozval, naj dopustujejo doma. Ob tem je pohvalil njihovo disciplino v boju proti širjenju koronavirusa.
Italija namerava državo za tuje turiste odpreti v začetku junija, pri čemer pa ji Španija ne bo sledila. "Italija prehitro sprošča ukrepe. Upam, da bo tam vse v redu, a preveč tvegajo," je španski premier Pedro Sanchez dejal svojim najtesnejšim sodelavcem.
Srbska vlada se je medtem odločila, da od petka za vstop v Srbijo ne bo več potreben negativen test na novi koronavirus niti posebno dovoljenje za domače ali tuje državljane. Po novem po prihodu v Srbijo tudi ne bo več potrebna napotitev v samoizolacijo.
Avstrija, ki je na večini meja že nekoliko zrahljala nadzor, pa tja prvič po drugi svetovni vojni v pomoč policiji pošilja vojsko. Vojaki so ponekod že prevzeli svoje naloge. Na avstrijskem Koroškem naj bi vojaki delo na meji s Slovenijo začeli danes, na avstrijskem Štajerskem so tam že od torka. Na Gradiščanskem bo avstrijsko mejo s Slovaško, Madžarsko in Slovenijo vojska varovala od petka, je sporočilo poveljstvo avstrijske vojske.
Vse več držav izvaja tudi raziskave o prisotnosti protiteles proti novemu koronavirusu v krvi prebivalcev. Tovrstna raziskava na Danskem je pokazala, da je bilo 1,1 odstotka Dancev v stiku z novim koronavirusom. V državi so se zaradi tako nizkega odstotka že pojavile bojazni, da bi bila lahko država bolj ranljiva ob morebitnem novem valu okužb.
Med več kot 40.000 zdravstvenimi delavci v Evropi, Afriki, Aziji in Južni Ameriki pa se je začela obsežna raziskava o učinkovitosti dveh zdravil proti malariji tudi v primeru koronavirusne bolezni 19. Rezultati raziskave naj bi bili predvidoma znani ob koncu leta. Vsi, ki sodelujejo v raziskavi, so zdravstveni delavci, ki so bili v stiku z bolniki, ki so zboleli za covidom-19, sami pa doslej niso zboleli. Prejeli bodo bodisi klorokvin, hidroksiklorokvin ali placebo.
Why effortless relaxing and referring to measures as 'policestate' like activities might undermine all our efforts. This is not a time for relaxing. - Andrea Ammon @ECDC_EU
— Amrish Baidjoe (@Ammer_B) May 20, 2020
EU virus chief: 'Europe should brace itself for second wave of coronavirus'https://t.co/LQmSBDxDec