4. 10. 2020, 06:33 | Vir: STA
Količina ledu v Arktičnem morju se je kritično zmanjšala
Količina ledu v Arktičnem morju se je to poletje skrčila na drugo najmanjšo količino v 42-letni zgodovini meritev, opozarjajo ameriški znanstveniki. Po njihovih besedah gre za neizpodbiten dokaz negativnih vplivov podnebnih sprememb.
Led v morju na Arktiki se poleti tali in pozimi obnavlja, vendar natančni satelitski posnetki, ki jih beležijo od leta 1979, kažejo, da se ga več stali kot obnovi, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
Kot je pokazala raziskava Državnega podatkovnega centra za sneg in led, ki deluje v okviru univerze v Boulderju, je bila najmanjša letošnja količina ledu dosežena 15. septembra, ko je znašala 3,74 milijona kvadratnih kilometrov.
"Na severu smo priča noremu letu. To je druga najmanjša količina v zgodovini meritev," je opozoril direktor centra Mark Serreze. Kot je dejal, smo na poti k poletju na Arktiki povsem brez ledu, letošnje leto pa je dalo temu prehodu močan pospešek.
Taljenje ledu na morju sicer neposredno ne povzroča zviševanja gladine oceanov, saj je ta led že v vodi. Vendar pa manjša količina ledu poveča količino sončnega sevanja, ki ga sprejme morje. To se zaradi sevanja segreva.
We’re heading back to the Pliocene and the Arctic is on the frontline of change https://t.co/sQRWyKxmcb
— The Ice Age ❄️🌞 (@Jamie_Woodward_) October 1, 2020
"Če se bo morje segrevalo hitreje, bomo vsi še bolj izpostavljeni uničujočim učinkom podnebnega zloma," je opozorila Laura Meller iz okoljevarstvene organizacije Greenpeace Nordic Oceans.
This stopped me. “The effects of global warming in the Arctic are so severe that the climate there is already shifting from one dominated by ice & snow to one characterized by open water & rain.”
— Robert Macfarlane (@RobGMacfarlane) September 24, 2020
Greenland has warmed by 3C since 1980. https://t.co/zI1upFD2HY
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj