12. 4. 2022, 13:10

VIDEO: Spoznajte malega genija, ki pri ŠESTIH letih obvlada večino matematičnih operacij

Fotografija je simbolična.

Profimedia

Šestletni Edvard iz Maribora je v televizijski oddaji pokazal, kako hitro lahko na pamet računa z večmestnimi števili. Poleg tega pa za vsako polje na šahovnici ve, ali je belo ali črno. Veste, katere barve je polje B3?

Edvard Kaloh, ki bo 7 let dopolnil šele junija, matematiko naravnost obožuje. Zanimati ga je začela že zelo zgodaj, pri rosnih dveh letih, ko je začel šteti do sto pa od sto nazaj in tako naprej. Ko so odkrili njegov talent, so ga starši začeli spodbujati in podpirati.

Poleg šole še krožki

Edvard ima vsak dan po šoli, ki izvaja program montessori pedagike, še številne krožke. Ob ponedeljkih matematiko, torkih angleščino, sredah nogomet in šah, četrtkih individiualno uro šaha s slovenskim šahovskim velemojstrom Georgom Mohrom ter ob petkih boks in kitaro. Prost ni niti ob sobotah in nedeljah, ko se mu na urniku zopet zvrstijo vse obšolske dejavnosti.

Verjetno bi vsak pomislil, da je fantič preobremenjen, a kot je njegov oče povedal v oddaji Dobro jutro na Planetu, bi ukinitev kakšnega krožka zanj in za njegovo sestrico Frido prej pomenila kazen in jok. Edvard je v oddaji že navsezgodaj zjutraj pokazal svoje matematične sposobnosti, ko je na pamet izračunal kar nekaj enačb množenja in deljenja večmestnih števil ter korenov trimestnih števil. Obvlada pa tudi poznavanje decimalnih številk števila pi in glavna mesta evropskih držav.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Edvard Kaloh (@edvardkaloh)

Motivacija za učenje so tudi tekmovanja

Edvard, ki je na zadnjem tekmovanju Brainobrain med 27.000 otroci iz 55 držav zasedel prvo mesto v računanju, pa po besedah njegovega očeta ni edini takšen genij pri nas. Po njegovih besedah je takšnih otrok veliko, a se je z njimi potrebno ukvarjatni in vložiti veliko časa. Na omenjenem tekmovanju je za zmago v štirih minutah izračunal 15 množenj dvomestnega z enomestnim številom, 15 deljenj trimestnega z enomestnim in 4 seštevanja in odštevanja osmih dvomestnih števil. Njegov naslednji cilj pa je, da bi se naučil tisoč decimalk števila pi.

V videu spodaj se lahko na lastne oči prepričate, da je 6-letnik res pravi mali genij: