Ma.Po. | 24. 10. 2024, 08:00

Slovenski kraj hrani sarkofag s posmrtnimi ostanki francoskega kralja, a kako so se znašli tam?

Srdjan Živulovič/Bobo/fotomontaža

Svoj zadnji mir je našel daleč stran od znamenitih kraljevskih grobnic v svoji domovini.

Morda se sliši presenetljivo, a v Sloveniji je pokopan zadnji francoski monarh iz rodbine Bourbon – Karel X. (1757-1836). Počiva v frančiškanskem samostanu na Kostanjevici pri Novi Gorici, kar temu skritemu obmejnemu kotičku Slovenije daje pomembno mesto na zemljevidu evropske zgodovine.

Vendar, kako je francoski kralj, ki je nekoč vladal mogočni Franciji, pristal na slovenskih tleh?

Kraljeva odločitev

Karl X. je Franciji vladal od 16. septembra 1824 do 2. avgusta 1830, ko se je moral prestolu odpovedati po julijski revoluciji v svoji državi. Po prisilni abdikaciji si monarh še zdaleč verjetno ni predstavljal, da bo prav daljna in nepoznana Kostanjevica njegov zadnji dom. A življenje je tudi za kralje nepredvidljivo in včasih polno neverjetnih zapletov in preobratov.

Kostanjevica Nova Gorica grobnica samostan Karel X. kralj
www.samostan-kostanjevica.si

Ko je zapustil Francijo, se je Karel X. po krajšem bivanju v Angliji ustalil v Pragi. Od tam ga je k sebi na obisk v Gorico povabil premožni italijanski dedič in diplomat Mihael Coronini Cronberg (1793–1876), prav v njegovi goriški rezidenci pa je kralj 6. novembra leta 1836 umrl.

Sedemnajst dni po prihodu v Gorico je takrat 79. letni francoski kralj umrl za kolero. Ko je bolan ležal in umiral, je skozi okno svoje sobe gledal na kostanjeviški samostan, v svojih zadnjih trenutkih prisebnosti je izrazil željo, da bi ga pokopali v tej samostanski cerkvici. 

Kostanjevica Nova Gorica grobnica samostan Karel X. kralj

Karel X. je edini francoski kralj, ki je pokopan zunaj Francije, in edini kralj, ki je pokopan v Sloveniji.

Srdjan Živulovič/Bobo

"Leži" na francoski zemlji

Karel X. še danes počiva v kripti pod frančiškansko cerkvijo na Kostanjevici. Na določen način je še vedno povezan s svojo domovino, saj počiva v trojni krsti – zunanja krsta je izdelana iz kraškega marmorja, znotraj nje pa sta še lesena in pločevinasta krsta, od katerih je ena napolnjena z zemljo, prinešeno iz Francije. 

Kostanjevica Nova Gorica grobnica samostan Karel X. kralj
Srdjan Živulovič/Bobo

Zgodba o Karlu X. in njegovi želji po večnem počitku na Kostanjevici dokazuje, da je tudi na naših tleh shranjen del pomembne evropske dediščine, ki še danes vabi radovedneže in ljubitelje zgodovine, da obiščejo ta neprecenljivi kraj.

Grobnica Bourbonov 

Ob zadnjem kralju Francije, simbolu slave in moči te kraljevske dinastije, so želeli biti pokopani tudi drugi člani te družine. Tako so v kripti na Kostanjevici pokopani zadnji potomci francoske veje Burbonov.

Kostanjevica Nova Gorica grobnica samostan Karel X. kralj
Srdjan Živulovič/Bobo/fotomontaža

V isto grobnico kot Karla X. so po smrti leta 1844 položili njegovega najstarejšega sina vojvodo Angulêmskega, ki bi vladal kot Ludvik XIX. Po večletnem bolehanju je umrl v Gorici v palači grofov Strassoldo.

Med Burboni, ki ležijo v kripti pod cerkvijo na Kapeli, naj bi bila pokopana tudi žena Ludvika XIX, Marija Terezija Šarlota, sicer tudi najstarejša hči obglavljenega francoskega kralja Ludvika XVI. in kraljice Marije Antoniette.

Kostanjevica Nova Gorica grobnica samostan Karel X. kralj
Srdjan Živulovič/Bobo/fotomontaža

Na Kostanjevico so iz Benetk, kjer je umrla leta 1864, pripeljali tudi sestro Henrika V., Luizo Marijo Terezijo, vojvodinjo Parmsko, želela je namreč počivati skupaj s člani svoje družine.

V niši pred glavno grobnico pa je pokopan tudi vojvoda Blakaški, dvorni minister. Ta je kralju sledil v izgnanstvo ter po lastni želji želel biti pokopan ob njem.

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc