N. V. | 23. 1. 2024, 14:34
Ljudem je prekipelo: v celjski bolnišnici moški zaradi dolgega čakanja naredil kaos (grozil je celo, da bo vse postrelil)
V pediatričnem urgentnem centru je zaradi dolgega čakanja ponorel oče bolnega otroka.
Pretekli konec tedna je v pediatričnem urgentnem centru Splošne bolnišnice Celje enega od spremljevalcev bolnega otroka čakanje tako razburilo, da je z brco v vrata nasilno vstopil v ambulanto in kričal na zaposlene. Potem je grozil, da bo vse postrelil.
Iz Splošne bolnišnice Celje so za MMC sporočili, da se je incident zgodil v času, ko je bilo v čakalnici večje število čakajočih. Dogodek pa je "močno pretresel tako zaposlene kot tudi otroke, ki so bili v času incidenta v čakalnici, in njihove spremljevalce".
Spremljevalec bolnega otroka je z brco v vrata nasilno vstopil v ambulanto in verbalno napadel osebje ter zahteval takojšnjo obravnavo. "Ko je osebje na pomoč poklicalo varnostno službo, je gospod skupaj z družino zapustil bolnišnico in ga ob prihodu varnostnika ni bilo več v čakalnici," so zapisali v Splošni bolnišnici Celje.
Moški je pozneje po telefonu poklical v ambulanto in zahteval, naj ga osebje pokliče takrat, ko bo lahko ob prihodu v bolnišnico takoj obravnavan. Ko mu je osebje povedalo, da bo otrok ob prihodu v bolnišnico znova triažiran in obravnavan v skladu s stopnjo nujnosti, je zagrozil, da bo prišel in vse postrelil. Zdravstveno osebje je o klicu obvestilo varnostno službo, a so zaradi dogodka zaposleni pretreseni in zaskrbljeni.
Od 75 do 90 odstotkov obravnav je nenujnih
Kot so pojasnili, je pediatrični urgentni center (PUC) Splošne bolnišnice Celje odprt 24 ur na dan, sedem dni v tednu: "V pediatrični urgentni center otroke napotujejo zdravniki s primarne ravni naše in drugih regij, veliko jih v urgentno obravnavo pride samih, brez napotnice. Zaradi velike dostopnosti pediatričnega urgentnega centra se zgodi, da starši, kljub dežurni službi v domačem zdravstvenem domu, vozijo otroke več deset kilometrov daleč, kjer se tako pojavlja velika gneča, podaljša se obravnava vseh otrok. Velika večina, od 75 do 90 odstotkov obravnav, je nenujnih. V pediatričnem urgentnem centru se trudimo, da je, ne glede na vse razmere, obravnava vsakega otroka strokovna, a to zahteva svoj čas."
Ob tem so opozorili, da se pri organizaciji dela srečujejo s podobnimi ali celo še večjimi težavami kot tamkajšnja ambulanta za splošno nujno medicinsko pomoč. Poudarjajo, da bi se morali v delo pediatričnega urgentnega centra vključevati pediatri s primarne ravni zdravstvenega varstva celotne celjske regije: "Saj gre za delo v urgentni službi, ki bi ga moral opravljati vsak zdravnik ob svojem rednem delu, razen seveda zakonskih izjem. Trenutne razmere pa so popolnoma drugačne. V delo v pediatričnem urgentnem centru se vključujejo specialisti in specializanti naše bolnišnice ter nekaj specialistov in specializantov iz mariborske regije, ob takšnih pogojih ekip v času povečanega obiska ni mogoče krepiti."
"Za incident ni kriva stavka"
V celjski bolnišnici vzroka za incident ne vidijo v stavki zdravnikov in zobozdravnikov, saj so otroci do 18. leta po zakonu zaščitena skupina pacientov v času stavke, zato se vse pediatrične obravnave izvajajo nemoteno na vseh ravneh zdravstvenega varstva. "Razumemo tesnobo in frustracije zaradi morebitnega dolgega čakanja na obravnavo in izvide, a nasilje ni in nikoli ne bo pravi odgovor za reševanje kakršnih koli težav in v nobeni od svojih oblik ni sprejemljivo. Nasilje zato odločno obsojamo in takšne dogodke predajamo v obravnavo ustreznim organom," so še sklenili.
Novo na Metroplay: “Ljudje mislijo, da je podjetništvo bogastvo brez truda!” | Marko Verdev