"Ravnatelj Osnovne šole Prežihovega Voranca Jesenice je v policijski preiskavi. Od 1. septembra 2023 ne bo več zaposlen pri nas. Sproženi so bili vsi postopki, ki so potrebni po zakonu," so sporočili iz jeseniške šole.
Robert Kerštajn, nekdanji slovenski smučarski tekač, danes pa trener in ravnatelj ene od gorenjskih šol, naj bi spolno napadel več mladoletnih deklet, smo poročali. Kranjski policisti so potrdili, da obravnavajo kaznivo dejanje s področja kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost, z Osnovne šole Prežihovega Voranca Jesenice, kjer je bil ravnatelj, pa so za Siol sporočili, da ne bo več opravljal ravnateljske funkcije.
"Odločitev je gospod Kerštajn po nasvetu ministrstva sprejel tudi sam, svet zavoda pa je to sprejel," so s šole odgovorili na vprašanje, ali je Kerštajn dobil odpoved ali jo je dal sam. Tudi Romana Epih, predsednica združenja ravnateljev, meni, da je pravilno, da se zaradi obtožb ravnatelj umakne z delovnega mesta.
Trenutno je bolniško odsoten
Ravnatelj je za pojasnila medijem nedosegljiv. Na osnovni šoli, kjer je domnevni spolni plenilec deloval kot ravnatelj, so pojasnili, da "gospod ravnatelj po nasvetu osebne zdravnice te dni dela za polovični delovni čas, preostalo je na bolniški odsotnosti".
Odzvala se je tudi Smučarska zveza Slovenije
Kerštajn že od leta 2001 ni v funkciji trenerja katerekoli reprezentance pod okriljem Smučarske zveze Slovenije, opravlja pa funkcijo predsednika v enem izmed smučarsko tekaških klubov. Tako s Smučarske zveze Slovenije pojasnjujejo, da v namen preiskave državni organi niso stopili v stik z njimi, o primeru so bili obveščeni iz medijev.
Kljub temu pa so podali svoj odziv na hude obtožbe, ki bremenijo nekdanjega smučarja: "Smučarska zveza Slovenije je bila v zvezi s primerom, o katerem danes obširno poroča Dnevnik, obveščena od novinarke. Naj najprej poudarimo, da imamo na Smučarski zvezi Slovenije ničelno toleranco do vsakršnega nasilja in posegov v spolno nedotakljivost, obenem pa zagotavljamo, da so na Smučarski zvezi Slovenije v veljavi vsi protokoli in postopki, ki sledijo pravilom Mednarodne smučarske zveze FIS z namenom varovanja in preprečevanja primerov nasilja. Kodeks o varovanju in zaščiti športnikov pred nadlegovanjem in zlorabo je objavljen na spletni strani, kjer je najti tudi telefonsko številko in elektronski naslov zaupnika, ki sprejema morebitne prijave. Zaupnik je usposobljen za obravnavo prijav in neodvisno vodi vse potrebne korake. Varovanje in zaščito športnikov jemljemo izjemno resno. Prav tako se tudi vsi trenerji v okviru licenčnih seminarjev izobražujejo na to temo."
Spomnimo ...
Mama ene od nekdanjih najboljših slovenskih tekačic in večkratna olimpijka je za medije opisala, da je spolno nadlegoval njeno hčer: "Hči se nama je z možem v solzah zaupala, da se je vse skupaj začelo z opolzkimi besedami, potem je nadaljeval z otipavanjem. Dolgo je bila nemočna, to je bil vendarle njen trener. Nekega dne, ko jo je pripeljal domov z reprezentančnih priprav in sem videla, da je hči razburjena, sem ga poklicala k sebi in mu povedala, kar mu gre. Po besnem odzivu pred domačo hišo sva se z možem odpeljala naravnost na Smučarsko zvezo Slovenije (SZS) in se zaupala takratnemu tekaškemu vodstvu. Niso nama verjeli, prav tako kljub najini prošnji niso sprožili nikakršnega postopka. Podlo in nagnusno. Ni besede za tega izprijenca. Kdo ve, kaj vse se je dogajalo v preteklih letih in koliko deklet je zlorabil. Končno ga je ena le prijavila."
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven