N. V. | 3. 12. 2023, 20:00
Slovenski policisti so nam razkrili, kaj naredijo z drogami, ki jih zasežejo (tega si niste mislili)
Policiste smo vprašali, kaj naredijo z drogo, ki jo zasežejo. Kje jo hranijo? Kako dolgo? Jo je že kdo poskušal odtujiti?
V letih 2021 in 2022 je slovenska policija obravnavala kar 2779 kaznivih dejanj, povezanih s prepovedano drogo. Zasegli so različne prepovedane droge, nam je zaupala Maja Ciperle Adlešič, predstavnica policije za odnose z javnostmi: "Glede na količino zasežene prepovedane droge v Sloveniji in s številom obravnavanih kaznivih dejanj, povezanih s prepovedano drogo, bi lahko dejali, da je najbolj razširjena prepovedana droga konoplja."
Vprašali smo jo, kaj policisti naredijo z drogo, ki jo zasežejo. Kje jo hranijo? Kako dolgo? Jo je že kdo poskušal odtujiti?
Vsako leto zasežejo večje količine droge
- V letu 2021 je policija obravnavala 1293 kaznivih dejanj neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami, nedovoljenimi snovmi in postopki v športu ter predhodnimi sestavinami za izdelavo prepovedanih drog po 186. členu Kazenskega zakonika ter 124 kaznivih dejanj omogočanja uživanja ali uporabe prepovedanih drog ali nedovoljenih snovi ali postopkov v športu po 187. členu Kazenskega zakonika.
- V letu 2022 je policija obravnavala 1236 kaznivih dejanj neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami, nedovoljenimi snovmi in postopki v športu ter predhodnimi sestavinami za izdelavo prepovedanih drog ter 126 kaznivih dejanj omogočanja uživanja ali uporabe prepovedanih drog ali nedovoljenih snovi ali postopkov v športu.
- Do 22. 11. 2023 je policija obravnavala 1045 kaznivih dejanj neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami, nedovoljenimi snovmi in postopki v športu ter predhodnimi sestavinami za izdelavo prepovedanih drog ter 144 kaznivih dejanj omogočanja uživanja ali uporabe prepovedanih drog ali nedovoljenih snovi ali postopkov v športu.
Kakšne droge zasežejo najpogosteje?
Na podlagi raziskave Nacionalnega inštituta za javno zdravje so najbolj razširjene prepovedane droge v Sloveniji, kot že rečeno, konoplja, kokain, ekstazi, LSD, amfetamin in heroin: "Podatki so sicer za leto 2018, vendar na podlagi trendov uporabe prepovedanih drog, ki se niso bistveno spremenili, predvidevamo, da je stanje tudi sedaj podobno. To isto lahko potrdimo tudi na podlagi dela, zasegov prepovedane droge in obravnavanih kaznivih dejanj."
Policisti so za Metropolitan.si posebej izpostavili, da so v letu 2021 zasegli;
- 96,9 kilograma in 3850 tablet prepovedane droge amfetamin,
- 123,9 kilograma in 346646 tablet prepovedane droge MDMA (ekstazi),
- 229,3 kilograma prepovedane droge heroin,
- 429,1 kilogram prepovedane droge kokain,
- 1215,3 kilograma prepovedane droge konoplje,
- 22847 rastlin prepovedane droge konoplje,
- 2480 litrov predhodnih sestavin za izdelavo prepovedanih drog.
V letu 2022 pa so policisti zasegli;
- 677,8 kilograma prepovedane droge kokain,
- 1518,2 kilograma predhodnih sestavin za izdelavo prepovedanih drog.
Kaj naredijo z zaseženimi drogami?
Policija z zaseženimi prepovedanimi drogami ravna v skladu z Uredbo o načinu ravnanja z zaseženimi in odvzetimi prepovedanimi drogami, razlaga Ciperle Adlešičeva. Uredba določa način ravnanja z zaseženimi, najdenimi in odvzetimi prepovedanimi drogami.
Policija hrani prepovedano drogo vse do odločitve pristojnega organa. V skladu z Uredbo o načinu ravnanja z zaseženimi in odvzetimi prepovedanimi drogami organ, ki je odločil o odvzemu (običajno je to sodišče), razen kadar o tem odloča policija kot prekrškovni organ, odredi policiji, kaj mora storiti z zaseženo prepovedano drogo in predmeti, namenjenimi proizvodnji, prometu in uživanju prepovedane droge.
Kje zasežene droge hranijo?
Prepovedana droge se v skladu s 4. členom Uredbe o načinu ravnanja z zaseženimi in odvzetimi prepovedanimi drogami hrani v prostoru, ki ga za to določi minister, pristojen za notranje zadeve. V danem primeru gre za prostore policije, ki so primerno varovani, nam zaupa Ciperle Adlešičeva.
Pa je prostor, kjer hranijo zasežene droge, varen? Predstavnica slovenske policije trdi, da je. Doslej še nihče ni poskušal vlomiti v prostor, kjer hranijo zasežene droge in jih odtujiti. Niti se še ni zgodilo, da bi kakšen policist odtujil drogo iz varovanega prostora, nam je zatrdila.
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem