5. 5. 2020, 13:58 | Vir: STA
Letošnji april drugi najtoplejši od začetka meritev
Letošnji april je bil drugi najtoplejši od začetka meritev leta 1979, so sporočili iz programa EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus.
Povprečna mesečna temperatura je bila za 0,7 stopinje Celzija višja od aprilskega povprečja v obdobju 1981-2010. Toplejši je bil le april 2016, ko je bila temperatura od povprečja višja za 0,71 stopinje.
Letošnje aprilske temperature so bile nadpovprečne predvsem v severnem in osrednjem delu Evrazije ter v delih Grenlandije in Antarktike. Povprečje so znižale temperature v delih Severne Amerike.
V Evropi so se temperature nad povprečje najbolj opazno dvignile v zahodnih državah, predvsem Švici, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.
This April was one of the hottest recorded in Western Siberia with air t like +25C, +28C; usually it means hot summer and sadly a lot of wildfires. Hopefully this summer will be different. Pictures from the Altaisky Nature reserve and lake Teletskoye by Sergey Usik pic.twitter.com/RO7Z3bXMbX
— The Siberian Times (@siberian_times) May 3, 2020
"Povprečna temperatura za 12-mesečno obdobje do letošnjega aprila se je približala ravni 1,3 stopinje Celzija nad povprečno temperaturo predindustrijske dobe," so poudarili v programu. 1,3 stopinje Celzija nad predindustrijsko dobo pogosto predstavlja merilo za podnebne spremembe.
Pariški sporazum, sprejet na podnebni konferenci decembra 2015 v Parizu, države zavezuje k omejitvi dviga povprečne globalne temperature občutno pod dve stopinji Celzija do konca stoletja glede na predindustrijsko dobo in jih spodbuja k ukrepom za omejitev na 1,5 stopinje.
Copernicusovi podatki so nedavno pokazali tudi, da je bilo leto 2019 drugo najbolj vroče v zgodovini merjenja, v Evropi pa kar najbolj vroče. Najbolj vroče doslej je bilo tudi celotno minulo desetletje.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču