5. 8. 2020, 07:13 | Vir: STA
Libanon žaluje po uničujočih eksplozijah, Slovenski vojaki na varnem
V Libabonu se je danes začelo tridnevno žalovanje po uničujočih eksplozijah, ki so v torek odjeknile v prestolnici Bejrut ter po najnovejših podatkih zahtevale 78 življenj, več kot 4000 ljudi pa je bilo ranjenih, poročajo tuje tiskovne agencije.
Silovite eksplozije so odjeknile v torek pozno popoldne po krajevnem času v bejrutskem pristanišču, najverjetneje v skladišču z eksplozivnimi snovmi. Libanonski predsednik Michel Aoun je povedal, da je bilo v skladišču 2750 ton amonijevega nitrata, ki šest let ni bil varno shranjen.
Aoun je za danes sklical nujno sejo vlade ter napovedal, da bodo v Libanonu za dva tedna razglasili izredne razmere. Sporočil je tudi, da bo vlada sprostila za 100 milijard libanonskih funtov (okoli 56 milijonov evrov) sredstev za izredne razmere.
Vodja libanonskega Rdečega križa George Kettani je eksplozije označil za veliko katastrofo. "Mrtvi in ranjeni so vsepovsod," je dejal v torek.
Vzrok eksplozij še ni znan. Oblasti so v zvezi z eksplozijami v torek uvedle preiskavo. Premier Hasan Diab je v torek v televizijskem nagovoru zagotovil, da bodo našli odgovorne za tragedijo in da bodo plačali.
Vsi pripadniki Slovenske vojske so na varnem
Vsi pripadniki Slovenske vojske, ki sodelujejo v misiji Unifil v Libanonu, so živi in zdravi ter na varnem, je pozno v torek po eksploziji, ki je v Bejrutu terjala številne žrtve, tvitnil obrambni minister Matej Tonin.
"Grozljive fotografije, ki prihajajo iz Bejruta, pričajo o veliki tragediji, ki je prebivalce doletela v že tako zahtevnih časih. Iskreno sožalje svojcem žrtev, nocoj bom v svojih molitvah z njimi," je še zapisal Tonin.
Slovenija v misiji Unifil, ki deluje na jugu Libanona, sodeluje od leta 2006, trenutno so tam trije pripadniki Slovenske vojske. Njihove naloge med drugim vključujejo nadzor razmejitvene črte med Libanonom in Izraelom ter vseh vstopnih točk v južni Libanon.
Nameščeni so v Unfilovi bazi Šama, ki je od Bejruta oddaljena okoli 100 kilometrov. V regiji je še en pripadnik Slovenske vojske, in sicer v misiji UNTSO. Nameščen je približno 75 kilometrov stran od kraja eksplozije. Tudi ta pripadnik je na varnem in profesionalno opravlja svoje naloge nemoteno naprej, so zagotovili v Slovenski vojski.
Sožalje družinam žrtev so izrazili tudi na slovenskem zunanjem ministrstvu, kjer so prek Twitterja vsem ranjenim zaželeli tudi hitro okrevanje. Ministrstvo je izrazilo solidarnost Slovenije z Libanonom v tem težkem času.
Odzvala se je tudi predsednica SD Tanja Fajon, ki je v tvitu izrazila upanje na hitro pomoč Slovenije, EU in mednarodne skupnosti.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču