Kaj se dogaja na Ljubljanskem gradu? Doživetje, kot ga poznajo le v svetovnih prestolnicah!

30. 12. 2024, 07:00 | Ma.Po.
Deli
Kaj se dogaja na Ljubljanskem gradu? Doživetje, kot ga poznajo le v svetovnih prestolnicah! (foto: Bobo/Ljubljanski Grad/fotomontaža)
Bobo/Ljubljanski Grad/fotomontaža

Poznate nekatere pomembne vrhunce slovenske slikarske umetnosti? V prenovljeni grajski dvorani Kazemate jih predstavljajo na edinstven način.

Ljubljanski grad vse do 26. oktobra 2025 vabi na izjemno popotovanje v osrčje slovenskega impresionizma. Razstava z naslovom V objemu impresionizma s pomočjo sodobne vizualne predstavitve po vzoru mednarodnih umetniških prestolnic oživi dela najslavnejših slovenskih slikarjev impresionistov.

Štirje umetniški velikani

Razstava ponuja senzorično raziskovanje umetniške zapuščine Riharda Jakopiča, Ivana Groharja, Matije Jame in Mateja Sternena. Štirje slovenski impresionisti so na prelomu v 20. stoletje s sanjskimi upodobitvami pokrajin, figur in vsakdanjega življenja ujeli bistvo svojega časa. Skozi video projekcijo na Ljubljanskem gradu se lahko obiskovalci potopijo v njihove umetnine kot so Sejalec, Rdeči parazol, Kopalke in Kolo.

Inovativna razstava slikarske mojstrovine predstavlja s tridimenzionalnimi projekcijami ter skrbno izdelano glasbeno podlago, s čimer umetniška dela spremeni v nepozabno vizualno in slušno izkušnjo. Obiskovalci se sprehodijo skozi 16 del, medtem ko slikarski motivi in podobe čarobno in brezčasno zaživijo v prepletu svetlobe in barv.

Ivan Grohar slika Sejalec

Sejalec, Ivan Grohar.

Ma.Po.

Po navdihu iz tujine

Projekt je nastal po vzoru tujih umetniških središč, kot so Pariz, London in Berlin. "Pomislili smo, da bi v takšni obliki lahko slovenski impresionisti lepo zasijali," je za STA ob odprtju povedal Marko Brunskole, pomočnik direktorice Ljubljanskega gradu za poslovanje in kulturno umetniški program.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Ljubljanski grad/Ljubljana Castle (@ljubljanacastle)

Sama izvedba projekcija pa je bila mogoča le ob sodelovanju Narodne galerije, ki je prispevala večino digitalnih reprodukcij likovnih del, nekatere so nato pridobili še iz Muzeja in galerij mesta Ljubljane in Moderne galerije.

S prazničnih ljubljanskih stojnic: "Ne gre nam samo za zaslužek, hočemo, da se imajo ljudje fajn" (REPORTAŽA)

Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"