16. 7. 2021, 06:00 | Vir: STA
Matej Primožič: Europa Cantat zamišljen kot festival, ki diha z mestom
Ljubljana je tik pred zborovskim festivalom Europa Cantat, ki bi v idealnih razmerah privabil več kot 3000 pevcev. Skupaj s poslušalci bi mesto nekaj dni od jutra do večera dihalo z glasbo. Tako je bilo v Talinu, kjer je bil festival nazadnje. Kako pa bo potekal ob trenutnih razmerah, je pojasnil član organizacijske ekipe Matej Primožič.
Od začetnih idej in tega, kaj vse bi pripravili, ste se morali prilagoditi trenutnim razmeram in nekatere stvari spremeniti. Lahko najprej poveste, kaj vam je uspelo in kaj se bo zares dogajalo?
Res je bilo kar nekaj rekonstrukcij scenarijev in različnih možnosti izvedbe programa. Seveda so temu botrovale vsem znane okoliščine, predvsem smo vse skupaj prilagajali zaradi prihoda udeležencev festivala iz tujih držav. Ker vsaka država, tudi Slovenija, po svoje sprejema ukrepe in tudi določene pogoje tako za odhode iz svoje države kot prihode v druge države. Pogoji se iz tedna v teden spreminjajo.
Pri festivalu gre za idejo, da so udeleženci dejansko tukaj ves teden, srečujejo se in družijo na delavnicah, t.i. ateljejih po več ur na dan, in to je tista stvar, ki je bila v epidemioloških razmerah najbolj sporna. Zato smo bili primorani v določene spremembe predvsem tako, da smo ohranili čim več koncertov in drugih projektov, ki ne bi bili vezani na udeležence, ki bi v Ljubljani dejansko bivali. Pripravili smo samostojne koncerte in projekte, da lahko vsak, ki si želi, iz Slovenije ali iz tujine, kupi vstopnico in v dogodkih uživa. Res je, da smo imeli po prvotnem scenariju skoraj 3000 prijavljenih udeležencev, ki so že poravnali del kotizacije, a smo se morali odločiti za zdravstveno varnejšo različico izvedbe festivala.
Vseeno smo se uspeli dogovoriti s tujimi in seveda domačimi glasbenimi zasedbami, ki bodo izvedle koncerte, ali pod drugimi pogoji ali na drugačen način, kar je bilo pač lažje izvedljivo. Pred nami je tako pet dni koncertnih dogodkov in drugih projektov, na katerih bodo nastopili tuji izvajalci, velik poudarek je tudi na izvajalcih s slovenskim programom. Tudi tuji izvajalci so v svoje programe marsikje vključili slovenske skladbe. To bo še posebej vidno ob odprtju, za katerega so tuji aranžerji priredili znane slovenske ljudske skladbe in bodo tudi izvedene na zelo posebne načine. Iz Cankarjevega doma ga bo v soboto neposredno prenašala TV Slovenija.
Kako ste potem koncipirali festival?
Imamo dve različici, živ in hibriden koncept festivala. Prvi vsebuje vse koncerte, ki se jih lahko kdorkoli udeleži v živo in bodo tudi v živo izvajani. To so koncerti na Kongresnem in Novem trgu, v Cankarjevem domu in Slovenski filharmoniji, gre pa za izvajalce iz tujine, v zborovstvu zelo cenjene vokalne zasedbe Singer Pur, Ringmasters, Tenebrae in Postyr, ter priznane slovenske zasedbe - Zbor Slovenske filharmonije, ki mu bosta dirigirala dva tuja dirigenta, Dekliški zbor sv. Stanislava, združena zbora Megaron in Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana ter Perpetuum Jazzile. Na Novem trgu bodo tudi koncerta Zapojmo Sloveniji, na katerih bodo s pretežno s slovenskim programom nastopili domači zbori, ki so se želeli predstaviti, ter koncert Družinski Do re mi s šestimi družinami, ki so zaznamovane z glasbo. Vsi koncerti na Novem trgu so brezplačni, zanimivi pa bodo zaradi sproščenega programa, vse skupaj pa bo še dokaz več, da smo Slovenci res zborovski narod, kar nam sicer vsi priznavajo.
In delavnice? Imeli boste svojo internetno televizijo.
Preko televizije bo potekal študijski del nekdanjih delavnic. Prvotno je bilo mišljeno, da bi bilo delavnic oziroma ateljejev več kot 30, sestavljene pa bi bile od 50 do 120 pevcev. Si lahko predstavljate množico pevcev, ki bi bila v Ljubljani? Vsi bi skupaj združeni delali ves teden, skupaj ustvarjali program in nato izvedli zaključni koncert. Tako bi bilo v idealnih pogojih. Poleg teh delavnic so bila predvidena tudi študijska srečanja oziroma predavanja, namenjena zborovodjem, dirigentom, pedagogom, mladim, (ne)uveljavljenim skladateljem ipd. Tu se izmenjujejo mnenja, vedno ima kdo od renomiranih predavateljev kakšno temo, da jo predstavi. To bo še vseeno potekalo, a preko naše festivalske televizije. Govorimo o skoraj osmih urah programa dnevno, kamor se lahko vsakdo kadarkoli priključi. Televizija bo živela ves čas od devete ure zjutraj do petih, šestih popoldne, potem pa se bo vse skupaj preselilo v živi del na koncerte po Ljubljani.
K ustanovitvi lastne televizije so vas verjetno prisilile okoliščine.
Tako je. S tem smo si sicer dodali veliko novega dela, ker smo morali sredi maja sprejeti zaključek, da ateljejev in drugih delavnic žal ne moremo izvesti, da ne moremo sprejeti 3000 ljudi z različnih koncev sveta. Vseeno smo jim želeli dati čim več vsebine vsaj na daljavo. EC TV je rezultat tega dela, za kar je potrebno veliko truda in potegne za sabo veliko tehničnih zadev, vsebinskih usklajevanj... Vmesni deli bodo zapolnjeni s predstavitvami Slovenije, Ljubljane in drugimi pogovori v lastnem festivalskem studiu.
Pogovarjala se je Ksenija Brišar
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj