Na Inštitutu Jožef Stefan ocenjujejo, da epidemija narašča s podvojitvenim časom približno osmih dni in da je efektivno reprodukcijsko število bistveno večje od ena. V prihodnjem obdobju se bo po njihovih napovedih število dnevnih pozitivnih testov gibalo med 15 in 50. Zato predlagajo ciljne ukrepe, s katerimi bi zmanjšali uvoz okužb.
Šele v prihodnjih dneh bo po mnenju inštituta znano, ali je veliko število pozitivnih testov v zadnjih dneh le posledica enkratnega skoka dnevnega števila pozitivnih testov na višjo raven zaradi povečanega vnosa okužb iz drugih držav ali pa morebiti nakazuje skrb zbujajočo eksponentno rast, ki bi zahtevala hitro sprejetje ustreznih ukrepov.
Glede na število pozitivnih testov je sicer v zadnjem obdobju v drugem valu število hospitaliziranih, bolnikov na intenzivni negi in umrlih za vsako kategorijo približno 50 odstotkov manjše kot v prvem valu. Na inštitutu to pripisujejo mlajši starostni strukturi potrjeno okuženih in izboljšanemu imunskemu sistema vseh v poletnem času.
Na inštitutu so pripravili tudi več projekcij, ki med drugim napoveduje število hospitaliziranih do sredine oktobra ter tri neugodne scenarije razvoja epidemije. Ob tem predpostavljajo, da se bo po 15. avgustu epidemiološka slika zaradi vračanja s počitnic poslabšala.
Če bi bilo reprodukcijsko število 1,3, so projekcije že bolj zaskrbljujoče. Sredi oktobra bi namreč našteli blizu 100 hospitaliziranih, od tega bi jih bilo okoli 20 na intenzivni negi, število umrlih bi se približalo 200.
Pri reprodukcijskem številu 1,5 pa bi število hospitaliziranih že preseglo 200, bolnikov na intenzivni negi bi bilo okoli 40 bolnikov. Tudi skupno število umrlih bi znatno preseglo 200.
Projekcijo so sicer na inštitutu pripravili v torek, v prihodnjih dneh pa bodo predstavili tudi osveženo različico.