V časih, ko se zdi, da je "inflacija" beseda leta, je še kako pomembno, kje in kaj kupujemo.
To zelo dobro vedo v sosednji Hrvaški, od koder se številni kupci ob koncih tedna odpravijo po nakupih v Slovenijo, svoje izkušnje pa delijo na družbenih omrežjih. Vsak, ki je v zadnjih mesecih bil na Hrvaškem, dobro ve, da so cene pri njih kar krepko podivjale - celo tako zelo, da so potrošniki februarja izvedli več bojkotov trgovin. Na platformi Reddit pa so številni delili svoje izkušnje s cenami. Eden od uporabnikov je namreč odprl zanimivo temo in sprožil cel plaz komentarjev. "Glede na cene vseeno ni vse cenejše. Katero hrano kupujete v Sloveniji in kje? To bo pomagalo vsem, ki gredo prvič tja zaradi bojkota, pa tudi zato, ker bodo čez prišli za manj denarja. Hvala vsem za odgovore, pomagajmo si med seboj," se glasi zapis.
Sto kupovati u Sloveniji od hrane i gdje?
byu/Hour-Worker3878 infinancije
Odgovori so se dobesedno kar vsuli, nekateri pa so bili izjemno podrobni in odlično argumentirani. "Hofer, Črnomelj. Velika razlika v ceni je pri vseh vrstah vložene zelenjave (na primer kozarec kislih kumaric stane od 0,89 do 1,29 evra), vseh vrstah omak (pasiran paradižnik, pesto, kečap, majoneza ipd.), izdelkih za osebno higieno, kavah in podobnih izdelkih, konzervirani hrani (fižol, sardine, tunina, paštete) ter vseh vrstah mlečnih izdelkov (mleko, jogurti, vse oblike sira). Večina sokov je cenejša kot pri nas, coca-cola je pogosto v akciji in v povprečju dvakrat cenejša kot pri nas. Izdelki, ki so le malenkost cenejši – razen če so v akciji: meso, testenine, riž, moka, alkohol. Stvari, ki so celo precej dražje kot pri nas: olje, sladkor, jajca, skoraj vse vrste salam ter zamrznjeni izdelki. Mi nakupujemo izključno na veliko (vsaj mesečna zaloga izdelkov), in to takrat, ko vidimo, da je kaj od tega v akciji. Gremo enkrat mesečno, imamo 30 km do tja. Pri računu za 300 evrov je povprečen prihranek med 70 in 100 evri v primerjavi z našimi trgovinami, tako da se izplača porabiti eno uro za pot in zanemarljivo količino goriva. Seveda je treba preizkusiti, katere stvari vam ustrezajo - mi smo prvih nekaj obiskov kupovali izdelke različnih proizvajalcev, dokler nismo našli, kar nam najbolj ustreza. Od preostalih trgovskih centrov sta morebiti cenejša še Mercator in Eurospin. Lidl je podoben kot pri nas, občutek pa je, da je Interspar dražji kot pri nas," je zapisal uporabnik.
Druga uporabnica pa se je navdušila nad Eurospinom in Lidlom. "V Eurospinu: toaletni papir, čistila, konzervirana hrana, prigrizki - super izbira, saj je večina brez glutena - testenine, siri, šunke. V Lidlu: meso, mleko, jajca, sadje in zelenjava. Na začetku sem večino stvari kupovala v Eurospinu, sčasoma pa sem se preusmerila v Lidl za sveže izdelke, ker je kakovost boljša. V Brežice hodim od leta 2023 in razlika se res občuti. Dvakrat mesečno naredim večji nakup tam, če pa mi kaj nujno zmanjka, skočim v Spar ali na tržnico."
Eden od uporabnikov pa je izpostavil, kaj se mu zdi dražje. "Potujem skoraj vsak teden poslovno in običajno se ustavim v Lidlu. Na splošno je cenejša zelenjava, olivno olje (kakovostno), konzervirana hrana, omake, meso, suhomesnati izdelki, namazi, mlečni izdelki, vegetarijanski in veganski izdelki, jajca ter nasploh živila boljše kakovosti (BIO izdelki in zdrava prehrana). Dražje je sadje (čeprav je ta teden celo večina sadja bila cenejša), ostala olja razen olivnega, moka, mleko, prigrizki. Za druge izdelke, kot so pijače, ni jasnega pravila (zdi se mi, da so slovenske znamke cenejše na Hrvaškem in obratno), ali pa so cene večinoma podobne - ali pa jih ne kupujem dovolj pogosto, da bi res vedel, kakšna je razlika."
Najdejo pa se tudi taki, ki podrobno primerjajo cene v različnih trgovskih verigah, nato pa se za nakup odločijo v skladu s svojimi potrebami (in seveda cenami): "Greš v Brežice in imaš vse tam! Čisto zraven Špara je Hofer, dve ulici stran je Mercator, še pred tem vsem skupaj Eurospin, nekje desno, spet dve ulici stran pa Lidl. Evo, to je, kar mi kupujemo in kar je tam cenejše:
Hofer:
Mleko: navadno, ovseno, mandljevo ... vse.
Vse vložene zadeve - kumarice, rdeča pesa, karkoli kislega.
Razne sladke “bedarije”.
Mozzarella - cena v primerjavi s količino je noro ugodna.
Radenska - mislim, da je cena ista kot pri nas, ampak če si že tam, pač vzameš.
Špar:
Vino - včasih najdeš tako, ki ga pri nas sploh ni.
Riba - skoraj vsa, sveža in zamrznjena. Včasih so cene enake, ampak se da najti res dobre “deale”. Po mojem okusu je bolj kakovostna, boljša – doma je sploh ne kupujem več.
Hofer & Špar:
Riž, testenine, brezglutenske stvari - super cene že brez akcije, če pa ujameš akcijo, še toliko bolje. Tako da večinoma ciljamo ravno na to.
Lidl:
Pregledam katalog - in ko kaj ujameš po dobri ceni, se splača skočit še tja.
Kaj ne kupujemo:
Higiena, wc papir, papirnate brisače - vse to je občutno dražje.
Edino detergent za perilo se včasih splača, če je v akciji. Embalaže so večje, in če pogledaš razmerje količina–cena, potem je to no-brainer.
Eurospin:
Nisem bil. Nekako mi ni “sedel”, odkar je prišel k nam.
Ampak - če kdo potrdi, da imajo kakovosten wc papir in brisače po dobri ceni, se zna splačat skočit pogledat.
DM:
Se najde kaj, ampak nič posebnega. Naša Bipa z 1+1 in ostalimi akcijami je vseeno boljša. To je to - mislim, da nisem nič pozabil. Mi ponavadi obdelamo 3 - 4 trgovine v Brežicah, nakupimo za mesec ali mesec in pol in potem - laganini. Prihraniš noro.
Jooj, to me spomnilo - enkrat smo celo taščo peljali s sabo - bila je kot otrok! Tekala je od police do police, vse je bilo “poceni”, nakupila je salame, hrenovke, sire, vse živo ... V nekem trenutku sem mislil, da bom moral dvakrat do Brežic, ampak smo nekako vse stlačili v avto. Evo, to je to. Najbolje da greš in sam vidiš. Aja, pivo! Se ga da dobit v Hoferju in Šparu po super cenah!"
Tudi če se ta primerjava na prvi pogled morda komu zdi banalna, je dejstvo, da družine lahko s takimi čezmejnimi nakupi precej prihranijo, ta denar pa potem namenijo za nekaj drugega. Očitno se našim sosedom še kako izplača nakupovati v trgovinah v Sloveniji - in to nameravajo početi še naprej.