8. 8. 2024, 09:00

Namesto “oprosti” raje recite nekaj drugega, svetuje znana profesorica

Maja Jovanović trenutno predava in ima delavnice po vsem svetu, posveča pa se temam, kot so samozavest, komunikacija in način razmišljanja.

Forbes

Mednarodno priznana sociologinja Maja Jovanović bo ena od govork na konferenci Forbes Adria Power Women's Summit, ki bo 4. septembra v Beogradu. Zakaj Maja sovraži opravičevanje in kako se mu izogniti?

Kanadska sociologinja srbskih korenin Maja Jovanović sovraži opravičevanje. Prepričana je, da nam vsak “oprosti”, ki ga izrečemo brez pravega razloga, škodi.

Ta tema je Jovanović, ki je znana tudi kot profesorica Maja, začela zanimati po tem, ko se je leta 2015 udeležila akademske konference.

Forbes

Ženske, ki so sodelovale na enem izmed panelov, so bile velike strokovnjakinje na svojem področju – skupno so objavile več sto akademskih člankov in več ducatov knjig. A so se kljub temu neprestano opravičevale.

“Prva ženska je vzela mikrofon in rekla: ’Ne vem, kaj bi še lahko dodala tej razpravi’. Druga je vzela mikrofon in rekla: ’O moj bog, mislila sem, da so elektronsko pošto z vabilom poslali napačni osebi. Zelo sem hvaležna, da sem tukaj’. Tretja in četrta ženska sta storili enako,” o izkušnji, ki je navdihnila njeno delo, za portal Ted Ideas pripoveduje Maja Jovanović.

Na 25 panelih, ki se jih je udeležila v tistem tednu, ni niti enkrat slišala moškega, ki bi pomanjševal svoje dosežke ali izkušnje. A vsakič, ko je mikrofon v roke vzela ženska, je ubrala opravičljiv ton. “To me je razjezilo, a tudi zlomilo,” dodaja Jovanović.

Opozarjanje na nepotrebna opravičila kot življenjska misija

Ko je postala pozorna na opravičevanje, je ugotovila, da ženske to počnejo izjemno pogosto. Od takrat zbira primere nepotrebnih opravičil pri svojih študentih in sodelavcih. “Moja raziskovalna asistentka se je opravičila dostavljalcu pice, ko je zamudil k njej domov. Rekla mu je: ‘O moj bog, živimo v novi soseski. Zelo mi je žal. Ste imeli težave pri iskanju naslova?'” je navedla en primer.

Jovanović želi s svojim delom in TEDx govori (eden takih je spodaj, sicer v angleščini, in ga povzemamo) ljudi – predvsem ženske – naučiti, kako biti vljuden, ob tem pa se ne pomanjševati z opravičili. Ljudem svetuje, naj besedo “oprosti” nadomestijo z zahvalo.

Ob tem opiše trenutek, ko je ugotovila, kako učinkovito nadomestilo za opravičilo je hvaležnost. “Štirje smo sedeli v restavraciji na delovnem sestanku in čakali, da prispe še peti sodelavec. Pomislila sem, kaj bo rekel, kolikokrat se bo opravičil za zamudo. Nato je prišel v restavracijo in rekel: ’Hvala, da ste me počakali.’ Mi smo rekli, da ni problema, odprli menije in naročili. Življenje je teklo naprej in vse je bilo v redu.”

Tudi prijatelju lahko namesto “Oprosti, ker se pritožujem” rečete “Hvala, ker me poslušaš” ali “Hvala, ker si tu zame”, še svetuje.

Za Majo Jovanović je opozarjanje na nepotrebna opravičila postala življenjska misija. “Že več let prekinjam ljudi, ki se brez potrebe opravičujejo. To počnem povsod – na parkirišču, v trgovini, v vrsti. V sto odstotkih primerov, ko žensko vprašam, zakaj se je za nekaj opravičila, odgovori, da ne ve,” še poudari Jovanović, ki je napisala tudi knjigo z naslovom Hej, dame, nehajte se opravičevati.

Globalna študija o samozavesti

Maja trenutno predava in ima delavnice po vsem svetu, posveča pa se temam, kot so samozavest, komunikacija in način razmišljanja. Zadnjih pet let vodi globalno študijo o samozavesti in komunikacijskih veščinah žensk. Raziskuje dejavnike, ki vplivajo na njihovo samozavest, uporabo opravičevanja in kako se ženske soočajo s pohvalami, uspehom in neuspehom.

Več o delu Maje Jovanović lahko preberete v članku Svetovno znana sociologinja, ki sovraži opravičevanje, na Forbes Adria Power Women’s Summit!

Prvi Forbes Adria Power Women’s Summit bo 4. septembra v Beogradu. Vstopnice za srečanje so že v predprodaji.

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj