18. 2. 2022, 18:42 | Vir: STA
Nevihta Eunice ohromila promet in življenje na zahodu in severu Evrope
Nevihta Eunice je danes z rekordno močnimi sunki vetra zajela Veliko Britanijo, kjer so se bili milijoni ljudje prisiljeni zateči na varno. Z Otoka kot tudi s celinske Evrope poročajo o najmanj sedmih smrtnih žrtvah. Zaradi nevihte je prekinjen letalski, železniški in trajektni promet po vsej zahodni Evropi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Z Nizozemske poročajo o treh smrtnih žrtvah, za vse pa so bila usodna padajoča drevesa. V Belgiji naj bi bilo neurje usodno za 79-letnega moškega.
V Veliki Britaniji je nevihta terjala dve življenji. V Londonu je zaradi podrtega drevesa, ki je padlo na avtomobil, umrla ženska. Na severozahodu Anglije je umrl moški, potem ko so kosi razbitin udarili ob vetrobransko steklo vozila, v katerem je potoval, poroča AFP.
Londonske ulice, kjer se življenje počasi vrača na raven pred pandemijo covida-19, so bile danes opustele. Za britansko prestolnico so prvič v zgodovini izdali rdeče vremensko opozorilo, kar pomeni, da so ogrožena življenja meščanov. Enaka stopnja opozorila je veljala tudi v južni Angliji in južnem Walesu, kjer so bile zaprte šole in ohromljen promet.
Eunice needs to relax omds😭😭 pic.twitter.com/agoeWRZtRy
— SAFIA🇸🇴 (@mafiaxsafia) February 18, 2022
Predstavnik britanske agencije za okolje Roy Stokes je opazovalce vremena in amaterske fotografe posvaril, naj se ne odpravljajo na južno obalo Velike Britanije v iskanju dramatičnih posnetkov, in to dejanje označil za verjetno najbolj neumno stvar, ki bi jo lahko storili.
Na otoku Wight pri južni Angliji so izmerili sunek vetra s hitrostjo 196 kilometrov na uro, kar je največja zabeležena hitrost vetra v Angliji, je sporočil meteorološki urad. Z Irske poročajo o prvi smrtni žrtvi. 60-letnega moškega na območju Ballythomasa na jugovzhodu te otoške države je ubilo padajoče drevo.
Visoki valovi so udarjali ob bretonsko obalo na severozahodu Francije. Na severu Nemčije so zaradi silovitega vetra postopoma ustavljali vlake, vremenska opozorila pa so izdali tudi v Belgiji, na Danskem in Švedskem. Trajekte čez Rokavski preliv, eno najprometnejših ladijskih poti na svetu, so odpovedali, prav tako letalske polete z letališč severne Evrope.
Po spletu je zaokrožil posnetek pristanka letala na Heathrowu. Pilot se je junaško soočil z vetrom, ki je premetaval letalo, in kljub nemogočim razmeram varno pristal.
“Oh, he can’t land that, surely not!”
— Channel 4 News (@Channel4News) February 18, 2022
Thousands have tuned into a live stream of aeroplanes landing at Heathrow Airport as pilots battle gale force winds during Storm Eunice. pic.twitter.com/wNZKJezi8y
>
Strokovnjaki trdijo, da pogostosti in intenzivnosti neurij ni mogoče povezati zgolj s podnebnimi spremembami. "Zelo malo je dokazov, da se je veter v teh zimskih nevihtah zaradi podnebnih sprememb okrepil," je dejal profesor klimatologije na univerzi v Readingu, Richard Allan. Ob tem je opozoril, da bodo zaradi podnebnih sprememb, ki jih povzroča človek, podobnih neviht deležni tudi v toplejšem delu sveta.
The wheelie bin is flying 😂😂😭😭
— Kimberly Tino (@KimberlyT1no) February 17, 2022
Storm Eunice pic.twitter.com/smwxDcQFiR
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču