1. 3. 2024, 09:20
Odklikajmo digitalne odpadke - izkoristimo dodatni dan v letu za digitalno čistilno akcijo
Ekologi brez meja vabijo k sodelovanju v akciji Očistimo Slovenijo digitalnih odpadkov, ki bo potekala do 16. marca 2024. Cilj najlažje čistilne akcije na svetu je zmanjšati digitalni in s tem tudi ogljični odtis, podaljšati življenjsko dobo naprav in ozaveščati o trajnostnih digitalnih navadah. Akcijo podpira ministrstvo za digitalno preobrazbo, pridružujejo pa se ji tudi številna slovenska podjetja.
Pri vseslovenski akciji, ki se bo zaključila na globalni dan digitalnega čiščenja, 16. marca 2024, gre za čiščenje nepotrebnih datotek, fotografij, aplikacij in drugih podatkov, ki nastajajo v digitalnem svetu, porabljajo energijo in prispevajo k emisijam toplogrednih plinov.
Po različnih ocenah naj bi digitalne tehnologije, vključno z informacijsko tehnologijo in komunikacijskimi omrežji, prispevale k 4-5 % svetovnih izpustov toplogrednih plinov v 2023, njihov delež pa zraste za približno 6 % na leto. To je že več izpustov, kot jih proizvede letalski promet.
Ogljični odtis digitalnih aktivnosti se nanaša na količino toplogrednih plinov, ki jih povzročajo dejavnosti na internetu, vključno z brskanjem po spletu, pošiljanjem e-pošte, uporabo socialnih omrežij, prenosom datotek, gledanjem spletnih videoposnetkov itd. Digitalne storitve in infrastruktura, kot so podatkovni centri, omrežja in strežniki, zahtevajo veliko električne energije, kar povečuje njihov ogljični odtis.
"S čiščenjem digitalnih odpadkov in pridobivanjem zelenih digitalnih navad prihranimo denar, saj manj smeti pomeni daljšo življenjsko dobo naprav. Z dobro digitalno organizacijo prihranimo čas, se izognemo stresu in povečamo varnost naših digitalnih aktivnosti, poleg tega pa na najlažji način prispevamo k ohranjanju okolja," opiše prednosti digitalnega čiščenja Katja Sreš, predsednica društva Ekologi brez meja.
Akcijo Očistimo Slovenijo digitalnih odpadkov s skupnimi močmi ustvarjajo ter vodijo Ekologi brez meja in o28 komunikacijska skupina.
Akciji se s svojimi aktivnostmi za zaposlene in svoje kupce ter uporabnike storitev priključujejo številna podjetja, ki so prepoznala pomen nagovarjanja tudi tovrstnih odpadkov, med njimi Zavarovalna skupina Sava, GEN-I, A1, Loterija Slovenije, Genis, Ljubljanske mlekarne, HOFER in SPAR Slovenija. "Ena povprečna datoteka bo spremenila bolj malo. Deset tudi. A kot 'zrno na zrno pogača' bi lahko za digitalno okolje rekli 'datoteka na datoteko disk', 'disk na disk strežnik'," dodajajo Ekologi brez meja, ki si v okviru akcije prizadevajo k čim večji udeležbi in količini izbrisanih podatkov.