17. 4. 2020, 17:09 | Vir: STA

Po besedah Bojane Beović je epidemija pod nadzorom, zato lahko postopno vzpostavimo javno življenje

STA/Nebojša Tejić

Vodja svetovalne skupine v okviru ministrstva za zdravje Bojana Beović je na današnji novinarski konferenci ocenila, da je epidemija novega koronavirusa pod nadzorom. Ker projekcije kažejo na upad števila okuženih, se lahko postopoma začne odpirati javno življenje. A virus ne bo kar izginil, zato bodo tudi v prihodnje obstajale možnosti izbruhov.
 

Če bi epidemija v Sloveniji tako potekala, kot je v italijanski Lombardiji, bi imeli na oddelkih za intenzivno terapijo 153 bolnikov, na bolnišničnih oddelkih pa 1253. "Naše številke so bistveno nižje," je dejala in se ob tem zahvalila vsem prebivalcem, da so se držali sprejetih ukrepov za zajezitev epidemije in preprečili širjenje virusa ter da se ni zgodila tragedija.

Po njenih besedah se je po uvedbi rigoroznih ukrepov, kot je zaprtje šol in vrtcev ter omejitev gibanja, širjenje epidemije umirilo. "Krivulja se je sedaj obrnila navzdol in zato se lahko pogovarjamo o postopnem popuščanju ukrepov in postopni normalizaciji življenja," je povedala.

Več projekcij kaže, da se z enega bolnika prenese novi koronavirus na manj kot eno osebo. To pomeni, da je prišlo do t. i. negativne povratne zanke in da število okuženih upada, je poudarila.

Velik del epidemije je sicer v domovih za starejše, saj so starostniki zelo dovzetni za bolezen. Tam se bolezen hitro širi, ker so stiki med stanovalci in zaposlenimi večji kot sicer. A tudi v teh domovih so znaki umirjanja širjenja okužb.

Vendar pa ne gre za epidemijo, ki se bo zaključila in popolnoma izzvenela, kot je bilo denimo pred leti pri epidemiji Sarsa. Tako je Slovenija v fazi prehoda iz velikega epidemičnega vala, ki je bil sicer pri nas sorazmerno majhen, v fazo, ko bo "epidemija še tlela" in bodo možni izbruhi. A teh bo manj, ker bo tudi manj aktivno okuženih. Vseeno pa jih bo treba zamejiti, zaradi česar bodo imeli v prihodnjih mesecih veliko dela terenski epidemiologi.

Po njenem mnenju bo treba tudi v prihodnje upoštevati nekatere ukrepe, kot so nošenje mask v zaprtih prostorih, ustrezna higiena rok ter preprečevanje tesnih stikov, ki omogočajo, da se kapljična okužba prenaša. Med drugim predlaga, da bi enake omejitve, ki se danes uporabljajo v živilskih trgovinah, uporabili tudi v drugih dejavnostih. "Če bomo ukrepe upoštevali, bomo lahko državo postopno odpirali," je dejala.

Odzvala se je tudi oceno Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), da je trenutno z novim koronavirusom okuženih 356 ljudi, nekatere regije pa da so po njegovem praktično brez aktivnih okužb. Boevičeva je dejala, da takšno številko uporablja tudi skupina, ki izdeluje projekcije, v okviru Univerze na Primorskem. A ob tem opozorila, da je to element modeliranja, ne morejo pa z gotovostjo trditi, da je trenutno pri nas aktivno okuženih 350 ljudi, ne pa več.

"Ti podatki so samo orodje za neko oceno stanja. Veliko podatkov imamo, in ne moremo vseh skomunicirati," je dejala Beovićeva. Po njenih besedah je pri takšnih podatkih tudi ta težava, da če jih objavijo brez obrazložitve, lahko obvisijo v zraku in lahko "vzbujajo strah med ljudmi ali vzbujajo interes, da bi se držali ukrepov".

Uradni govorec vlade za covid-19 Jelko Kacin pa je na novinarski konferenci pojasnil, kako bo vlada odločala o naknadnem sproščanju ukrepov. O odprtju vrtcev in šola vlada razmišlja, odločitev pa bo temeljila na oceni svetovalne skupne ministrstva za zdravje. "Pozorno pa spremljamo, kaj se dogaja na Danskem, kjer so nekakšni pionirji. Dokler ne bomo videli izkušenj Danske, Slovenija ne bo eksperimentirala ne z otroki, ne z učenci in ne z dijaki," je dejal.

Novo na Metroplay: “Ljudje mislijo, da je podjetništvo bogastvo brez truda!” | Marko Verdev