13. 12. 2024, 12:51 | Promocijska objava
Poškodba zadnje lože: Kako si lahko pomagate?
Ste med tekom kdaj občutili nenadno, pekočo bolečino v zadnjem delu stegna? Se morda sprašujete, zakaj so poškodbe zadnje lože med najpogostejšimi v športu? Kaj jih povzroča in kako jih uspešno obvladujemo s fizioterapijo?
Pri poškodbi zadnje lože gre za t. i. natrganje ali pretrganje mišic na zadnji strani stegna. Najpogosteje se pojavi med hitrim tekom ali raztezanjem, spremlja pa jo nenadna in pekoča bolečina.
Poškodbe zadnje stegenske mišične skupine so med športniki zelo pogoste in zajemajo 12 % do 26 % vseh športnih poškodb!
Če poškodbe ne obravnavamo pravočasno, to lahko vodi v kronično bolečino in zmanjšano funkcionalnost. V zadnjem času se je kot izjemno učinkovita pri preprečevanju zapletov izkazala specialna fizioterapija, ki omogoča celovit in strokovno voden pristop k rehabilitaciji. Kako ta poteka v kliniki Medicofit?
Mišice zadnje lože
Mišice zadnje lože so ključne za gibanje in stabilizacijo spodnjih okončin ter imajo pomembno vlogo pri različnih vsakodnevnih in športnih aktivnostih. Zadnjo ložo sestavljajo tri glavne mišice: biceps femoris, semitendinosus in semimembranosus, ki se nahajajo na zadnji strani stegna.
Mišice so odgovorne za upogibanje kolena in sodelujejo pri številnih športnih gibih kot sta tek in skakanje. Poleg tega so pomembne tudi za stabilizacijo kolenskega sklepa in pravilno delovanje celotnega mišično-skeletnega sistema.
Zadnja loža je še zlasti obremenjena pri športih, kjer so prisotni hitri pospeški, eksplozivni gibi in nenadne spremembe smeri, kot so nogomet, košarka ter atletika.
Pri takšnih aktivnostih so mišice zadnje lože izpostavljene večjim naporom, kar povečuje tveganje za poškodbe. V kolikor niso dovolj ogrete, lahko pride do preobremenitve in poškodb, kot so nategi ali rupture mišičnih vlaken.
Katere poškodbe so najpogostejše?
Poškodbe zadnje lože so pogoste pri aktivnostih, ki vključujejo hitre premike in nenadne spremembe smeri. Takšne poškodbe lahko segajo od manjših nategov, kjer pride do rahle poškodbe mišičnih vlaken, do hujših poškodb, ki jih spremljajo močne bolečine.
Poškodbe zadnje lože se običajno kažejo z bolečino v zadnjem delu stegna, oteklino in zmanjšano gibljivostjo. Pri teku ali hoji lahko pacienti občutijo napetost ali šibkost, kar precej omeji njihovo športno udejstvovanje.
Akutne poškodbe so najpogosteje posledica eksplozivnih gibov kot je šprint. So posledica nenadne fleksije kolka in ekstenzije kolena, ki preobremenita mišično-tetivni stik. Najpogosteje je pri tem prizadeta dolga glava biceps femoris.
Posledica ponavljajočih se mikrotravm in slabega celjenja tetivnega dela mišice so kronične poškodbe, pogostejše predvsem med plesalci in gimnastičarji. Pri kroničnih poškodbah je običajno prizadeta proksimalna tetiva mišice semimembranosus.
Prepoznavanje simptomov poškodbe
Ob poškodbi zadnje lože se simptomi lahko razlikujejo glede na njen mehanizem nastanka in resnost. O katerih največkrat poročajo pacienti klinike Medicofit?
1. Bolečina
Bolečina je običajno prvi znak poškodbe zadnje lože. Pacienti običajno poročajo o nenadnem bolečem občutku v zadnjem delu stegna.
2. Oteklina
Ko pride do poškodbe, lahko na območju poškodovane mišice opazimo tudi oteklino, kot posledico vnetja. V nekaterih primerih lahko pride tudi do podplutb.
3. Omejena gibljivost
Eden očitnejših simptomov poškodbe zadnje lože je zmanjšana gibljivost. Ko je mišica poškodovana, bo imel pacient težave z gibanjem, še zlasti pri upogibanju kolena.
4. Šibkost in težave s hojo
Pacienti po poškodbah zadnjih stegenskih mišic poročajo tudi o zmanjšani moči spodnje okončine, kar je posledica poškodbe mišičnih vlaken, ki ne morejo več opravljati svojih običajnih nalog.
5. Bolečina ob dotiku
Pri poškodbah zadnje lože se lahko pojavi tudi bolečina ob dotiku poškodovane mišice.
Akutna oskrba poškodb zadnje lože
Ob poškodbi je pri zmanjšanju dolgotrajnih posledic ključno hitro ukrepanje. Prvi korak je uporaba metode PRICE, ki združuje zaščito, počitek, hlajenje področja, kompresijo in dvig poškodovane okončine.
Za nadaljnjo zdravljenje je ključna specialna fizioterapija, ki pomaga pri obnovi gibljivosti, moči in funkcionalnosti mišice. Po mnenju pacientov se je za odlično izbiro glede rehabilitacije izkazala klinika Medicofit, kjer strokovno usposobljeni fizioterapevti uporabljajo pristope, ki zagotavljajo hitro in učinkovito okrevanje.
Fizioterapija in nadaljnje zdravljenje v kliniki Medicofit
Fizioterapija je v kliniki Medicofit prilagojena potrebam posameznega pacienta. Osredotočajo se na individualizirane programe rehabilitacije, ki vključujejo različne terapevtske metode in sodobne tehnike, ki spodbujajo celovito obnovo poškodovanih tkiv.
Ste vedeli, da konzervativno zdravljenje mišic zadnje lože prinaša uspeh v kar 86 % primerov?
V rehabilitacijskem procesu je zelo pomembno vključiti progresivne ekscentrične vaje, ki so ključne za obnovo moči in gibljivosti poškodovane mišice. Pomagajo pri krepitvi mišic izboljšanju funkcionalnosti.
Poleg tega se v fizioterapiji uporablja širok spekter sodobnih aparatov, ki podpirajo in pospešijo proces okrevanja. Te vključujejo SUMMUS laser, SIXTUS ultrazvok in Hitop elektrostimulacijo, ki se uporabljajo za zmanjšanje bolečin, izboljšanje cirkulacije in stimulacijo regeneracije poškodovanih tkiv.
Poleg naprednih aparatur je učinkovita tudi manualna terapija, ki vključuje različne vrste masaž, mobilizacije mehkih tkiv ter manipulacijo sklepov. Pomaga pri sproščanju napetih mišic, izboljšanju gibljivosti ter zmanjšanju bolečin, kar pripomore k hitrejšemu in učinkovitejšemu okrevanju.
Za varen povratek v šport je ključna dobra gibljivosti, moč in vzdržljivost poškodovanega področja. Za dosego teh ciljev strokovnjaki v kliniki Medicofit izvajajo različne testne metode, kot so trojni skok, izokinetične meritve moči ter oceno gibljivosti v kolčnem in kolenskem sklepu.
V kliniki Medicofit sodelujejo tako fizioterapevti kot tudi kineziologi, ki vam bodo omogočili popolno okrevanje ter vrnitev k vsakodnevnim in športnim aktivnostim brez bolečin.
Pogoste napake pri zdravljenju in rehabilitaciji
Pri zdravljenju in rehabilitaciji poškodb zadnje lože se pogosto pojavljajo tudi nekatere napake, ki okrevanje upočasnijo in povečajo tveganje za ponovne poškodbe. Ena izmed najpogostejših je prehitra vrnitev v šport.
V začetnih fazah zdravljenja nekateri pacienti zanemarijo tudi potreben počitek, kar dodatno podaljša čas okrevanja.
Poleg tega je lahko problematična tudi napačna izvedba vaj, zato je ključnega pomena strokoven nadzor izkušenega fizioterapevta oz. kineziologa.
Odločite se za celostno rehabilitacijo, ki vam bo omogočila dolgoročno stabilnost in zmanjšala možnost ponovnih poškodb. Zaupajte strokovnjakom klinike Medicofit, ki vam bodo omogočili uspešen povratek k aktivnemu življenju!