18. 7. 2020, 09:48 | Vir: STA
Poslovil se je kongresnik John Lewis, eden "velikih šestih" vodij za državljanske pravice
Dolgoletni ameriški kongresnik in pionir boja za državljanske pravice John Lewis je umrl v 81. letu starosti, je v petek sporočila demokratska predsednica predstavniškega doma kongresa Nancy Pelosi. Lewis je decembra sporočil, da ima raka na trebušni slinavki.
V sporočilu za javnost ga je Pelosijeva označila za "vest kongresa" in izpostavila, da je v kongres v več kot 30 letih delovanja prinesel moralno vodstvo. "John Lewis je vsak dan svojega življenja posvetil temu, da bi vsem zagotovili svobodo in pravico," je zapisala.
"Amerika danes žaluje ob izgubi enega največjih junakov ameriške zgodovine," je dejala o Lewisu, demokratskem članu predstavniškega doma iz Georgie, ki je bil v kongresu 17 mandatov. Označila ga je za "titana gibanja za državljanske pravice, katerega dobrota, vera in pogum so preoblikovali naš narod", poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Kot sin zakupnika zemlje se je Lewis rodil leta 1940 v Alabami. Star je bil šele 21 let, ko je v začetku 60. let prejšnjega stoletja postal ustanovni član borcev za državljanske pravice temnopoltih Američanov, ki so se borili proti rasni segregaciji v javnem prevozu ter postal eden vidnih borcev za enakost in pravice.
Dve leti pozneje je skoraj izgubil življenje, ko je vodil več sto ljudi čez most v mestu Selma v zvezni državi Alabama na pohodu za volilne pravice temnopoltih. Takrat je miroljubne protestnike, da bi pohod preprečila, napadla policija z orožjem, gumijevkami, solzivcem in psi. Na ta dan, ki je postal znan kot krvava nedelja, je Lewis utrpel počeno lobanjo.
Petdeset let zatem je leta 2015 skupaj z Barackom Obamo, prvim temnopoltim ameriškim predsednikom, znova prečkal ta most ob obeležitvi obletnice pohoda.
V kongres je bil prvič izvoljen leta 1986. Ob smrti so se mu poklonili tako demokratski kot republikanski kongresniki. Senator Mitch McConnell, vodja republikancev v senatu, je Lewisa izpostavil kot pionirskega vodjo gibanja za državljanske pravice, ki je tvegal svoje življenje v boju proti rasizmu in se zavzemal za enakopravnost.
Lewis zaradi zdravljenja raka v četrti fazi zadnje mesece ni delal v kongresu, v Washington pa se je vrnil v začetku junija sredi množičnih protestov proti policijskemu nasilju po smrti temnopoltega Georga Floyda.
“It doesn't matter whether we're Black or white, Latino or Asian American or Native American, gay or straight – we're one people, we're one family…when we finally accept these truths, then we will be able to fulfill Dr. King's dream.” – John Lewis in 2013 https://t.co/x6VYpawf36 pic.twitter.com/By2n8Jreuj
— POLITICO (@politico) July 18, 2020
Former Pres. Barack Obama: "Not many of us get to live to see our own legacy play out in such a meaningful, remarkable way. John Lewis did." https://t.co/teAcrbCEvb pic.twitter.com/oIAEQ8SAl4
— ABC News (@ABC) July 18, 2020
Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi