Blagajničarka z dolgoletno prakso je razkrila, kako stranke plačajo celo do 20 evrov več za svoj nakup. Pazite, da te napake ne naredite tudi vi.
Na blagajnah pogosto postanemo malce nepozorni ali pa celo živčni, ko blagajničarka izdelke skenira hitreje, kot bi jih lahko pospravili. Na koncu pove znesek, v večini primerov ga poravnamo kar s kartico, ne da bi sploh preverili, kaj smo plačali. Vzamemo račun (če sploh) in že brzimo naprej po svojih opravkih. A kot opozarja dolgoletna blagajničarka z veliko prakse, nas to na koncu lahko veliko stane.
"Nimamo vsega pod nadzorom!"
Tisti, ki delajo v trgovinah, dobro vedo, da se pri skeniranju in seštevanju zneskov lahko zgodijo napake. Tudi blagajničarke med svojim delom ne morejo imeti vsega pod nadzorom, niti cen ne. Kaj vse lahko gre narobe, je za nemški portal Bild razkrila gospa, zaposlena v trgovini. Zgodi se, da če ne preverimo računa, zlahka plačamo 10 ali celo 20 evrov več, je opozorila. "Ljudje slepo zaupajo, da je vse pravilno - to pa je velika napaka," pravi gospa, ki po poročanju Bilda tudi v pokoju ob petkih in sobotah še vedno dela v eni izmed poslovalnic trgovin Edeka.
Najpogostejše napake na računu
Ja, to se dogaja in dobro je vedeti, katere so te napake, da bi se jim lahko izognili in prihranili denar.
1. Dvojno zaračunani izdelki:
To je tako imenovana "blagajniška klasika": izdelek se skenira dvakrat, ker blagajničar/ka izgubi pregled nad prepolnim blagajniškim trakom, zlasti če kupec kupi več enakih izdelkov. To se zgodi vsaj enkrat na vsako izmeno, pravi blagajničarka.
2. Zamenjava pri sadju in zelenjavi
Ste že kdaj vzeli zlate kivije po ceni navadnih? Ali pa plačali ceno bio banan za navadne? Verjetno že, saj do teh zamenjav pogosto prihaja. Glede na vrsto sadja vas lahko to stane več. Pogosto prihaja do zamenjav pri raznih vrstah paradižnika, čebuli, grozdju, jagodičevju ali pa ko velike pomaranče zamenjajo za grenivko. Zato bodite pri izbiri sadja in zelenjave res pozorni, in ko ga stehtate, preverite še etiketo.
3. Odprta embalaža
Se vam je kdaj zgodilo, da na primer iz paketa, v katerem je pakiran sok po šest plastenk, vi pa želite le štiri, odstranite dve plastenki? Če preostanek paketa položite na trak z ovojem vred, se lahko zgodi, da bo blagajničarka po nesreči skenirala kodo z embalaže in vam zaračunala vseh šest plastenk.
4. Sveže pakirano meso, salame in siri
Lokalni dobavitelji, kot so mesnice, pogosto dostavijo že zapakirane izdelke s črtno kodo, namenjeno prevzemu blaga. Če supermarket nato poleg prilepi svojo cenovno nalepko z novo kodo, lahko pride do zmede. Ni pogosto, a včasih se zgodi, da je na računu na primer bio-salama zabeležena kot povsem drug izdelek, ker je bila skenirana napačna koda, opozarja blagajničarka.
5. Računi za vračilo embalaže
Na vhodu v trgovino oddate prazne steklenice v avtomat ali jih izročite prodajalki, vzamete dobropis oziroma račun in ga pospravite nekam v torbo. Na blagajni nanj pozabite in ga sploh ne položite na trak. Priznajte, tudi vam se je to že zgodilo. Če se v kratkem vrnete v isto trgovino, boste morda še lahko unovčili dobropis. V drugi poslovalnici iste verige pa to običajno ni mogoče.
Navadite se na to, da račun za vračilo embalaže vedno položite na trak skupaj z ločevalcem izdelkov. Sčasoma postane to avtomatizem in tako ne boste več pozabili na svoj dobropis. Seveda pa naj velja splošno pravilo, da račun preverite takoj po nakupu, po možnosti še v trgovini. To velja tudi za digitalne račune, ki jih dobite v aplikaciji za stranke. Ko enkrat odidete iz trgovine in po možnosti še odvržete ali izbrišete račun, je reklamacijo veliko težje uveljavljati.