27. 8. 2024, 11:34 | Promocijska objava
Prihaja recesija, vendar ni nujno, da je to slaba novica. Tu so kratka navodila, kako situacijo izkoristiti v svojo korist
Mali vlagatelji in varčevalci skoraj vsako recesijo dočakajo nepripravljeni in potem izgubijo denar.
Inflacija, vse bolj nestabilni delniški trgi, možnost vojn in napetosti znotraj zahodnih držav - to so samo nekateri dejavniki, zaradi katerih številni analitiki v bližnji prihodnosti pričakujejo novo recesijo.
Strah pred novo recesijo, ki bi prinesla močno stagnacijo svetovnega gospodarstva in s tem negativno vplivala na finančno stanje posameznika, se najbolj čuti v največjem svetovnem gospodarstvu - na ameriškem trgu.
To potrjujejo tudi trendi, ki se jih najbolje zazna v internetnem brskalniku Google, saj je tam ena izmed najbolj iskanih besed ravno recesija. Recesijo v tolikšnem obsegu je javnost pričakovala v letu 2008, v času pandemije covida 19, po ruski invaziji na Ukrajino in danes!
Kaj prihaja zdaj?
"Finančna nevihta" bi lahko postavila svet na glavo!
Recesije v svetovnem gospodarstvu niso neznanka. Ekonomisti računajo na obdobja, ko se gospodarstvo upočasni, tako da ni vprašanje, ali recesija bo, temveč kdaj in kako globoka bo. Inflacija, vojne in politična nestabilnost so nekakšna "finančna nevihta", ki bi lahko že to jesen svetovno gospodarstvo obrnila na pot navzdol, pred kratkim pa smo bili priča velikemu padcu borze in nestabilnostim na ameriškem trgu dela, kar so številni analitiki razlagali kot začetek te nevihte.
Recesijo večina vlagateljev dojema kot negativno za njihovo premoženje, tisti pravi in pametni pa so se nanjo že začeli pripravljati, da bi v tem obdobju izvlekli največji dobiček. Z drugimi besedami, medtem ko bo večina izgubila znaten znesek denarja v obliki pokojnin, prihrankov ali vrednosti delnic, bodo nekateri posamezniki kot vedno občutno povečali svoje premoženje z vlaganjem v premoženjske naložbe, ki prinašajo visok donos le v nestabilnih časih.
Ena najbolj priljubljenih naložb je investicijsko zlato. Že dejstvo, da centralne banke po svetu kopičijo zlate rezerve najhitreje v zgodovini, kaže, da se tudi one pripravljajo na recesijo z nakupovanjem zlatih palic, analitiki podjetja Morgan Stanley pa prav tako pričakujejo rast cene zlata do 2.650 dolarjev za unčo že letos.
V zadnjih 20 letih se je cena zlata povečala za več kot 601 %
V preteklosti so se zlato in vlagatelji v plemenite kovine med recesijo dobro odrezali. Med veliko recesijo je cena zlata v dolarjih zrasla za več kot 200 % v samo nekaj letih, v le zadnjih 12 mesecih je cena zrasla za več kot 25 %. Tudi ko ni recesije, se cena zlata v povprečju dvigne za 8,5 % na leto, kar pomeni nekaj več kot 601 % v zadnjih dvajsetih letih.
To je zelo visoka rast, predvsem v primerjavi z drugimi oblikami naložb, kot so delnice ali nepremičnine, ki v času recesije za vlagatelje postanejo še posebno tvegane.
Poleg visokega donosa imajo vlagatelji fizično zlato radi zato, ker na neki način prinaša premoženjsko zavarovanje v primeru kataklizmičnih dogodkov, kot je zlom valute ali bančnega sistema. Zlato tudi v takšnih scenarijih ohranja svojo vrednost, zato je dobro, da vsaj del svojega premoženja obdržite v obliki zlatih palic in zlatih kovancev.
Glede na to, da so zlati kovanci in palice različnih velikosti – od enega grama do enega kilograma – je mogoče v ponudbi najti nekaj za vsak žep, tako da vlaganje v zlato ni rezervirano le za najbogatejši sloj državljanov.
Slovenci ponoreli za zlatom – lani so ga kupili za več kot 250 milijonov evrov
Naložbeno zlato v fizični obliki plemenitih kovin in zlatih kovancev je ena redkih oblik naložbe, ki je popolnoma neobdavčena, tako da ves zaslužek od naložb ostane posamezniku, brez obveznosti do države.
Zlato je tudi zelo likvidno, kar pomeni, da ga je enostavno zamenjati za gotovino kjerkoli na svetu po trenutnem tečaju prek nakupa zlata. Na fizično zlato v obliki plemenitih kovin in zlatih kovancev je zato najbolje gledati kot na valuto, ki je priznana po vsem svetu.
Nakup zlata je vedno pametna odločitev, še zlasti v obdobjih pred velikimi krizami in recesijami. Številni analitiki menijo, da smo trenutno v takšnem obdobju, zato trg beleži velik porast povpraševanja po zlatih in plemenitih kovinah, kažejo podatki Centra Zlata, prek katerega so Slovenci lani kupili za več kot 250 milijonov evrov zlata.
Center Zlata – osrednje mesto za odkup in prodajo zlata
Vlaganje v zlato je danes lažje kot kdajkoli prej. Odkup in prodajo zlatih palic in zlatnikov lahko opravite pri pooblaščenih trgovcih, kot je Center Zlata – vodilni regionalni distributer in odkupovalec naložbenega zlata z več kot 1.500 pozitivnimi ocenami zadovoljnih strank.
Center Zlata ima svojo poslovalnico v Ljubljani, kjer je mogoče kupiti takoj dobavljive izdelke in tako začeti investirati. Odkupljeno zlato lahko prevzamete in shranite v lastni režiji, obstaja pa tudi možnost shranjevanja v sefih Centra Zlata, ki je prvo leto za vse stranke popolnoma brezplačno.
Prednosti nakupa zlata v Centru Zlata:
● Vsi izdelki dobavljivi takoj
● 100 % zagotovljena dostava v dveh dneh
● Možnost brezplačne hrambe v sefih Centra Zlata
● Garancija najboljše cene na trgu
● Široka paleta izdelkov –od enega grama do kilogramov
Poleg poslovalnic je nakup naložbenega zlata mogoč tudi prek spletne trgovine s 100-odstotno zagotovljeno dostavo na vaš domači naslov v samo dveh delovnih dneh. V ponudbi Centra Zlata je mogoče najti izdelke vodilnih evropskih topilnic, kot sta švicarski Argor Heraeus in nemški Heimerle+Meule, vrednost lastnih zlatih in srebrnih izdelkov pa lahko spremljamo v realnem času z mobilno aplikacijo Center Zlata.
Najboljšo ponudbo zlatih kovancev in palic na trgu poiščite s klikom na povezavo: NALOŽBENO ZLATO