8. 4. 2021, 06:00 | Vir: STA
Raziskava prinesla nova spoznanja o času izumrtja neandertalcev v Evropi
Neandertalski fosili iz jame v Belgiji, ki so po dosedanjih odkritjih pripadali poslednjim pripadnikom te hominidne vrste v Evropi, so več tisoč let starejši, kot se je doslej domnevalo. Tako ugotavlja pred kratkim objavljena nova raziskava.
Prejšnja analiza z radiokarbonskim datiranjem je starost fosilov iz jame Grotte de Spy ocenila na okrog 24.000 let, medtem ko nova raziskava ugotavlja, da so bistveno starejši, med 44.200 in 40.600 leti.
Članek o omenjeni raziskavi je bil objavljen v znanstveni reviji Proceedings of the National Academy of Sciences. Raziskavo je izvedla skupina strokovnjakov iz Belgije, Velike Britanije in Nemčije.
Med sodelujočimi avtorji je bil tudi Thibaut Deviese z Univerze v Oxfordu in Univerze Aix-Marseille, ki je za agencijo AFP pojasnil, da so s kolegi razvili boljšo metodo za pripravo vzorcev, ki omogoča učinkovitejše odstranjevanje kontaminantov. Ta metoda sicer še vedno temelji na radiokarbonskem datiranju, ki v arheologiji velja za zlati standard ugotavljanja starosti.
Živa bitja absorbirajo ogljik iz atmosfere in hrane, vključno z radioaktivno obliko ogljik-14, ki z leti razpada. Glede na to, da bitja ob smrti nehajo absorbirati ogljik-14, je mogoče na podlagi njegove preostale količine v času datiranja izračunati, pred koliko časa so živela.
V primeru kosti znanstveniki iz fosila izvlečejo del, ki ga tvori kolagen, ker je ta organski. Kot je pojasnil Deviese, so pri njihovi metodi naredili korak dlje: poiskali so gradnike kolagena, in sicer molekule, imenovane aminokisline, in pri tem posebej izbrali tiste, pri katerih so lahko bili prepričani, da so del kolagena.
S to metodo so se bolje izognili potencialnim kontaminantom, ki so v analizirane vzorce lahko vdrli iz okolice najdišča fosilov ali pa iz snovi, ki se uporabljajo pri muzejskem delu.
"Datiranje je ključnega pomena v arheologiji. Brez zanesljivega kronološkega okvira ne moremo biti zares prepričani glede razumevanja razmerij med neandertalci in homo sapiensi," je pojasnil eden od sodelujočih raziskovalcev Tom Higham z Univerze v Oxfordu.
Zanesljivi podatki o času, ko so neandertalci izumrli, so namreč pomemben prvi korak k razumevanju narave in sposobnosti te vrste, obenem pa tudi tega, zakaj so izumrli, medtem ko so pripadniki vrste homo sapiens preživeli.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc