Kaj pomeni, če na izdelku, ki je namenjen zaužitju, ni roka trajanja? No, verjetno nič dobrega, kajne?
Hrvaška platforma Halo inspektore se pri sosedih bori za potrošniške pravice. Na svoji Facebook strani skorajda vsakodnevno objavljajo nepravilnosti, ki jim jih posredujejo kupci - ti očitno v trgovinah na Hrvaškem pogosto naletijo na njih, vsaj tako bi lahko sklepali zaradi pogostosti objav. A tokrat so odkrili nekaj, kar res ni najbolj prijetno. In za kaj gre?
"V teh šestih letih našega obstoja smo videli in doživeli marsikaj. Ampak da SMETANA ZA KUHANJE nima roka uporabe, nima LOT številke... No, to pa sodi že v "Knjigo neverjetnih izdelkov Hrvaške". In po tem smo znani, kajne? Zakaj potem spet Hrvaška? Zato, ker na embalaži lepo piše, da je NTL-jeva smetana za kuhanje "To je to", 200 ml s 10 % mlečne maščobe, proizvedena na Hrvaškem, poreklo pa iz EU!?! V redu, Hrvaška je v EU, ampak od kod točno je mleko, ki je osnova za izdelavo te smetane za kuhanje "To je to", ki jo na trg daje (in s tem po zakonu tudi prevzema odgovornost za izdelek – op. a.) NTL, Nacionalna trgovska veriga?," so se uvodoma vprašali.
Rok uporabe preprosto ni znan!
"Mleko se večinoma prodaja na celinskem delu Hrvaške, kjer ima NTL največ svojih trgovin. Ta primer je konkretno posnet v Bizovcu, blizu Osijeka. In če si malce bolje pogledate vse fotografije, priložene k temu zapisu, boste tudi sami videli, kako je ta smetana za kuhanje "večna". Očitno lahko traja v nedogled. Seveda, to je sarkazem. Ne more trajati tako dolgo. Očitno je prišlo do napake v proizvodnji, nato pa še v nadzoru izdelka znotraj same trgovske verige. Kakorkoli že, to je resna kršitev, ki lahko ogrozi zdravje potrošnikov, saj ni znan rok uporabe," so odločno opozorili.
Pravijo, da bi bilo zanimivo vprašati proizvajalca, katerega oznaka je na embalaži - HR 159 EU. Kaj sploh pomeni ta številka? "To je številka iz registra odobrenih obratov v poslovanju s hrano živalskega izvora. Če podjetje deluje na več lokacijah, ima posebno številko za vsak obrat. Po naših predpisih na embalaži trgovske znamke ni nujno navesti, kdo je hrano proizvedel, saj zanjo odgovarja tisti, ki jo da na trg," so pojasnili na hrvaškem Ministrstva za kmetijstvo.
Proizvajalca sprašjujejo: Kako je to sploh mogoče?!
"V tem primeru gre za številko zagrebškega Dukata, ki je za potrebe NTL-a proizvedel to "Večno smetano za kuhanje 'To je to'." V nadaljevanju zapisa so še razložili, zakaj so omenili LOT številko. To pomeni pomeni serijo prodajnih enot hrane, ki je bila proizvedena, predelana ali pakirana v skoraj enakih pogojih. Gre za enega izmed instrumentov za sledenje živilom. Serijo ali LOT določi proizvajalec, predelovalec, pakirni obrat ali tisti, ki prvi da hrano na trg, so še pojasnili na hrvaškem Ministrstvu za kmetijstvo.
"Vprašali smo Dukat: kako je to mogoče? Kdo je označil to smetano tako, da ni navedeno poreklo mleka? Ali je to res hrvaški izdelek, proizveden na Hrvaškem, ali v kateri od držav članic EU? Kako sploh opozoriti potrošnike na veljavnost takšnih mlečnih izdelkov, če na embalaži ni nobenih oznak? Od Dukata pričakujemo nujen odziv, ki ga bomo objavili v interesu potrošniške javnosti," so še zapisali na koncu.