26. 3. 2020, 12:02
Poleg fizične izčrpanosti tudi izjemen psihičen pritisk na zdravstvene delavce v Italiji
Po fotografijah izmučenega zdravstvenega osebja, ki komaj še zdrži ves naval, ki se v dneh koronavirusnih okužb dogaja v italijanskih bolnišnicah, prihajajo tudi novice o izjemnih psihičnih pritiskih situacije na zdravnike in osebje.
Italija je sicer včeraj oznanila, da je zaradi novega koronavirusa umrlo dodatnih 683 ljudi, kar je število žrtev povzdignilo že na 7503. V Italiji je sicer okuženih že skoraj 75.000 ljudi, večina teh v severnem delu države. Okoli 10.000 ljudi je ozdravelo.
Fotografija: Freska na zidu bolnišnice Papa Giovanni XXIII v Bergamu blizu Milana, na kateri piše: "Vsem vam ... hvala!"
Izjemno je tudi psihično breme
Situacija v Italiji je zdaj že nekaj tednov torej naravnost kritična. Poleg izjemnih fizičnih naporov, o katerih pričajo fotografije zdravnikov in osebja, ko ti od utrujenosti zaspijo za mizami in po hodnikih bolnišnice, zdaj iz Italije prihajajo tudi žalostne novice o tem, kako močni so poleg vsega naštetega tudi psihični pritiski.
Tako je Italijo prav te dni pretresla novica, da je medicinska sestra, ki je bila v samoizolaciji od 10. marca, ko je izvedela, da je okužena z novim koronavirusom, storila samomor.
Štiriintridesetletna Daniela Trezzi je delala je na intenzivni enoti bolnišnice v mestu Monza, kjer je 10. marca prejela izvid, da je tudi sama okužena z novim koronavirusom. Od takrat je bila doma v samoizolaciji, kjer pa jo je, po besedah Združenja medicinskih sester v Italiji, ves čas preganjal strah, da je bolezen prenesla naprej. Kar je Daniela videla preden je odšla v samoizolacijo, je bila kaplja čez rob, so še sporočili iz združenja.
Ob tem so spomnili še, da je pretekli teden storila samomor tudi medicinska sestra v Benetkah, in opozorili, da bi stresni pogoji, v katerih delajo zdravstveni delavci v Italiji, lahko zlomili še koga.
Ne tem mestu je zato potrebno razložiti naslednje:
Za vse, ki bi se v teh stresnih dneh znašli v še posebno hudi stiski, so tu za prvo pomoč na voljo naslednje telefonske številke:
- 112 – Center za obveščanje (za takojšnjo nujno pomoč)
116 123 – Zaupni telefon Samarijan in Sopotnik (24h/dan)
116 111 – TOM – telefon za otroke in mladostnike (vsak dan med 12. in 20. uro)
01 520 99 00 – Klic v duševni stiski (vsak dan med 19. in 7. uro zjutraj)
031 233 211 – Ženska svetovalnica – krizni center (24h/dan)
V upanju na skorajšnje izboljšanje
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) sicer predvideva, da bo Italija vrhunec okužbe dosegla konec tega tedna, tako da se bo že v prvih dneh naslednjega tedna pokazalo, če so bili vladni ukrepi učinkoviti.
Mimogrede, v manjšem mestu v južni pokrajini Puglia so prebivalci z velikimi balami sena blokirali vstopne točne v mesto. Giovanni Campere, župan mesta Monteleone di Puglia, je povedal, da so uporabili, kar so imeli na voljo. »Nimamo nobenega okuženega in želimo, da tako tudi ostane.«