30. 4. 2021, 15:09 | Vir: STA

Sistem digitalnega zelenega potrdila v EU naj bi bil nared 1. junija

profimedia

Evropski sistem za covidno potrdilo, ki naj bi olajšalo potovanja to poletje, bo s tehničnega vidika nared s 1. junijem, ko naj bi bila z njim povezana tudi že večina članic EU. Preizkušanje sistema naj bi se začelo 10. maja. Slovenija naj bi se preizkušanju pridružila v drugem valu, ki se začne konec maja, so povedali viri v Evropski komisiji.

Evropska komisija je covidno potrdilo z uradnim imenom digitalno zeleno potrdilo predlagala sredi marca. Najprej so izhodišče za medinstitucionalna pogajanja sredi aprila potrdile članice unije, nato pa ta teden še Evropski parlament. Pogajanja naj bi se začela v kratkem. Postopek je po navedbah virov doslej potekal rekordno hitro.

Vzporedno s političnim procesom potekajo tehnične priprave sistema. V komisiji so danes izpostavili, da se bo preizkušanje evropskega sistema začelo 10. maja s sodelovanjem Francije, Malte, Nizozemske, Estonije, Švedske, Litve, Luksemburga, Hrvaške, Bolgarije, Španije, Italije, Češke, Avstrije, Islandije, Grčije in Nemčije.

V drugem valu preizkušanja, ki naj bi se začel konec maja, pa naj bi sodelovali Latvija, Romunija, Ciper, Irska, Portugalska, Poljska, Danska, Slovenija, Finska, Belgija, Slovaška, Madžarska, Norveška in Lihtenštajn. Gre sicer za dinamičen proces, mogoče so spremembe.

Preizkušali bodo tehnične povezave med nacionalnimi strežniki in evropskim strežnikom ter povezave med državami, so pojasnili viri pri komisiji.

V komisiji pričakujejo, da bo osrednji sistem tehnično pripravljen s 1. junijem, kar pa ne pomeni, da bo že deloval tudi v praksi za državljane. To se pričakuje do konca junija, je pa tesno povezano z zakonodajo, ki bo vključevala datum o začetku delovanja sistema.

Imetnik potrdila bo dobil kodo QR, ki bo omogočala njegovo branje in preverjanje po vsej EU, in to brez internetne povezave. Informacije naj bi bile napisane v jeziku države izdajateljice in v angleščini.

Veliko je pomislekov glede samega imena potrdila. Imenuje se namreč digitalno, čeprav bo na voljo tudi v papirni obliki, in zeleno. Beseda "zeleno" v tem primeru izraža dovoljenje za prosto gibanje, kot na primer zelena luč na semaforju ali kot v izrazu zeleni pasovi, pojasnjujejo v Bruslju.

Potrdilo bo dokazovalo, da se je oseba cepila proti covidu-19, da ima negativen izid testa ali da je prebolela covid-19. A članice bodo kljub temu lahko uvajale dodatne omejitve.

Vrsta ključnih odločitev, na primer koliko časa velja test, kako pogosto se bo treba testirati, kako dolgo velja potrdilo o cepljenju in ali bo kljub tem potrdilom potrebna karantena, namreč ostaja v rokah članic. Poenotenja na evropski ravni pri teh vprašanjih ne bo.

V predlagani evropski zakonodaji o digitalnem zelenem potrdilu je določeno le, kako dolgo naj velja potrdilo o prebolevnosti, sicer so odločitve v rokah članic. Informacije o ukrepih članic so na voljo na spletišču Reopen EU.

Ves projekt stane po navedbah virov pri komisiji okoli 45 milijonov evrov - tehnični sistem na ravni EU okoli 15 milijonov evrov in približno milijon evrov na državo članico za tehnično podporo.

Novo na Metroplay: “Ljudje mislijo, da je podjetništvo bogastvo brez truda!” | Marko Verdev