R. K. | 1. 12. 2022, 14:55
Aktivist za legalizacijo konoplje Jaka Bitenc po letu dni pripora: "Mami in oči, oprostita mi vse, rad vaju imam."
Eden najvidnejših borcev za spremembo zakonodaje na področju prepovedanih drog, pri katerem so policisti našli večje količine konoplje, je sporočil, kako se je v postopkih proti njemu odločilo višje sodišče.
Po letu dni se je na Facebooku oglasil Jaka Bitenc in razkril, kaj se mu je dogajalo v zadnjem času. Marsikoga je šokiral z novico, da je bil zaradi obtožb, v katerih so mu očitali preprodajo prepovedane konoplje, zadnje leto priprt in so ga ravnokar izpustili.
"Leto dni sem preživel v priporu," je v objavi zapisal Bitenc in dodal, da je v tem času izgubil veliko prijateljev. Nekateri so odšli zaradi bolezni, drugi zaradi obtožb, da je kriminalec. Ob tem se je opravičil svoji družini, ki je, kot je dejal, zraven njega najbolj trpela. "Mami in oči, oprostita mi vse, rad vaju imam."
Prosili smo ga za dodaten komentar, a je vse, kar je lahko po prestajanju pripora povedal, samo to: "Danes sem čisto iz sebe. Tega, kar prestaja moja družina, ne privoščim niti sovražniku."
V objavi je razkril, da naj bi mu v boju s sodnimi mlini uspelo: "Danes sem dobil klic odvetnika, da sem na višjem sodišču oproščen obtožb o preprodaji, škodovanju ljudem, okolici in sebi. Da sem aktivist, ki deluje na področju samooskrbe in samozdravljenja." K temu je dodal, da je bil obtožen tudi napada na policista, česar se niso odločili izbrisati, čeprav naj ne bi nikomur grozil.
Pri njem so našli večjo količino sadik in konopljine smole
Bitenc je imel zaradi gojenja konoplje z organi pregona že nekaj časa težave. Že pred leti so mu zasegli 221 rastlin konoplje, lani oktobra pa so policisti v vnovičnih hišnih preiskavah pri njem ponovno odkrili rastlinjak in tri prirejene notranje prostore s konopljo, so poročale Slovenske novice.
V preiskavah so policisti zasegli tudi 435 injekcijskih brizg s konopljino smolo in 10.000 evrov gotovine.
Omenjeni medij je poročal, da se je zaradi tega najprej znašel v hišnem priporu, kasneje pa ga je Okrožno sodišče v Novem mestu obsodilo na dve leti pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo petih let. Zapor mu je grozil, če bi ga s konopljo ponovno zasačili. Kako se je znašel v priporu in kako je stvar prišla na višje sodišče, bo najbrž postalo znano v bližnji prihodnosti.
Kakšna je zakonodaja v Sloveniji?
Po slovenskih zakonih neupravičeno proizvodnjo in promet z mamili uvrščamo med kazniva dejanja in se ju kaznuje z zaporom od enega do desetih let. Po drugi strani pa posedovanje manjše količine droge, ki jo ima uporabnik za enkratno lastno uporabo, velja za prekršek, ki se ga kaznuje v obliki globe med 42 in 209 evri. Če kaznovana oseba kazen plača v osmih dneh, se višina globe prepolovi.