Bil je med pionirji raziskovanja politične kulture in elit v Sloveniji ter soustanovitelji treh pomembnih raziskovalnih področij.
Fakulteta za družbene vede (FDV) je sporočila žalostno vest o smrti izrednega profesorja dr. Antona Krambergerja, dolgoletnega raziskovalca, pedagoga in častnega člana Slovenskega sociološkega društva ter angažiranega javnega intelektualca.
Pionir raziskovanja politične kulture in elit v Sloveniji
Kramberger se je rodil leta 1954 v Ljubljani, na FDV pa je bil zaposlen od leta 1995. Najprej je delal kot raziskovalec, nato je postal visokošolski učitelj socioloških tem in družboslovne metodologije. Upokojil se je leta 2021.
"Kot raziskovalec in predavatelj na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani je pomembno prispeval k razvoju slovenske sociologije - tako s teoretskimi inovacijami kot z organizacijskimi izboljšavami ter z odmevnimi evalvacijami javnih politik," je zapisano na spletni strani FDV.
"Bil je med pionirji raziskovanja politične kulture in elit v Sloveniji, med začetniki integriranega telefonskega anketiranja ter soustanovitelji treh pomembnih raziskovalnih področij: družboslovne informatike, metodologije družboslovnega raziskovanja in razvojnih študij," so navedli.
Nekdanji urednik osrednje slovenske sociološke revije
V Slovenskem sociološkem društvu so ga opisali kot kritičnega in predanega sociologa že od njegovih študentskih dni. Med letoma 2002 in 2004 je bil tudi predsednik Slovenskega sociološkega društva, med letoma 2001 in 2005 pa je deloval tudi kot glavni in odgovorni urednik osrednje slovenske sociološke revije Družboslovne razprave.
"V tem obdobju je odločilno prispeval k vključitvi revije v mednarodne znanstvene indekse ter tako k večji prepoznavnosti slovenske sociologije v svetu. S svojim delom je pomembno vplival tudi na razvoj moderne poklicne teorije, teorij profesionalizacije ter empiričnih raziskav strukturnih sprememb v postindustrijski družbi," so zapisali na spletni strani društva.
Za seboj pušča globoke sledi
Spomnili so, da je s svojim delom pomembno vplival tudi na razvoj moderne poklicne teorije, teorij profesionalizacije ter empiričnih raziskav strukturnih sprememb v postindustrijski družbi, Slovensko sociološko društvo pa mu je leta 2011 podelilo naziv častnega člana za izjemne prispevke k razvoju slovenske sociologije.
Zaključili so, da Kramberger za seboj pušča globoke sledi. "Kot znanstvenik, pedagog, urednik, mislec in človek, ki je s svojo predanostjo stroki oblikoval generacije sociologinj in sociologov. Njegov prispevek bo ostal trajno vpet v temelje naše skupnosti."